Samochody również są przyczyną smogu!

Samochody również są przyczyną smogu!

Wiele osób bagatelizuje udział samochodów w procesie powstawania smogu, dlatego warto podsumować wiedzę na ten temat.

przyczyna: PM10 PM2.5
Piece na paliwa stałe 42 % 34 %
Samochody 16 % 13 %
samochody/piece 38.1% 38.2%

Za opracowaniem KAS
Samochody dorzucają do pyłów, będących głównym składnikiem smogu aż 38% tego, co piece na paliwa stałe. Czy to wartość, którą można zignorować?

Smog fotochemiczny
Zwany też smogiem typu Los Angeles, to typ smogu powstający najczęściej w słoneczne dni (od czerwca do września, przy temperaturze pomiędzy 25 a 35°C i słabym wietrze) przy dużym ruchu ulicznym. Brunatna mgła to wynik reakcji chemicznej z udziałem zanieczyszczeń powietrza (w dużej mierze spalin m.in. dwutlenku azotu NO2) i w obecności światła słonecznego. Wynikiem tej reakcji jest ozon troposferyczny, tzw. „zły ozon”.

Ozon, a zdrowie

”W aglomeracjach miejskich ryzyko zdrowotne pojawia się po 1–2 godzinach ekspozycji na ozon (szczególnie osoby ćwiczące). Pierwszym efektem działania ozonu jest ograniczona ilość wchłanianego tlenu, przez co oddech staje się szybszy i płytszy, oraz pojawia się problem z głębokim oddychaniem.

Ozon może powodować m.in.: kaszel, podrażnienie oczu, nasilenie astmy, zapalenie płuc, zmniejszenie wydajności płuc, uszkodzenie struktury płuc, wzrost wrażliwości na infekcje.

„Jakość powietrza w najbliższych kilkudziesięciu godzinach będzie zła. Dotyczy to przede wszystkim północnej części Małopolski, w tym Krakowa i Tarnowa. Nie należy przebywać na otwartym powietrzu zbyt długo. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych oraz chorych na astmę, choroby alergiczne skóry, oczu i choroby krążenia.”

To nie prognoza z tegorocznej zimy, ale archiwalna z dnia 05.07.2012! Jest lipiec, a ludzie dalej palą w piecach?!

Z perspektywy rodzica …
smog „letni” jest bardziej przerażający, bo kto sprawdza prognozy dotyczące zanieczyszczeń w słoneczny letni dzień? Jak zabronić dziecku wyjścia na zewnątrz przy idealnej pogodzie? Zimą dzieciaki i tak mniej czasu spędzają na zewnątrz: żłobek/przedszkole/szkoła, place zabaw zasypane, kąpieliska pokryte lodem, dzieci szybciej się wychładzają, a gdy wrócę z pracy jest już ciemno i mam małą motywację by pójść na spacer. W lecie sytuacja wygląda odwrotnie, a to wtedy występują najwyższe stężenia ozonu. Dzieci spędzają większość czasu aktywnie i na zewnątrz, przez co wdychają jeszcze więcej powietrza, a wraz z nim ozonu. Dodajmy, że dzieci wdychają ok. 50% więcej powietrza na kilogram masy ciała niż osoba dorosła.

Lepiej już było …
ZIKiT ciągle zwiększa ruch samochodowy do centrum, co skutkuje zwiększeniem stężenia dwutlenku azotu (NO2). Tylko w latach 2008-2012 na Alejach Trzech Wieszczów natężenie ruchu samochodowego wzrosło o 12%![1]  Rozrost miasta pociąga za sobą coraz gorsze warunki przewietrzania, a nowe połacie betonu i asfaltu nagrzewają się powodując, że temperatura w Krakowie jest jeszcze wyższa. Wszystko to spowoduje, że Kraków będzie coraz bardziej narażony na występowanie smogu fotochemicznego. Czy to cena, którą musimy zapłacić za fanaberie ZIKiT i „komfort” przyjezdnych, oraz mniejszości mieszkańców „przyspawanych” do aut?

1. Dane z pisma ZIKiT/S/7232/13/TI-PR-7/7860, pomiarów dokonano w typowym dniu roboczym w godzinach 14:00 -17:00.

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • znaczne ograniczenie ruchu samochodowego w centrum – na pewno polepszyłoby jakość powietrza – ale władze miasta mają to gdzieś, bo niedawną podwyżką cen biletów skutecznie odstraszyli kierowców do przesiadki na mpk – o polityce rowerowej nie wspominam, bo każdy wie jaka jest :P

 • główną przyczyna smogu jest mentalność ludzi

 • Przepraszam, że się czepiam, ale jeżeli samochody generują 16%, a piece 42% czegośtam, to udział samochodów w tej całości wynosi 27,6%. Do tego zgodnie z opracowaniem KAS dochodzi jeszcze przemysł i to, co napłynęło spoza krakowa i wtedy 16% już nie chce przestać być 16%.

  Procent liczy się od całości, a nie od wybranego kawałka tortu.

  To tak, jakbym twierdził, że skoro mam 10kg jabłek i 2kg gruszkek (choć milczę o tym, że mam 20kg ziemniaków), zatem gruszki stanowią 20%. Ale w rzeczywistości w zależności od tego, czy liczymy te ziemniaki, to gruszek jest 16% albo 6%.

  Coś Adam na bakier u Ciebie ze statystyką, nie pierwszy raz traktujesz ją dość dowolnie. Co nie zmienia faktu, że problem, który opisujesz istnieje i trzeba z nim walczyć.

 • No nie no, jasno jest napisane że samochody produkują 38% tego, co piece. Choć w pierwszej chwili też miałem zonka ;)

 • pomylił się ktoś, kto wrzucał linka na facebooka, bo opis linka istotnie jest omylny, ale to nie był Adam

 • „Samochody dorzucają do pyłów, będących głównym składnikiem smogu aż 38% tego, co piece na paliwa stałe.” To tak, jakbym powiedział: moje gruszki stanowią 20% twoich jabłek. Logicznie niby prawdziwe ale pokrętne i nietrudno się pomylić. Brzmi jak reklama „taniej” pożyczki.

 • Ja tu nie bronię stylu pisania Adama, tylko stwierdzam fakty ;)

 • W publicystyce styl czasem też jest ważny. Wiedząc, jak działa intuicja czytającego można do jego podświadomości przemycić nieprawdę. Tak się stało, czego obiektywnym dowodem jest treść postu KMR. Nie uważam, żeby taka manipulacja, zamierzona czy nie, dobrze służyła sprawie, którą, powtórzę, popieram.

 • dopsz, zrozumieliśmy, po co kolejny komentarz o tym samym? EOT

 • Ja celowo uwypukliłem to 38% pieców bo skoro piece dla wielu są takie super hiper złe, a samochody cacy, to może jak im się uzmysłowi że auta to 0,38 super hiper zła to jednak się zastanowią nad tym problemem inaczej. Przecież wyraźnie zaznaczyłem ogólny udział w zanieczyszczeniach. Co innego gdybym ten procent ukrył

 • No w sądzie bym pewnie z tobą nie wygrał :)

  • Adam Łaczek

   Przyznam, że trochę się wkurzyłem za tekst „Coś Adam na bakier u Ciebie ze statystyką, nie pierwszy raz traktujesz ją dość dowolnie.”, bo akurat matematyczna strona moich tekstów jest akurat najmocniejsza. Dużo gorzej ze stroną lingwistyczną ;)

 • Tadek St

  z tego co pamiętam, samochody „specjalizują się” w emisji azotanów. Poza tym dobrze wiedzieć, że to nie tylko ich spaliny, ale także klocki hamulcowe, opony, różne płyny. Co do przemysłu to jego udział w emisji pyłów jest teraz bardzo znikomy (kilka %).

 • lukasz

  A co jest w pozostałych 42% przyczyn smogu?

 • Matik

  patrząc na te statystyki w okresie grzewczym to głównym winowajcom są piece na paliwa stałe, odnoszę wrażenie pewnej nagonki na nie gdyż przedtem głównie piętnowało się ruch samochodowy np w artykule „Aleje Trzech Wieszczów krakowskim biegunem zimna? Czy ktoś robi nas w balona?” oraz tym podobnym. Przecież jak wiemy wszyscy ludzie nie palą przez ponad pełnych 7 miesięcy w roku w piecu. Gdybyśmy zarabiali tyle co na zachodzie to pewnie ludzie mogli by sobie pozwolić na palenie gazem w domach, lub ogrzewać prądem, ale czy spalanie drewna powoduje takie same ilości pyłu i węglowodorów co nieefektywne palenie w piecu węglem? Czy np. piec retortowy wytwarza takie ilości węglowodorów aromatycznych uwalnianych do atmosfery co zwykły piec górnego spalania? polecam wszystkim stronkę http://czysteogrzewanie.pl/ i edukację wszystkich kopcących w około sąsiadów :)

  • Adam Łaczek

   Czy sugerujesz że np. piec retortowy jest bardziej eko od sieci MPEC, czy gazu?

   • arek

    Nie sądzę, żeby coś takiego wynikało z powyższego postu. Ekogroszek spalany w piecu retortowym na pewno nie jest tak ekologiczny jak gaz, ale jest znacznie bardziej ekologiczny (de facto ekogroszek jest paliwem ekologicznym) niż zwykły węgiel spalany w tradycyjnym piecu. Więc ogrzewanie ekogroszkiem zamiast zwykłym – biorąc pod uwagę warunki ekonomiczne, w jakich żyjemy – byłoby dobrym pomysłem, a co ważniejsze realnym. Zakaz palenia węglem jest nierealny zupełnie.

   • Adam Łaczek

    Czemu? Londyn w latach 50 był raczej bardziej biedny niż Kraków 2013, a tam się udało? Analogicznie można mówic, że auto 10 letnie jest bardziej eko niż 20 letnie więc budujmy drogi, a nie infrę dla rowerów :) Co to za podejście?

   • Matik

    jeszcze czynnik patriotyczny – gaz w większości jest rosyjski, węgiel jeszcze jest polski i jego się używa w ECK do palenia i ogrzewania wody :) przydałby się obligatoryjny nakaz przyłączania do MPECu w śródmieściu bo tam jest to opłacalne, ja mieszkam za autostradą, nawet rury kanalizacyjnej nie mogli położyć w trakcie budowy bo tak to jest zorganizowane w naszym kraju tylko drożej im wyszło bo przebijali się…

 • Maciej Ochałek ale tu chodzi o operowanie prostymi porównaniami zrozumiałymi dla przeciętnego człowieka. Zamiast mówic że średnioroczny poziom NO2 wynosił w 2012 77 ug/m3, czego nikt nie zrozumie lepiej powiedziec że to ok 2x przekroczenie dopuszczalnej normy (co do ludzi trafia, bo każdy wie, że dopuszczalny limit to dużo). Tak więc powiedzenie że auta oddają w zakresie PM10 i PM2.5 tyle co 38% tego co piece tak naprawdę ułatwia Ci orientacje w temacie bo wiesz, że piece oddają dużo i są problemem

 • Opony i tzw unos wtórny z dróg jest też bardzo istotny, Tadek St ma rację, ale sorry za uszczypliwość, nie azotany, tylko tlenki azotu. To nie nawozy! :-P

 • Zdanie „auta oddają w zakresie PM10 i PM2.5 tyle co 38% tego co piece” jest jasne i zrozumiałe. „38% pyłów PM2,5 i PM10 generują samochody” jest kłamstwem, i jak zauważył komentujący na jakimś innym wątku, wodą na młyn przeciwników ograniczania ruchu.

 • Ja napisałem to pierwsze, a to drugie to nie wiem kto, ale nie ja. Ale IMHO komentujemy tutaj sam artykuł

 • Taki sposób przedstawiania danych to czysta manipulacja. Jeżeli piece nie powodowałaby 42% zanieczyszczeń pyłem PM10 w powietrzu tylko 1 % to też byś pisał przy tej samej proporcji, ze samochody generują 38% tego co piece? W porównaniu do pieców samochody generują 2,5 raza mniej zanieczyszczeń do powietrza pyłów niż piece i to jest fakt. Wartość 38% samochody/piece to czysta manipulacja mająca na celu kreowanie poglądu na podstawie odpowiedniej dla swoich potrzeb analizie danych.. innymi słowy – populizm i to dość biedny

 • Piotr Sedzik to innymi słowy: Na 100 kg pyłów wyemitowanych przez piece na paliwa stałe przypada 38 kg pyłów wyemitowanych przez samochody. Gdzie tu populizm?

 • Adam Łaczek

  Iran:
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/6245463.stm
  3600 zgonów miesięcznie i to z powodu samochodów!