30 stycznia – dzień, w którym mają szansę spełnić się życzenia

30 stycznia – dzień, w którym mają szansę spełnić się życzenia

Zaledwie kilka dni temu setka z nas przemierzała Kraków podczas Życzeniowej Masy Krytycznej, a już widać pierwsze efekty. Już za niedługo część z naszych rowerowych marzeń ma szanse się ziścić! Kto ma możliwość ich zrealizowanie? Rada Miasta Krakowa i my sami.

W środę, 30 stycznia, o godzinie 15 rozpocznie się sesja Rady Miasta Krakowa poświęcona ważnym z punktu widzenia rowerzystów zagadnieniom. W związku ze wzrastającym problemem smogu będzie omawiany i dyskutowany projekt aktualizacji „Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego”. W rozmowach uczestniczyć będą przedstawiciele krakowskich organizacji pozarządowych.

Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów postuluje, aby w ramach walki z klęska ekologiczną ograniczyć wjazd samochodów do centrum miasta oraz inwestować w rozwój komunikacji miejskiej i faworyzować ją tworząc buspasy. Dodatkowo, wykorzystując środki unijne stworzyć spójny system infrastruktury rowerowej, aby ten środek transportu mógł stać się realną alternatywą dla pojazdów spalinowych.

Środki unijne to jednak nie wszystko, stąd punkt obrad Rady Miasta dotyczący zapewnienia stałego finansowania dla inwestycji rowerowych. Według propozycji rokrocznie kwota ta miałaby wynosić 0,3% budżetu miasta.

Realizacja wyżej wymienionych postulatów stworzyłaby dobry grunt dla ziszczenia się naszych życzeń o mieście z czystym powietrzem i infrastrukturą pozwalającą wcielić w życie ideę zrównoważonego transportu. Z racji tego, że sesja ma charakter otwarty dla publiczności, serdecznie zapraszamy Was do pojawienia się na niej i pokazaniu, że los rowerowych i proekologicznych rozwiązań nie jest Wam obojętny. Liczymy na Wasze liczne przybycie i wsparcie!

 • jutro ma być 7 stopni na + :)

  • robzrad

   Czyli najgorsza pogoda na rower, deszcz, i na tyle ciepło że ciągle mokro, ale jednak zimno. Sto razy bardziej wolę lekki mróz (-2 – -5 C)

 • tptak

  Jaki wynik?

 • Jest gdzies dostepny wynik glosowania?

  • kameleon

   Uchwała nie została na razie przyjęta. Póki co odbyło się I czytanie. Według sprawozdania dostępnego tutaj http://www.bip.krakow.pl/plik.php?zid=97282&wer=0&new=t&mode=shw
   do 5 lutego wyznaczono termin na składania autopoprawek, a do 7 lutego wszystkich innych. Wiadomo skądinąd, że stanowisko Prezydenta wobec uchwały jest negatywne. Zdaniem radnych, którzy zgłosili projekt ma on jednak bardzo duże szanse na przyjęcie.

  • kameleon

   Oczekujemy w tej chwili na protokół, który pozwoli powiedzieć coś więcej o stosunku radnych do projektu.