Instrukcja do Alei Mogilskiej, najczęściej zadawane pytania

Instrukcja do Alei Mogilskiej, najczęściej zadawane pytania

Czy mniej pasów na Alei Mogilskiej wydłuży korki? Jak przebudowa tej ulicy wpłynie na moją drogę do pracy i szkoły? Przebudowa Mogilskiej zarówno wg zamysłu ZIKiT-u, jak i strony społecznej rodzi wiele pytań. Spróbujmy sobie na nie odpowiedzieć.

1. Czy będzie bezpiecznie?
Mieszkańcy często narzekają na konieczność odprowadzania dzieci do szkół w rejonie ul. Sądowej, gdyż samodzielny spacer byłby dla nich zbyt niebzpieczny. Na źle oznakowanych i nieosygnalizowanych przełączkach tramwajowych dochodzi do wielu kolizji. Z uwagi na wprowadzenie ruchu rowerowego na dwupasmową jezdnię dochodziło też do wielu wypadków z udziałem rowerzystów, którzy nazywali ten odcinek „kilometrem śmierci”. Jak rozwiązano kwestie bezpieczeństwa w obu projektach?

Zikit: Wprowadzono liczne dodatkowe sygnalizacje świetlne, co rozwiązuje problem przełączek i przejść dla pieszych. Zaplanowano bardzo szerokie pasy dla samochodów, a jednocześnie niezwykle wąskie (1 metr) chodniki i drogi rowerowe bez wymaganej prawnie skrajni. Istnieje realne ryzyko potrącenia pieszych i rowerzystów przez zbyt szybko jadące samochody. W dodatku chodnik i droga rowerowa w wielu miejscach niebezpiecznie się przeplatają.
Aleja Mogilska: Poprzez poszerzenie chodników oraz zaprojektowanie zgodnych z prawem dróg rowerowych wszyscy użytkownicy Mogilskiej mogą poruszać się swobodnie i bezpiecznie. Jezdnia jest oddzielona od pieszych i rowerzystów pasem do parkowania, a dla kierowców zmiana pasa jest o wiele prostsza, bo pasy do prawo- i lewoskrętu są łatwiej dostępne. Nie ma ryzyka bycia wyprzedzanym przez niebezpiecznie jadące samochody.

2. Czy szybciej przejadę tramwajem?

Zikit: Nie. Kilkanaście nowych sygnalizatorów spowolni ruch tramwajów, a osygnalizowane przejścia dla pieszych zwiększą czas dotarcia na przystanek.
Aleja Mogilska: Tak. Uspokojenie i upłynnienie ruchu samochodowego sprawi, że stosowanie sygnalizacji nie będzie konieczne. Samochody będą miały wydzielone pasy do zawracania i nie będą zajeżdżać torowiska. Jednocześnie odpowiednia geometria przejść dla pieszych będzie psychologicznie skłaniać kierowców do ustępowania pierwszeństwa pieszym.

3. Czy będę miał(a) gdzie zaparkować samochód?

Zikit: Nie. Projekt uniemożliwi dalsze parkowanie na chodniku i nie uwzględnia miejsc parkingowych do zaopatrzenia sklepów. Dostawcy będą blokować prawy pas ruchu.
Aleja Mogilska: Tak. Oprócz wyznaczonych miejsc do parkowania miejscami pas ruchu będzie na tyle szeroki, że nawet parkujący tam dostawczak nie zablokuje przejazdu.

4. Co z korkami?

Zikit: Będą dalej. W mieście to nie ilość pasów, lecz sygnalizacja i skrzyżowania odpowiadają za przepustowość. Dyrektor Migdał w trakcie spotkania z mieszkańcami powiedział, że nowych sygnalizatorów będzie na tyle dużo, by nie zwiększyć przepustowości samochodowej. Byłoby to niezgodne z warunkami przyznawania środków unijnych.
Aleja Mogilska: Zmniejszą się. Z jednej strony upłynnienie ruchu i minimalna ilość sygnalizacji utrzyma przepustowość samochodową na zbliżonych poziomie. Z drugiej strony po raz pierwszy w historii Nowa Huta otrzyma pełne połączenie rowerowe z centrum. Szybciej pojadą także tramwaje. Wielu dotychczasowym kierowcom łatwiej będzie pojechać rowerem lub tramwajem, dzięki czemu poprawi się także i tym, którzy pozostaną przy samochodzie.

5. Czy będzie ciszej?

Zikit: Nie. Szerokie pasy ruchu zachęcają do szybkiej jazdy, a częste sygnalizacje wymuszają nieustanne hamowanie i przyspieszanie. W dodatku jezdnia będzie nawet 1 m od budynku.
Aleja Mogilska: Tak. Bardziej płynny ruch to mniejszy hałas silników. Jezdnia zostanie odsunięta od budynków i skutecznie wytłumiona przez pas zieleni i parkingu.

6. Prowadzę biznes na ul. Mogilskiej. Jak jej przebudowa wpłynie na dostępność mojej firmy dla klientów?

Zikit: Dostępność się zmniejszy. Przede wszystkim utrudniony zostanie ruch pieszy, bo pojawią się nowe wąskie gardła i miejsca kolizji z rowerzystami. Zniknie możliwość parkowania, w tym także samochodów dostawczych.
Aleja Mogilska: Dostępność się zwiększy. Szerokie, przyjemnie urządzone chodniki przyciągną więcej ludzi. Ułatwiony zostanie dojazd tramwajem i rowerem. Łatwiej będzie zrobić również większe zakupy, bo pojawią się miejsca parkingowe. Łatwiej będzie dowieźć zaopatrzenie.

 • vrr

  podoba mi się argument o braku sygnalizacji świetlnej przy uspokojonym ruchu. teraz jest faktycznie dziwnie, auta się zrywają a potem stoją bez sensu na światłach bo nie ma ludzi, piesi stoją bez sensu na światłach gdy nie ma aut. A spróbujże przejść to zaraz skandal bo na czerwonym przechodzisz jak to a GDYBY coś nadjechało ( z prędkością ponaddzwiękową oczywiście). Argumentacja trochę jak z marihuaną. „Może gdzieś na świecie da się bez świateł ale Polak świateł przecież potrzebuje bo inaczej się zabije”

  • mg

   Dlatego podoba mi się rozwiązania brytyjskie, na samodzielnym przejściu normalnie światła dla pieszych są wyłączone, dla samochodów pulsuje pomarańczowe, jak nie możesz przejść bo jest zbyt szybki ruch – wciskasz guzik i przywracasz sygnalizacje kierowcy dostają pomarańczowe, czerwone, piesi zielone po chwili piesi czerwone sygnalizacja gaśnie kierowcy w ostateczności mrugające pomarańczowe.

 • lukasz

  Piekna wizja:-) chcialbym, zeby sie zrealizowala!! Oczywiscie wersja Aleii Mogilskiej. Jesli chodzi o ZIKITowa to jak maja wladowac tam dodatkowe swiatla to niech lepiej zostawia ta droge taka jaka jest i niech nic nie robia bo szkoda wydawac pieniadze zeby nic sie nie zmienilo. Mozna w ciagu weekendu sfrezowac nawierzchnie i wylac w miare rowny asfalt i tyle:)

 • Bartek

  Do tej pory nie miałem zdania w temacie, ale czytając, że zostanie zwiększona liczba sygnalizacji świetlnych stwierdzam, że ktoś z ZIKiTu powinien się większym kamieniem stuknąć w głowę. Od teraz jestem za realizacją koncepcji alei Mogilskiej. W Danii się da, to i w Krakowie można spróbować.

  • I na tym polega tragedia proponowanej przez ZIKiT dwu- i trzypasmowej jezdni – pieszy nie ma szans przedostać się na drugą stronę bez świateł. A światła to fatalna płynność i w konsekwencji spadek przepustowości.

   To samo dotyczy samochodów przejeżdżających torowisko – mając więcej miejsca można spokojnie wydzielić pas do nawracania i pas rozpędowy za nawrotką. Eliminujemy bardzo trudny i czasochłonny manewr ustępowania naraz tramwajom i samochodom. Światła nie są konieczne, a jeśli już, to mogą być wzbudzane przez tramwaj. Samochody mogą jednocześnie jechać w obu kierunkach i zawracać. W projekcie Zikitu wymagałoby to sześciu pasów, na co nie ma miejsca.

 • Ąńóń

  Piękna, choć wyidealizowana nieco wizja Mogilskiej.

  Nie uważam, że Mogilska z jednym pasem to najlepsze rozwiązanie, ale z pewnością lepsze niż plany ZiKiTu. Obecny projekt zakłada niekoniecznie bezpieczną ścieżkę rowerową oraz pozostawia kwestię nieludzkich temperatur na pewnych odcinkach bez interwencji. Co więcej, paląca jest potrzeba miejsc parkingowych, których brakuje już obecnie, a które mają dodatkowo zniknąć – dla mieszkańców, dla klientów znajdujących się tu sklepów i warsztatów, dla beneficjentów urzędów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Mogilskiej, a które nie mają gdzie zapewnić im tego miejsca.

  Jeśli projekt zostanie zrealizowany w obecnej formie, będziemy świadkami kolejnej porażki w zagospodarowywaniu Krakowa, w dodatku tym razem na tak ważnym odcinku, jak Mogilska-Aleje Jana Pawła. Bez zapewnienia alternatywy dla miejsc parkingowych, projekt skazuje różne grupy użytkowników Mogilskiej na gorsze warunki niż to jest obecnie.

 • Nie da się, to u niektórych odkleić…od fotela za kierownicą

 • Erathiel

  Zaraz, zaraz… Czy ja dobrze przeczytałem, że w projekcie ZIKiT-u ścieżka rowerowa będzie niezgodna z przepisami? Jest w związku z tym możliwość zaskarżenia projektu? :)

  • No jasne, że jest niezgodna; przecież w Płaszowie i na Autostradzie Skawina też tak jest. Możliwość zaskarżenia jest, pytanie czy organy kontrolne zdążą zareagować zanim ten twór powstanie.

 • Ola

  A moze warto pomyslec przy przebudowie ulicy Mogilskiej o podlaczeniu kamienic do cieplowniczej sieci miejskiej. Co komus z pieknej Alei Mogielskiej jak tam smierdzi i smog jet niemilosierdny.