Chcesz rowerowo zmieniać Kraków? Zostań ekspertem audytowym KMR

Chcesz rowerowo zmieniać Kraków? Zostań ekspertem audytowym KMR

Ruch społeczny Kraków Miastem Rowerów już od 20-stu lat działa na rzecz rozwoju ruchu rowerowego. Jednym z naszych najważniejszych zadań jest monitoring inwestycji drogowych pod kątem przyjazności dla rowerzystów. Od lat poświęcamy swój wolny czas działalności społecznej, bo wierzymy, że dzięki nam Kraków stanie się lepszym miejscem.

W tym czasie uratowaliśmy Kraków od setek rowerowych bubli, ale wciąż jest nas zbyt mało, by zająć się wszystkim. Analiza projektów, kontakty z urzędnikami, promocja dobrych rozwiązań to mnóstwo pracy, dlatego właśnie zwracamy się do Ciebie, sympatyka naszego ruchu, z prośbą o pomoc.

Oferujemy Ci wszelką możliwą pomoc: szkolenia, opiekę doświadczonych aktywistów, materiały instruktażowe. Wiemy, jak poruszać się w gąszczu przepisów, projektów, decyzji i procedur. Twoje zadanie to wykorzystanie tej wiedzy i monitorowanie krakowskich inwestycji pod kątem przyjazności rowerzystom. To od Ciebie zależy, czy za 10 lat będziemy żyli w czystym, bezpiecznym i przejezdnym mieście.

Jeśli chcesz rowerowo zmieniać Kraków i dołączyć do naszej ekipy infrastrukturalnej, to zapraszamy na pierwsze spotkanie szkoleniowe, które poprowadzi Marcin Hyła:

20 lat kampanii Kraków Miastem Rowerów. Historia, strategia, przyszłość.
12.01.13, sobota o 12:00 w OSK „Siódemka”, ul. Zabłocie 33/2.

Na spotkaniu dowiesz się, jak funkcjonuje monitoring infrastrukturalny KMR, jak powinna wyglądać dobrze zaprojektowana infrastruktura i jakie błędy najczęściej popełniają projektanci. Będziesz mógł zadać nurtujące Cię pytania o infrastrukturę i przepisy oraz nawiązać z nami współpracę.

Jeśli masz pytania, to pisz na adres m.tatara@kmr.org.pl. Z uwagi na ograniczoną pojemność sali prosimy także o maila z (oczywiście niewiążącym) potwierdzeniem udziału.

Foto: Gosia Małochleb. Uprzejmie dziękujemy OSK „Siódemka” za użyczenie sali.

 • na stronie jest błąd daty -> 13.02.2013 :-)

 • tfu 12.02.13 :-)

 • Audytor = oceniacz tego co ZIKIT wyprodukuje przy kolejnych ścianach ekranów? A może też „lobbysta”?
  Bo nie do końca rozumiem tę rolę.

 • Hubert Barański

  Będę bacznie obserwował wasze poczynania. Z przyjemnością skorzystamy z Waszych doświadczeń. Powodzenia!

 • „jak nauczyć się projektować infrastrukturę rowerową w weekend” ;-) Gdyby to było takie proste to byśmy mieli najlepszą infrastrukturę rowerową w kosmosie :-)

  • Abrat

   Hej ale skąd ten cytat, w tekście tego nie ma?
   A ja się postaram wybrać. Moim zdaniem dobra inicjatywa.

 • Jakub Hwastek, dzięki!
  Marcin Romanowski, by lepiej zrozumieć tę rolę przyjdź na spotkanie :) Ale pokrótce: w Krakowie lwia część rowerowych bubli wynika wprost z nieprzestrzegania prawa (chociażby tzw. Standardów rowerowych), rolą audytora jest wychwycenie takich błędów i dopilnowanie, by inwestycje realizowano zgodnie z prawem. Oprócz tego należy oczywiście uwzględnić sensowność rozwiązań, zebrać uwagi od uzytkowników danej ulicy itd. A więc obie role, o których mówisz, współistnieją.
  MT

 • Wszystko cudownie, ale gdyby tylko data spotkania była inna :(

 • Jakie macie możliwości prawne, żeby wpłynąć na kształt inwestycji i jakie są wymagania, żeby zostać audytorem? Bo audytor BRD ma jakieś umocowanie prawne, ale trzeba mieć kierunkowe wykształcenie, skończyć kurs za 4 kafle i zdać egzamin: http://www.ikku.pl/artykuly/526

  • Miłosz Tatara

   Mamy możliwość zgłaszania uwag do tzw. audytu rowerowego, które są następnie rozpatrzane przez powołaną do tego celu komisję. Są to narzędzia wynikają z prawa lokalnego w Krakowie, zupełnie inne niż audyt BRD, o którym piszesz.

   • Ok. Jestem nietutejsza, pytam z ciekawości.

 • @Marcin Romanowski: w zasadzie najwazniejsza rzecz to pilnowanie audytow rowerowych (poszukaj ich na stronie zikitu, zobaczysz jak to wyglada) [js]