Mogilska – śródmieście czy międzymieście?

Mogilska – śródmieście czy międzymieście?

Trwa debata w sprawie kształtu planowanej przebudowy ulicy Mogilskiej. Głos zabrali w niej ostatnio: socjolog miasta z UJ, Paweł Kubicki, Wiceprezydent Krakowa ds. rozwoju miasta, Elżbieta Koterba oraz Rady Dzielnic III i XIV. Jak ich zdaniem powinna wyglądać ta ulica?

Śródmieście, czy Międzymieście?

Dr Kubicki, nawiązując do najnowszego wydania Res Publici Nowej, przywołuje definicję międzymieścia:

Międzymieście to miejsce, które znajduje się: „pomiędzy tradycyjnym centrum a przedmieściami – rozproszone, nieuporządkowane, przedstawiające obraz przestrzennej i społecznej segregacji.”

Skąd to znamy? Ano właśnie z rzeczonego ciągu ul. Mogilskiej – Jana Pawła II, gdzie znajdziemy m. in. nowoczesne biurowce, młyn, fabrykę papierosów, salon samochodowy, kampusy wyższych uczelni, potężny parking przed siedzibą Policji, kilka rozsypujących się chałup i zgrupowanie baraków. A wszystko to w geometrycznym środku Krakowa, na trasie łączącej dwie najważniejsze dzielnice. Bardziej przypomina to amerykańskie przedmieścia, niż centrum europejskiego miasta.

Socjolog zwraca uwagę na olbrzymią rolę, jaką może odgrywać przestrzeń Mogilskiej. I nie ma na myśli wyłącznie roli transportowej:

Aleja Mogilska stymulowałby rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Kiedy ulica staje się przestrzenią publiczną, wyrastają wokół niej sklepy, kawiarnie i restauracje. Powstają nowe miejsca pracy, a podatki zostają w mieście. Autostrada Mogilska zniszczy wszystkie (i tak już nieliczne) usługi w tym rejonie, a miasto nie dostanie w zamian nic. Zysk z nadmiernej konsumpcji benzyny trafia do budżetu centralnego, a miasto zostaje ze spalinami, rozjeżdżonymi drogami i zniszczonymi przez parkowanie chodnikami.

Polecamy lekturę artykułu Międzymieście Mogilska, w którym dr Kubicki przedstawia szereg argumentów za rozsądnym urządzeniem Mogilskiej.

Elżbieta Koterba: Chyba brakuje nam odwagi

W obszernym wywiadzie na łamach GW Wiceprezydent ds. rozwoju miasta próbuje wytłumaczyć przyczyny znanego wielu Czytelnikom IBikeKraków rozdźwięku między pięknymi wizjami, a fatalnymi realizacjami miejskich planistów:

W przypadku Mogilskiej to na pewno nie jest kwestia pieniędzy, bo przekształcenie tej drogi w miejską, spokojną ulicę nie kosztowałoby więcej niż obecny plan przebudowy utrzymujący dwa pasy w każdą stronę. W obowiązującym studium ulica Mogilska ma charakter ulicy śródmiejskiej – z usługami i przestrzeniami publicznymi, zachęcająca do ruchu pieszego. Chyba brakuje nam odwagi, żeby realizować takie pomysły.

Po co więc przyjmować Studium, które już w momencie uchwalania jest przez Urząd Miasta nierespektowane? Skoro projekt rehabilitacji Mogilskiej jest zdaniem Pani Prezydent dobry, to wraz z tysiącem mieszkańców Mogilskiej trzymamy kciuki za jego realizację!

Rady Dzielnic: Samochody tak, ale nie kosztem rowerzystów

Tydzień temu projekt przebudowy Mogilskiej zaopiniowała negatywnie Rada Dzielnicy III. Na piątkowej sesji głos zabrała też Rada Dzielnicy XIV, która zawnioskowała o budowę drogi rowerowej na całej długości planowanej przebudowy oraz zgłosiła liczne uwagi ws. błędów projektowych.

Jaki jest dalszy los przebudowy Mogilskiej? To zależy także od Ciebie. Strona społeczna (stowarzyszenia KMR i PLM) monitoruje działania urzędników i decydentów, ale nie możemy tego robić sami. Mogilska potrzebuje szerokich konsultacji społecznych, które pogodziłyby interesy mieszkańców, przedsiębiorców i użytkowników tej ulicy. Śledź nasze wpisy na temat Mogilskiej oraz dołącz do facebookowej strony Aleja Mogilska. Już wkrótce Mogilska może potrzebować Twojej pomocy!

 • maryś

  Skoro na Mogilskiej jest geometryczny środek Krakowa, to proponuje przenieść tam Rynek, Kościół Mariacki, Sukiennice, Wieżę Ratuszową itp.

 • Komu kształt Mogilskiej nie jest obojętny? Kto się przyłączy? :)

 • OHaleck

  @maryś: bliżej z Mogilskiej do geometrycznego środka Krakowa niż z Rynku. Sprawdź na mapie.

  • maryś

   Przecież to oczywista oczywistość, że ze środka geometrycznego Krakowa bliżej do środka geometrycznego Krakowa niż z Rynku. Tylko co się stanie z tym środkiem kiedy Nowa Huta zrealizuje swoje secesjonistyczne pomysły ?…

 • Tomek Więcek

  Nasza nowa Mogilska http://www.zm.org.pl/?a=kopenhaga-115r&img=5 no, brakuje jeszcze tramwajki środkiem ;)