Andrzejkowa Masa Krytyczna – co i jak?

Andrzejkowa Masa Krytyczna – co i jak?

Nie możesz się już doczekać kolejnej masy? Oto garść informacji, które pomogą Ci zaspokoić ciekawość oraz namówić znajomych do wspólnego przejazdu!

Wygrała trasa czerwona

W internetowym głosowaniu wybraliście trasę czerwoną. Pojedziemy naszym ulubionym tunelem pod Dworcem, ulicą Meissnera z nową drogą rowerową oraz ul. Mogilską.

Obie trasy były dość krótkie, by można było połączyć przejazd z przygotowaną dla Was niespodzianką na początku oraz after-party na końcu. Na dłuższe trasy przyjdzie czas wiosną :)

Mogilska: chcemy alei a nie autostrady!
Po otwarciu Autostrady Skawina ekipa Prezydenta Majchrowskiego szykuje kolejny tego typu projekt – przebudowę ul. Mogilskiej. Tutaj także hektary nowych, szerokich pasów oraz ekrany akustyczne wygrały z drogą rowerową, czy godziwym chodnikiem.

Mogilska to niesłychanie istotna sprawa, bo jest najważniejszym połączeniem Nowej Huty z centrum Krakowa. Przebudowa tej ulicy może odciąć rowerowo tę dzielnicę na kilkadziesiąt lat. Niestety wypracowane przez magistrat projekty marginalizują pieszych i rowerzystów.

Masa – manifestacja naszej obecności w mieście
Czy wiesz, ile Miasto Kraków przeznaczy w przyszłym roku na budowę dróg rowerowych? Jeśli radni nie wprowadzą stosownych poprawek do projektu budżetu przygotowanego przez prezydenta Majchrowskiego to kwota na infrastrukturę rowerową w 2013 roku wyniesie… 0 złotych! Aktualna polityka „promocji zrównoważonego transportu” w Krakowie jest pustym hasłem, a fakty pokazują, że budżet obliczony został wyłącznie w celu promowania transportu samochodowego. Uczestnicząc w Masie wyrażamy jednocześnie sprzeciw wobec ignorowania potrzeb rowerzystów. Zabierz zatem znajomych i we wspólnym przejeździe pokażmy, że sprawy tego miasta nie są nam obojętne!

Rak’n’Rollowa Masa Krytyczna
O wiele bardziej budującym tematem towarzyszącym najbliższej masy jest rowerowa wyprawa na zwrotnik Raka.

Rak’n’Rolling to bezkompromisowy, pełen energii projekt, którego celem jest propagowanie aktywności fizycznej i pokonywania własnych ograniczeń, jako motywacji do walki z rakiem, czy też powrotu do normalnego życia po chorobie. Aby zrealizować cel pierwszej akcji „na Zwrotnik Raka”, przez 3 miesiące pokonujemy na rowerach 5000 kilometrową trasę przez Polskę, Czechy, Austrię, Włochy, Francję, Hiszpanię, Maroko i Saharę Zachodnią.

O wyprawie Rak’n’Roll oraz wielu innych tematach przeczytasz w Masówce – bezpłatnej gazetce rozdawanej przed masą.

A po masie.. czas na afterek :)
Tuż po zakończeniu masy zapraszamy wszystkich chętnych masowiczów na otwarte spotkanie w Formacie na rogu ulic Studenckiej i Loretańskiej. To świetna okazja, by nawiązać nowe i podtrzymywać już istniejące, masowe znajomości. Nie krępujcie się, przybywajcie! :)

Świecimy przykładem
Przypominamy o konieczności stosowania w rowerze oświetlenia! Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo oświetlić swój rower, to zapraszamy do lektury poradnika Miast dla Rowerów.

Spotykamy się – tradycyjnie – w piątek o 18.00 przy Adasiu. Do zobaczenia!

 • rbk

  Dla spóźnialskich i dołączających na trasie – przejazd ulicami:
  Rynek Główny (objazd wkoło) – Sławkowska – Długa – Szlak – KCK (tunel samochodowy) – Wita Stwosza – Lubomirskiego – (w lewo) Rakowicka – Grochowska – (w lewo) Olszyny – Pilotów – Meissnera – Al. JPII – Mogilska – Lubicz – (w lewo) Westerplatte – Mikołajska – Plac Mariacki – Rynek Główny

 • Anna

  W końcu jakiś (porządny?) afterek! Kto się wybiera!? Ja będę :-)

  • Krzysztof Ryba

   Ja się wybieram na kilkadziesiąt minut afterparty :)

 • VAT

  Dlaaaczego nie wygrała niebieska?!
  ;)