Po spotkaniu Parlamentarnego Zespołu do spraw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Po spotkaniu Parlamentarnego Zespołu do spraw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Na spotkaniu z przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu do spraw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego panią poseł Beatą Bublewicz i przewodniczącą Parlamentarnej Grupy Rowerowej panią poseł Ewa Wolak z udziałem przedstawicieli stowarzyszenia Miasta Dla Rowerów ustalono, że:

1) Istnieje konieczność szerokiej edukacji wszystkich uczestników ruchu drogowego;
2) Obecnie obowiązujące przepisy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym dotyczące rowerzystów są wystarczające;
3) Konieczna jest szybka nowelizacja rozporządzeń wykonawczych do ustawy Prawo o Ruchu Drogowym w zakresie znaków i sygnałów drogowych dotyczących rowerzystów.

Działania te pozwolą na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

źródło

 • gronel

  A co należy zmienić w przepisach w kwestii pieszych? Nakaz ustąpienia pierwszeństwa pieszemu zamierzającemu przekroczyć jezdnię jest bezsensowny i niezgodny z Konwencją Wiedeńską.
  Na zachodzie wynika to z kultury a nie przepisów. U nas brakuje kultury jak i patrolów na przejściach (zamiast stać z suszarką). Poza tym samo zachowanie pieszych również powinno się zmienić.

  • Jakub Stępak

   Gdzieś Ty wyczytał że to jest niezgodne z KW?

  • Adam Łaczek

   Błąd.
   Nie jest to niezgodne z KW
   Na Zachodzie wynika to z przepisów (właśnie z KW)

  • wini

   przecież juz u nas w przepisach jest taki NAKAZ (w rozporządzeniu o znakach i sygnałach drogowych przezd znakiem d6 masz umożliwić pieszemu wejście na przejście…). A zachód ci sie chyba ze wschodem pomylil w kwestii przepisów

 • Malachiasz

  powinno się zmienić:
  Art. 26.
  1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

  na

  Art. 26.
  1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz wchodzącemu na przejście.

  podobnie zresztą powinno się zmienić
  Art. 27.
  1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

  na

  Art. 27.
  1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiąza-ny zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe oraz wjeżdżającemu na przejazd.

  co prawda te zmiany i tak są tylko formalnością, bo stosowne zachowanie kierowcy jest wymuszone znakiem D-6, oraz D-6a/b, ale wielu kierowców czytając ustawę prawo o ruchu drogowym zapomina o przeczytaniu znaczenia znaków i potem są nieporozumienia, połamani rowerzyści i wypłacane odszkodowania…

 • gronel

  A co to znaczy wchodzący na przejście? Jedna noga na jezdni czy jak podniesie?

  • Adam Łaczek

   Zapytaj się Niemców, Holendrów etc. U nich są takie same przepisy i jakoś sobie radzą.

   • zuzanna

    W Holandii za nie zatrzymanie sie gdy pieszy *pochodzi* do przejscia (nie tylok jak jest na przejsciu ale nawet jak podchodzi) placi sie kazdorazowo 350 EUR. I dziala :]

 • Pingback: Jeszcze raz o pieszych | I bike Kraków()