Na skróty: Józefa Rzebika – Most Nowohucki

Na skróty: Józefa Rzebika – Most Nowohucki

W ramach akcji „Kraków: na skróty” chcę Wam pokazać świetny i niedostępny dla samochodów skrót między Płaszowem, a Mostem Nowohuckim. Jeśli jedziemy samochodem musimy poruszać się na około: Lipską, Przewóz, Saską i Nowohucką … 2,2 km, a po drodze kilka sygnalizacji świetlnych: trasa rowerem pozbawiona jest jakichkolwiek sygnalizacji świetlnych i jest o 0,5 km krótsza.


daroplan – rowerowa mapa Krakowa – zobacz więcej warstw z informacjami

Zaczynamy na ul. Józefa Rzebika. Skręcamy w lewo w ulicę Przewóz, po czym skręcamy od razu w prawo w ul Szczecińską.

Szczecińska co prawda jest jednokierunkowa, ale przy szerokości ok. 3,6 m można ją (nielegalnie) traktować jako dwukierunkową dla rowerów i tak też ja czynię.
Ze Szczecińskiej skręcamy w prawo w Myśliwską, przejeżdżamy obok szkoły podstawowej, a następnie skręcamy w lewo w ulicę Lasówka.

Do Lasówki można dojechać wygodnie także Myśliwską od strony osiedla Lipska. Lasówka jest identycznej szerokości co Szczecińska, a jednak jest dwukierunkowa.

Dojeżdżamy do końca. Mamy chodnik. Jedziemy nim dalej.

Wyświetl większą mapę
Dojeżdżamy do 10-piętrowych bloków i wjeżdżamy na jezdnię.

Wyświetl większą mapę
Kawałek dalej znowu skręcamy w prawo, w chodnik przechodzący w szutrową ścieżkę w kierunku wałów Wisły.

Wyświetl większą mapę
Wjeżdżamy na koronę wału i dojeżdżamy do Nowohuckiej. Trasa koroną wału ma kiepską nawierzchnię, a w okresie deszczowym spotkamy tam po prostu błoto.

Wyświetl większą mapę
Niestety na tym się ukończą ułatwienia i dalej jedziemy Nowohucką po jezdni lub nielegalnie po chodniku i moście.

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • Mavors

  Jeździłem tym skrótem z muzycznej w hucie do muzycznej w Prokocimiu ;)

 • buraczek

  Kilka uwag:”Lasówka jest identycznej szerokości co Szczecińska, a jednak jest dwukierunkowa.”- Jak ślepa ulica mogłaby być jednokierunkowa?. „Niestety na tym się ukończą ułatwienia i dalej jedziemy Nowohucką po jezdni lub nielegalnie po chodniku i moście.”- Dlaczego nielegalnie? Nowohucka ma znaki 70 km/h.
  Jeżeli jedziemy od strony Rybitw, zdecydowanie bliżej i wygodniej jest skręcić w osiedle Lipska, a nawet w Golikówkę i potem w lewo w drogę szutrową.

  • Joj

   Odpowiem za autora:
   Ślepa ulica nie może być jednokierunkowa. Przeczytaj jeszcze raz tekst.
   Po chodniku nielegalnie bo z tego co kojarzę ma mniej niż 2m.

 • mimbla

  Polecam tę trasę, rzeczywiście jest bardzo przyjemna. Tylko wał osobiście proponowałabym ominąć, osiedlową uliczką asfaltową jest niewiele dłużej a szybciej niż po tych wertepach.

  Mam za to inne pytanie: ma ktoś patent na Grzegórzecką? Od Ronda Grzegórzeckiego do Wielopola, w obie strony, dla mnie to jakiś koszmar: ulica wąska, gęsto obrośnięta zaparkowanymi samochodami, ruch duży i karetki jeżdżą często… Nie na moje nerwy ta ulica:)
  Czy ktoś może się podzielić doświadczeniem, jak sobie z nią poradzić?

  • Adam Łaczek

   Może przez przepust kolejowy na Miodowej? Ta trasa pojawi się niedługo na ibike

  • ptysiek

   Z ronda Grzegórzeckiego na Wielopole to nie masz dobrych alternatyw poza rzeczoną Grzegórzecką bo po drodze jest nasyp kolejowy. Dwie alternatywy to przez Kopernika albo Miodową, o której wspomniał Adam. Tylko, że te dwie alternatywy to bardzo duże wydłużenie trasy.

 • Leonek

  Dlaczego jazda chodnikiem wzdłuż Nowohuckiej ma być nielegalna? Poza tym ta wydeptana ścieżka od Koszykarskiej do mostu jest po prostu niebezpieczna, szczególnie w przypadku jazdy miejskim lub szosowym rowerem.

 • marcin

  A ja nie polecam. Może i bliżej, ale dziurawo, dużo skrzyżowań bez pierwszeństwa, wał nie tylko błotnisty, ale i nieoświetlony. Całą trasę trzeba jechać sporo wolniej niż „klasycznie”, w rezultacie skrót nieskuteczny.