Akcja Przejście wróć!

Akcja Przejście wróć!

Niedawno pisałem o przejściach dla pieszych, m.in. o dawnym PdP obok Jubilata. Wygląda na to, że pomysł znalazł zwolenników i na Facebooku powstała strona pn. „PRZEJŚCIE WRÓĆ”. Na razie inicjatywa wyraźnie się rozkręca. W sieci pojawiły się już nawet pierwsze zaczepne teksty z obu stron barykady. Aby ostudzić nieco emocje proponuję wrócić do opisu założeń akcji:

Przystrojone zielenią ulice, na których swobodnie mogą bawić się dzieci: z pewnością każdy chciałby takiego miasta, ale większość już dawno stwierdziła, że takie rzeczy to tylko w filmach albo na zdjęciach sprzed stu lat. Od kiedy w naszych miastach zagościł, a później rozpanoszył się samochód wiele ulic zamieniło się w rwące potoki, które dzielą przestrzeń na odizolowane wyspy. Jest to również problem Krakowa, który poza w miarę zwartym centrum, tak właśnie wygląda.

Tak jak obszary oddzielone wodą łączy się za pomocą mostów, tak tym co łączy brzegi „samochodowych rzek” są przejścia dla pieszych. Niestety w mieście podporządkowanym interesom zmotoryzowanych także i one są rzadkim i luksusowym dobrem. Wiele takich przejść zlikwidowano dla mitycznego zwiększenia przepustowości naszych ulic. Niestety przez przepustowość rozumie się tylko ilość samochodów jakie przejeżdżają przez jednostkę czasu. Część zastąpiły przejścia podziemne czy kładki, inne po prostu wyparowały. Na pozostałych sygnalizacja często dyskryminuje pieszych, zmuszając ich do przebiegania w ułamku tego czasu, jaki dostają kierowcy.

Niewielu pamięta, że przejście dla pieszych przez Aleję Krasińskiego znajdowało się kiedyś w ciągu ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki, obok DT Jubilat. Zostało zlikwidowane do czasu otwarcia mostu Zwierzynieckiego. Most stoi już ponad dekadę, a przejścia jak nie było tak nie ma, tymczasem piesi zmuszeni są nadkładać drogi, korzystając z ciasnego przejścia podziemnego na przedłużeniu ul. Kazimierza Morawskiego.

Czas przypomnieć sobie o tym przejściu. Poprzyj razem z nami petycję o jego przywrócenie.

Popieram i zachęcam Was do tego samego.

Kameleon - gad z grupy jaszczurek, słynący ze zdolności do zmiany ubarwienia, długiego języka i oryginalnych kształtów ciała (żródło: Wikipedia). Występuje w zielonym.

  • Hubert

    Budujmy mosty!! :)