Ulice tętniące życiem

Ulice tętniące życiem a nie samochodami, to nie roszczenie cyklistów. To zbadana rzeczywistość w wielu miastach Uni Europejskiej. To także co raz więcej ochudzanych ulic w Stanach Zjednoczonych, gdzie na odzyskane dla ludzi ulice używa się terminu livable streets.

Jego twórcą jest Donald Appleyard, którego znamiennym dziełem były przeprowadzone w San Francisco badania trzech ulic o różnym natężeniu ruchu kołowego: 2, 8 i 16 tysiecy przejeżdżających samochodów dziennie. Jeden z najważniejszych wniosków z badań mówi o tym, że mieszkańcy ulic o małym natężeniu ruchu samochodowego, znają w swojej okolicy więcej osób, niż mieszkańcy ulic o dużym natężeniu ruchu. Odpowiednio: średnio 3 przyjaciół na osobę i tylko 0,9 przyjaciela na osobę. Fakt, że natężenie ruchu na ulicy, na której mieszkasz może mieć wpływ na liczbę znajomych ma ogromne znaczenie i jest dowodem negatywnych skutków społecznych jakie generuje intensywny ruch samochodowy.

Kolejny istotny wniosek z badań niejako odpowiada na pytanie dlaczego w Polsce, w Krakowie tak niewiele osób interesuje się, czy czuje się odpowiedzialnych za przestrzeń publiczną. Jeśli ta opanowana jest przez samochody, ludzie nie postrzegają jej jako swojej. Im spokojniejsza ulica, tym więcej szczegółów z przestrzeni wspólnej jest nie tyllko rozpoznawana i zapamiętywana przez mieszkańców, ale są oni także bardziej skłonni opiekować się tą przestrzenią.

Ja wybieram ulice tętniące życiem i o takie będę się upominał w UMK, ZIKiT, Radzie Miasta i Radach Dzienic. A Ty co wybierasz?

Absolwent animacji kultury UJ. Po lekturze m.in. Cyfrowego życia Nicholasa Negroponte jego credo to - wierzę w bloga, co zaowocowało nagrodą Bloger Roku 2006 za prowadzenie krakoff.info. Poza aktywnością internetową ceni również dobrą kuchnię wegetariańską i zrównoważoną, czyli zieloną architekturę. Uwielbia miasto, ale chciałby je zamienić w ogród pełen zieleni, w którym najwygodniej i najszybciej przemieszczać się można rowerem. Od sierpnia 2013 roku pełni funkcję tzw. oficera rowerowego w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.