Na Mogilskiej w wersji 2×1 nie będzie korków!

Na Mogilskiej w wersji 2×1 nie będzie korków!

Wiele osób twierdzi, że przebudowa Mogilskiej do wersji 2×1 totalnie ją zakorkuje, tymczasem nawet z przeszacowanych danych ZIKiTu dla przebudowy Mogilskiej wynika, że nie powinniśmy się tego obawiać. Mogilska nie będzie przenosić aż takiego ruchu!
Znajdziemy na to dowód m.in. w SIWZ na przebudowę Mogilskiej: „3349 Raport oddziaływania na środowisko”[60 MB] -> „Raport uzupełniony XII 2008”.

Dane dla popołudniowej godziny szczytu:
Co do prognoz natężenia ruchu na Mogilskiej:
2012 kierunek wschodni 1230 – 1540 poj/h
2012 kierunek zachodni 1080 – 1210 poj/h
2025 kierunek wschodni 1300 – 1840 poj/h
2025 kierunek zachodni 1090 – 1260 poj/h

Natomiast co do samego interesującego nas odcinka, tj. obszaru pomiędzy Mogilskim, a Lema przedstawia się to następująco. Pogrubiłem dane dt. odcinka, gdzie miałby być układ 2×1 wraz z wydzielonymi apsami do skrętów:
– Mogilskie – Cystersów (-> 1226, <- 1084) – 2012
– Cystersów – Kosynierów (-> 1370, <- 1078) – 2012

– Kosynierów – Lema (-> 1462-1544, <- 1159-1209) – 2012
– Mogilskie – Cystersów (-> 1399, <- 1069) – 2025
– Cystersów – Kosynierów (-> 1614, <- 1106) – 2025

– Kosynierów – Lema (-> 1720-1839 <- 1196-12??) – 2025

Niestety nie ma tam danych dt. natężenia ruchu na poszczególnych relacjach dla skrzyżowań z Nullo, Cystersów i Kosynierów, aby można było podać wielkość ruchu w relacji na wprost, niemniej:
– natężenie ruchu na Cystersów w kierunku południowym, od skrzyżowania z Mogilską, w 2012 roku – 372 poj/h, w przeciwnym kierunku 398(?) poj/h;
– natężenie ruchu na Cystersów w kierunku południowym, od skrzyżowania z Mogilską, w 2012 roku – 445 poj/h, w przeciwnym kierunku 508 poj/h;

Wynikałoby z tego, że według prognozy na 2012 roku ok. 30% ruchu na skrzyżowaniu z Cystersów to ruch w relacji Mogilska -> Cystersów, a więc prawoskręt. Na wprost porusza się więc ~872 poj/h.

Dla porównania:
– ruch na jednopasmowej Ofiar Dąbia w kierunku południowym to 1219 poj/h
– na jednopasmowej Dąbrowskiej, w kierunku północnym, z zatokami parkingowymi i bez wydzielonych pasów do skrętu – ponad 800 poj/h;
– jednopasmowa Dobrego Pasterza, w każdym z kierunków po ~730 poj/h

Jak widać istnieją w mieście ulice o przekroju 2×1 przenoszące w godzinach szczytu większy ruch, na których korki nie występują. Istnieją również zakorkowane ulice o mniejszym natężeniu ruchu, przy czym wynika to z faktu korkowania się ich w punktach krytycznych takich jak skrzyżowania z sygnalizacją świetlną.

Moim zdaniem o ile przebudowa Mogilskiej do 2×1 bez wydzielenia pasów do skrętu na skrzyżowaniach faktycznie mogłaby spowodować paraliż, o tyle przebudowa do 2×1 wraz z wydzieleniem takich pasów przed skrzyżowaniami wcale nie powinna przynieść negatywnych skutków dla płynności ruchu. Przy takim natężeniu ruchu o powstawaniu zatorów nie będzie decydować to, czy ulica będzie miała przekrój 2×1, czy 2×2, a przepustowość w rejonach skrzyżowań.

Przy czym to są dane zupełnie pomijające fakt:
– zwiększenia podaży miejsc w pojazdach komunikacji zbiorowej w przedmiotowej relacji oraz wprowadzenie bardziej atrakcyjnej oferty poprzez wdrożenie priorytetu;
– budowy infrastruktury rowerowej oraz wzrastającego udziału ruchu rowerzystów;
– kwestii polityki transportowej miasta, gdzie kierunkiem docelowym powinno być zmniejszenie udziału komunikacji indywidualnej w przypadku podróży do centrum;
– powstania SKA oraz budowy P+R;

Pytanie na ile ten model jest prawidłowy i w sposób realny oddaje rzeczywistość, bo jak wykazał Adam Łaczek wzrost ruchu jest przeszacowany, niemniej są to dane raczej prawidłowe jeśli chodzi o proporcje natężenia ruchu na poszczególnych ulicach.

 • Mariusz

  Wątpię, żeby ZIKiT chciał rozpisać nowy przetarg na to zadanie. Na pewno wykonawca by się ucieszył gdyby musiał zrobić o dwa pasy węższą jezdnie , bo to z 5 mln zł oszczędności na samej ul. Mogilskiej by wyszło.

  • Towarzysz Mauzer

   Nie ma potrzeby rozpisywania nowego przetargu, bo rzecz odbyła się na zasadzie „zaprojektuj i zbuduj” – zatem projekt ciągle można zmienić. A żeby zadowolić wykonawcę, mimo że lepiej byłoby oszczędzić, zawsze można środki zaoszczędzone na jezdni wydać na lepszą jakość nawierzchni czy dobre gatunki zieleni.

   • Mariusz

    To nie przejdzie, ponieważ była by to zmiana istotnych warunków zamówienia którego załącznikiem jest PFU, a tam jasno jest napisane, że przekrój ma być 2×2.

 • Mariusz

  Jeśli chodzi o Ofiar Dąbia to jest to w sumie ulica 3 pasowa jedno jezdniowa z redukcją do dwóch pasów na stopniu wodnym Dąbie, do tego nie ma tam praktycznie parkowania przy jezdni, co w znaczący obniża przepustowość.
  Powiem tak książkowa przepustowość drogi dwupasowej dwukierunkowej dwujezdniowej poza terenem zabudowanym bez dodatkowych utrudnień w postaci pochyleń, przeszkód na poboczu, wjazdów, skrzyżowań itp. wynosi 1700 s.o./h/pas co jest równe natężeniu krytycznemu przy PSR równym E (czyli prawie korek). Dla PSR – D czyli ruchu równomiernego ale o bardzo dużej gęstości natężenie krytyczne wynosi ~915 s.o./h.

  Dlatego może jeszcze jeden pas dla jednego kierunku na Mogilskiej by wystarczył, ale na pewno bez parkowania, bezpośrednio przy ulicy. Trzeb by było zrobić 2 metrowej szerokości jezdnie manewrową i na niej DDR. Choć to chyba też by też mogło nie wystarczyć do zapewnienia odpowiedniej przepustowości.

 • xyz

  Wszystko pięknie, ale którędy po Mogilskiej wg Waszego projetu jedzie karetka?
  co jeśli zesuje się jakiś z samochodów?

  Tego typu przebudowę wyobrażam sobie tylko w przypadku wydzielonego torowiska na poziomie jezdni z możliwością przejazu karetki czy awaryjnego wjazdu dla samochodów.
  samo parkowanie i opuszczanie parkingu trwa i będzie amowało ruch na całej długości jezdni.

  Ogólnie ten plan to krok w dobrym kierunku, ale chyba za duży.
  zwróćmy Mogilską miastu, mieszkancom – jak najbardziej, ale nie wylwajmy dziecka z kąpielą.

  • wini

   pewnie to samo co się dzieje w centrum jak jedzie karetka? jak karetka jedzie o czarnowiejskiej?nie mówiąc już o tym że kawałek dalej jest 3 obwodnica z jednej, aleja pooju z drugiej i łącząca wszystko prawie gotowa lema. może dla pewności walnąć 3 pas dla karatek i straży pożarnej?

  • terkalski

   A którędy karetka jedzie po Reymonta? Obok zepsutych / zaparkowanych na jezdni aut… Jezdnia jest na tyle szeroka, że bez problemu mieści się obok.

 • Nipsu

  Obecnie można by jeszcze Mogilską zostawić w takim stanie w jakim jest. Najważniejsze dla nas jest żeby powstała tam porządna droga dla rowerów z prawdziwego zdarzenia (przynajmniej taka jak powstała w tym roku na Meissnera) na całej długości. Jak zbudowane zostaną obwodnice Krakowa i największy ruch samochodowy na nie wyleci, to wtedy można w łatwy sposób jeden pas zamienić na miejsca do parkowania.

 • pojutrze

  Założenie, że na Mogilskiej czy jakakolwiek innej ulicy śródmiejskiej natężenie ruchu wzrośnie do 2025 jest abstrakcyjne! To jakie będzie natężenie ruchu zależy tylko od kierunku rozwoju miasta i polityki transportowej. Jeśli będzie się budowało infrastrukturę pod samochody to i natężenie ruchu wzrośnie, jeśli będzie się budować pod transport publiczny i rowerowy to na pewno zmaleje. Tak naprawdę to jest to bitwa o wizje miasta a nie przepustowość ulic. Chcemy hałaśliwego, śmierdzącego i niebezpiecznego miasta czy zielonego, spokojnego i gościnnego gdzie nie tylko się pracuje ale szczęsliwie ŻYJE?

 • Zykit wierzy, że Ziemia jest płaska…to organizm odporny na naukę przez doświadczenie

 • Ale spowodują korki na Jasnogórskiej !!!

 • wszelkie kontakty z zikitem i reszta decydentow nasuwaja mi skojarzenia z kabaretem dudek i skeczem ‚Karolkowa’
  http://www.youtube.com/watch?v=yd0MnfqkoCs

 • Tomek

  wydzielenie miejsca do skretow przy skrzyzowaniach to rozwiazanie ktore rozwiazuje potencjalne problemy z korkami.
  z moich obserwacji jako kierowcy samochodu wynika ze najczestsza przyczyna korkowania sie ruchu w miescie to wlasnie samochody blokujace pas ruchu podczas oczekiwania na skret (szczegolnie w lewo). 2 – 3 pasy owszem udrazniaja ruch ale na autostradach gdzie pasem lewym jada TIRy a prawy sluzy do ich wyprzedzania.

  • Tomek

   w sensie TIRy prawym a wyprzedzamy lewym :-)

 • Wojtek

  Przeczytałem do końca, ale szczerze mówiąc bardzo bolało…
  Demagogia, demagogia, demagogia…
  Porównywanie Mogilskiej do Dobrego Pasterza i Ofiar Dąbia, to delikatnie mówiąc lekkie nieporozumienie!
  Jeśli z Mogilskiej w Cystersów skręca 30% (374) samochodów, a 70% (872) jedzie na wprost, to komuś się chyba gdzieś przecinek omsknął, albo zwyczajnie ściemnia!
  Drugim aspektem jest te 872 samochody w relacji na wprost w odniesieniu do Ofiar Dąbia (1219) M. Dąbrowskiej (800) oraz Dobrego Pasterza (730) – czysta kpina!
  Na Marii Dąbrowskiej to można spokojnie w piłkę grać (ograniczenie do 40km/h, wysepki, skrzyżowanka co 100m, przejścia dla pieszych na odcinku 200m chyba z cztery). I autor twierdzi, że pod Statoilem na Mogilskiej jest 8% mniejszy ruch niż w Nowej Hucie przy Sądzie na Kościuszkowskim…
  Żenada!
  Jestem za jak najlepszymi połączeniami rowerowymi w Krakowie, ale pisanie takich bredni to przesada lekka.
  Powiedzcie wprost – CHCEMY SWOJEGO WYGODNEGO PASA ROWEROWEGO W OBU KIERUNKACH – zamiast owijać w cotton.

 • najnowsze czytanie z fusów wykazało, ze spowoduje to korki nawet w Tarnowie.