Projekt Aleja Mogilska

Projekt Aleja Mogilska

Stowarzyszenie Przestrzeń-Ludzie-Miasto, we współpracy z młodymi krakowskimi architektami i urbanistami opracowało rewolucyjny projekt przebudowy ulicy Mogilskiej.

Na Mogilskiej z powodzeniem zmieściłoby się zarówno zielone torowisko tramwajowe, dwa pasy przeznaczone do użytku przez kierowców wraz z wystarczającą ilością miejsc parkingowych, jak i wygodna droga dla rowerów i szerokie chodniki, po których spokojnie będzie można spacerować.

Podoba Ci się nowa wizja ulicy? Poczytaj więcej na stronie projektu i podpisz petycję! Mogilska nie musi wyglądać jak ściek!

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • pg

  Po co osobna droga rowerowa gdy przy tak małej jezdni a co za tym idzie niewielkim natężeniu ruchu?

  • Hubert

   Z uwagi na kategorię drogi i po to żeby uzyskać spójne połączenie R. Mogilskiego z Nową Hutą. Zresztą nie oszukujmy się – w razie braku DDR rowerzyści wylądują na chodnikach.

 • Minib

  Chodnik 2×2,5m, DDR 2m i zmieszczą się dwa dodatkowe pasy dla samochodów.

 • Artur

  A nie lepiej zwęzić jezdnię co zmusi samochody do wolniejszej jazdy, a na skraju zrobić tak jak w Bielsku? (http://img651.imageshack.us/img651/8803/krakwwisakrakw078.jpg)
  Bardzo przyjemnie jedzie się taką „dróżką” – zdecydowanie lepiej niż oddzielnymi ścieżkami w sąsiedztwie chodników i przejazdów na skrzyżowaniach ;/

  • Nipsu

   Tu nie Bielsko, tu Kraków. Pod petycją podpisuję się rękami i nogami.

  • Adam Łaczek

   Tylko jest problem z wyjazdem z Ronda Mogilskiego – on jest tylko po północnej stronie. Podobnie z dalszą częścią infrastruktury – większośc jest tylko po północnej stronie. Dlatego pasy nie sprawdziłyby się tu

   • Mariusz

    Tak i nie, zawsze można było by poszerzyć już istniejącą łącznice ciągu pieszego, tak by zrobić wjazd po stronie południowej.

    Patrząc na rozwiązania holenderskie, można powiedzieć, że traktują one DDR bardziej jako element jezdni niż chodnika, co w miejscach dużego natężenia ruchu rowerowego i pieszego jest podejściem jak najbardziej słusznym.

    W Polsce widać, a zwłaszcza w Krakowie, że DDR projektuje się jak normalny chodnik tylko, że dla rowerów i niestety bardzo rzadko rozdziela się ruch pieszy od rowerowego.

    Nawet nie stosuje się tak prostego zabiegu jak obniżenie jezdni DDR o 3-5 cm względem ciągu pieszego co już determinuje oddzielenie ruchu rowerowego od pieszego.

    Tak z ciekawości się na koniec zapytam czy w Krakowie są jakieś wytyczne do projektowania lub warunki techniczne dot. budowy ścieżek rowerowych?
    Np. w Poznaniu są takie wytyczne w których jest mowa o obniżeniu DDR
    http://www.srm.eco.pl/files/warunki_techniczne_projekt.pdf

   • Adam Łaczek

    Tak Kraków ma swoje standardy jako zarządzenie Prezydenta Miasta

   • Mariusz

    Przeczytałem to zarządzenie, jest w nim mowa o obniżeniu jezdni DDR względem chodnika.
    Szkoda tylko, że nikt w Krakowie tego w swoich projektach nie uwzględnia.

    Zazwyczaj przekrój typowy ciągu pieszo rowerowego wygląda tak:
    http://zikit.krakow.pl/attachments/3706_prz.char1-Default-000.pdf

    Co niestety zarówno nie spełnia wytycznych prezydenta jak również standardów stosowanych powszechnie w Holandii.

    Słyszałem, że środowiska rowerowe opiniują projekty, chciałbym się dowiedzieć jak to wygląda?

   • Adam Łaczek

    Wysyłamy maile, każdy może to zrobić. Projekty wiszą na stronach ZIKiT. Decyzję i tak podejmuje ZIKiT

   • Mariusz

    Tak dotarłem do tych standardów, jest w nich postulat obniżenia jezdni DDR w stosunku do chodnika. Jednak wszystkie projekty które przechodzą przez ZIKIT tego zalecenia nie uwzględniają. Dlaczego?

 • Pingback: Najpierw oddajcie to co zawłaszczyliście | I bike Kraków()