Pojedź z nami na Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka [aktualizacja]

Pojedź z nami na Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka [aktualizacja]

Nie masz planów na wakacje? Wsiądź na rower i spotkaj się z niezwykłymi ludźmi w Boruszynie. Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów organizuje wyprawę, która 11 sierpnia wyruszy na północ Polski, by wziąć udział w festiwalu podróżniczym. 

 Czym jest Plener Podróżniczy

To kontynuacja i zarazem konsekwencja społecznej inicjatywy, jaką była sztafetowa wyprawa śladami Kazimierza Nowaka – Afryka Nowaka. Plener jest imprezą dla ludzi ciekawych świata, którzy mają odwagę otworzyć się na nieznane kultury, tradycje, zwyczaje, a przede wszystkim na nowych ludzi. Ideą przewodnią Pleneru są podróże samotne, które wydają się być wciąż niedocenianym, traktowanym trochę z lękiem, trochę z pobłażaniem sposobem poznawania świata i samego siebie.

Goście festiwalu

W Plenerze weźmie udział kilkunastu polskich podróżników, którzy większość swych wypraw odbyli samotnie – podróżowali przez wszystkie kontynenty, morza i oceany, pustynie i górskie przełęcze. Opowiedzą o swoim życiu, wewnętrznych przeżyciach, motywacjach i inspiracjach. Dowiemy się jak radzili sobie w trudnych sytuacjach, jakie uczucia wywołuje w nich odwiedzanie nowych miejsc, spotykanie nowych ludzi.

Oprócz podróżników będzie okazja do porozmawiania z kilkunastoma dziennikarzami, którzy dotychczas relacjonowali i opisywali przygody uczestników sztafety Afryka Nowaka. Znając dokładnie historię Kazimierza Nowaka, doskonale prześledzą życiorysy zaproszonych podróżników.

 Termin

Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka będzie miał miejsce w dniach 17 – 19 sierpnia 2012. Odbędzie się we wsi Boruszyn, w gminie Połajewo, woj. Wielkopolskie.

Więcej informacji

Szczegóły programu, sylwetki podróżników i wszelkie nowe idee oraz pomysły, można znaleźć na stronie PlenerPodrozniczy.pl oraz na portalu Facebook.

Dojazd z Krakowa

Do Boruszyna z kilku miast Polski organizowane będą przejazdy rowerzystów. Uczestnicy wyruszą m.in. z Koszalina, Lublina oraz z Krakowa. Wyruszamy 11 sierpnia (sobota). Na miejsce planujemy dotrzeć 16 sierpnia wieczorem. Codziennie będziemy pokonywać 70 – 80 km w tempie dostosowanym do możliwości uczestników. W przejeździe z Krakowa wezmą udział doświadczeni podróżnicy z Afryki Nowaka. Dokładna trasa jest obecnie opracowywana i będzie opublikowana na łamach I Bike Krakow wraz z dodatkowymi informacjami na temat wyprawy.

Po drodze będziemy zatrzymywać się w małych miejscowościach, gdzie członkowie Afryki Nowaka przybliżą postać podróżnika, a osoby z żyłką majsterkowicza będą szkolić mieszkańców i pokazywać jak samodzielnie dokonywać prostych napraw roweru. W Poznaniu dołączą do nas tamtejsi rowerzyści i wspólnie dojedziemy do Boruszyna.

Jeśli czujesz, że masz ochotę na podróżniczą przygodę, nie zraża Cię spanie pod namiotem i chcesz sprawdzić jak to jest przejechać 500 km na rowerze, dołącz do nas. Wszelkie pytania i zgłoszenia (zarówno od tych zdecydowanych jak i nie) można wysyłać pod adres mackurek@gmail.com.

AKTUALIZACJA: Trasa przejazdu 

Znamy już wstępną trasę, jaką pokonamy na drodze do Boruszyna. Podgląd jest dostępny  na mapach Google. Trasa zapewne ulegnie zmianie tak, by w miarę możliwości unikać jazdy głównymi drogami, wybierając rzadziej uczęszczane trasy. Po rozpisaniu na poszczególne dni, trasa wygląda następująco:

Sobota 11 sierpnia

Wyjazd z Krakowa – 65,4 km – przyjazd do Ogrodzieńca, nocleg na zamku.

Niedziela 12 sierpnia

Wyjazd z Ogrodzieńca – 73,1 km – przyjazd do Kłobucka lub okolic, nocleg.

Poniedziałek 13 sierpnia

Wyjazd z Kłobucka – 41,3 km – przyjazd do Praszki, w miarę potrzeby naprawa rowerów w zaprzyjaźnionym serwisie, odpoczynek – 46,7 km (w sumie 88 km) – przyjazd do Kępna lub okolic, nocleg.

Wtorek 14 sierpnia

Wyjazd z Kępna – 74,3 km – przyjazd do Rozdrażewa, zakupy na środę, nocleg w szkole z prysznicami.

Środa 15 sierpnia (święto)

Wyjazd z Rozdrażewa – 54,7 km – przyjazd do Śremu, spotkanie z członkami klubu rowerowego Żwawe Dziadki, nocleg.

Czwartek 16 sierpnia

Wyjazd ze Śremu – 91,6 km – po drodze dołączy do nas ekipa z Poznania, przyjazd do Boruszyna.

Piątek 17 sierpnia 

Oficjalne otwarcie Pleneru Podróżniczego.

Przypominam, że wszelkie pytania i zgłoszenia można przesyłać na adres mackurek@gmail.com. 

 

Opowiadam o rowerach w mieście na blogu Statek Kosmiczny.