Głosujemy na trasę Lipcowej Literackiej Masy Krytycznej!

Głosujemy na trasę Lipcowej Literackiej Masy Krytycznej!

Rozpoczynamy głosowanie na trasę Lipcowej Literackiej Masy Krytycznej!

Dlaczego takie a nie inne propozycje tras?

Niecały miesiąc temu na naszych oczach wycięto dziesięć zdrowych i okazałych drzew z zagajnika przy Młynówce Królewskiej na wysokości Alei Kijowskiej. Ten cenny dla mieszkańców teren zielony, powstały przy zasypanym w latach 60. korycie rzeki Rudawy, służącym obecnie jako miejsce spacerów i rekreacji, a także rowerowych dojazdów do pracy i na uczelnię, został przeznaczony pod budowę kolejnego osiedla! Chcielibyśmy zatem poprzez udział w Masie nie tylko afirmować jazdę na rowerze, lecz także zwrócić uwagę na ten oraz inne palące problemy, związane z komunikacją rowerową w naszym mieście.

Kolejnym z nich jest sytuacja na skrzyżowaniu ulic Smoleńsk i Straszewskiego, gdzie brak sensownego przejazdu z Plant przez Straszewskiego na kontrapas znajdujący się na Smoleńsku “zachęca” wielu rowerzystów do przejeżdżania przez przejście dla pieszych, będące w tym miejscu jedyną opcją przedostania się na drugą stronę. W tym właśnie miejscu Straż Miejska urządzała w ostatnim czasie “łapanki”, karząc rowerzystów za nieprzepisową jazdę przez pasy. Biorąc udział w lipcowej Masie, chcielibyśmy zaprotestować przeciwko tego typu “negatywnemu” modelowi rozwiązywania problemów komunikacyjnych. Uważamy, że miasto powinno bardziej angażować się w rozwiązania pozytywne: w sensowną rozbudowę infrastruktury rowerowej, zamiast złośliwego trzymania się litery prawa w egzekwowaniu przepisów. Niestety władze miejskie najwidoczniej wciąż nie są przekonane do korzyści, jakie przynosi dbanie o rozwój kultury rowerowej. W tym kontekście przychodzą mi na myśl słowa Czepca, wieśniaka z Bronowic, który mimo chłopskiego pochodzenia, trafnie zdiagnozował kondycję elit: “A, jak myślę, ze panowie duza by już mogli mieć, ino oni nie chcom chcieć!”

Aby nie zostać posądzonym o nadmierne krytykanctwo, należy wyrazić entuzjazm w związku z faktem, że wspomniany kontrapas na Smoleńsku w ogóle powstał. Kraków w ciągu ostatnich lat wykonał kilka pokaźnych kroków w kierunku umożliwienia zrównoważonej kultury mobilności. Jadąc ulicą Smoleńsk, chcemy zatem wyrazić uznanie dla działań zmierzających ku powiększeniu liczby kontrapasów i dróg rowerowych. Podobnie zresztą w przypadku ulicy Rajskiej, stanowiącej siedzibę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej; może to mądrość bijąca z zadomowionych tam milionów stronic natchnęła władze miasta do stworzenia tam kontrapasa?

Powiązanie literatury z rowerem nie jest więc przypadkowe; ma sens związany nie tylko z wypoczynkiem, lecz również z wychowaniem do odpowiedzialności obywatelskiej oraz ze świadomością problemów społecznych i ogólnoludzkich.

Proponujemy następujące trasy Literackiej Masy Krytycznej (mapki tras są także widoczne w ankiecie do głosowania):

 1. Trasa zielona: śladem polskich pisarzy. Sławkowska – Krowoderska – św. Teresy – Łobzowska – Kazimierza Wielkiego (dom Evy Hoffman, pisarki interkulturowości) – Al. Kijowska (mijamy miejsce po wyciętym zagajniku przy Młynówce) – Wrocławska – Radzikowskiego – Weissa – Conrada – Armii Krajowej – Bronowicka – Przybyszewskiego – Zapolskiej – Jadwigi z Łobzowa – Rydla – Bronowicka – Piastowska (dom Wisławy Szymborskiej) – Reymonta – Al. Mickiewicza – Al. Krasińskiego – Smoleńsk – Straszewskiego – Franciszkańska – Bracka.
 2. Trasa niebieska: śladem krakowskich bibliotek i miejsc przyjaznych literaturze: Sławkowska – Krowoderska – św. Teresy – Łobzowska – Al. Słowackiego – Karmelicka – Rajska (w końcu mamy cały kontrapas!) – Dolnych Młynów – Czarnowiejska – Al. Kijowska  – Królewska – Piastowska (dom noblistki!) – Lea – Zarzecze – Na Błonie – Jesionowa – Królowej Jadwigi (Willa Decjusza, miejsce propagujące współczesną twórczość literacką) – Al. Focha (mijamy Bibliotekę Jagiellońską) – Al. Krasińskiego – Smoleńsk – Straszewskiego – Franciszkańska – Bracka.

Zapraszamy do głosowania na trasę masy (do 21.07 12:oo)

 • titrant

  Na Focha jest też Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna.

  • Magda

   Racja! Gdzieś po drodze są też chyba z dwie filie Krowoderskiej Biblioteki Publicznej :)

 • tramwajem

  Zielona :) Wkurza mnie rondo ofiar katynia i to, co wokół niego zrobiono. To mogłaby być piękna dzielnica, a wygląda jak przedmieścia ruskiej stolicy.

 • m

  Zielona

 • Sebciu

  Zielona.
  Niby niebieska koło domu, ale przejazd rowerem przez koszmarki takie jak ROK zawsze spoko. ;)

 • Wydaje mi się, że zielona prowadzi po bardziej zaludnionych terenach, zatem taka jest moja rekomendacja :) I jest ROK!

 • Wal

  zielona!

 • Nipsu

  Zielona! Przez ROK trzeba pojechac koniecznie