Wystawa Wyższa Kultura Mobilności – Krakowscy rowerzyści

Wystawa Wyższa Kultura Mobilności – Krakowscy rowerzyści

Ile osób codziennie porusza się po Krakowie rowerem, jakie zawody wykonują, czym się interesują? Te i wiele innych pytań przyświecało nam przygotowując wystawę Krakowskich rowerzystów. Na pewno nie udało nam się uchwycić każdego i każdej, ale na 12 zdjęciach prezentujemy wszystkie te osoby, które poprosiliśmy o pozowanie naszemu fotografowi, Mateuszowi Wojtoniowi. Znajdziecie tu artystów, dyrektorów teatrów, urzędników, członków stowarzyszeń, rowerzystów na ostrych kołach, czy Masę Krytyczną.

Kążdego dnia zarówno w Krakowie, jak i w innych miastach, tysiące osób wykonują podróże rowerem. Do szkoły, do pracy, na zakupy, do kina, na spotkanie rodzinne, na randkę, z przesyłką, na kawę… Powodów jest tyle ilu rowerzystów. Tak samo, jak w wielu miastach, które są naszymi wzorami do naśladowania. Kopenhaga, Berlin, Groningen, Freiburg, Amsterdam, Tokio, Portland, San Francisco, Paryż, Londyn, Zurich, Nowy Jork. Rowerzyści to najszybciej rozwijająca się społeczność na świecie, bo rower to wyższa kultura mobilności w nowoczesnych miastach.

Nasza wystawa została przygotowana w Polskiej Zielonej Sieci w ramach projektu Rower – kultura mobilności 2.0. Edukacja ekologiczna i promocja zrównoważonego transportu w Małopolsce finansowo wspartego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Otwarcie wystawy odbyło się w Krakowie podczas Święta Cyklicznego, 3 czerwca 2012 roku.

Zdjęcia dostępne są na profilu flickr.com/zielonasiec

Od połowy lat 90. zaangażowna w działania na rzecz ochrony środowiska. Specjalizuje się w bezpośredniej edukacji ekologicznej, szczególnie w zakresie gospodarki odpadami i promocji roweru, jako środka transportu w mieście. Współpracowała między innymi z Fundacją Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Forum Opakowań Szklanych, Instytutem Ekonomii Środowiska i CEE Bankwatch Network. Od roku 2008 związana ze Związkiem Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. Koordynatorka merytoryczna i finansowa ogólnopolskiego projektu "Akademia 3R" w ramach kampanii "Kupuj odpowiedzialnie. Na co dzień przemierza rodzinny Kraków na rowerze. Dalekie podróże są pasją jej życia. Uwielbia odkrywać i fotografować niesamowite zakątki świata. Od 2010 roku koordynuje projekty edukacji rowerowej w Polskiej Zielonej Sieci. Najpierw projekt "Jedź rowerem", a następnie "Rower - nowa kultura mobilności. Edukacja ekologiczna i promocja zrównoważonego transportu w Małopolsce". W 2013 roku koordynatorka projektów "Krakowski Dialog Cykliczny" w stowarzyszeniu Kraków Miastem Rowerów oraz "Czyste powietrze dla Krakowa" w Polskiej Zielone Sieci.