Innowacyjne sposoby odzyskiwania ulic

Przez ostatnie 20 lat krakowskie ulice zostały zdominowane przez samochody. Tak wiem, to truizm, ale potrzebny do wypowiedzenia, by zacząć dyskusję na temat odzyskiwania ulic, czyli przywracania im funkcji innych niż tylko tranzytu dla zmotoryzowanych. W dużym uproszczeniu, odzyskiwanie przez ludzi ulic polega na wymuszaniu zmniejszenia prędkości samochodów by poprawić na nich bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Przykładów takiego działania w Europie Zachodniej jest na pęczki, ale dobrych praktyk nie brakuje również za oceanem, szczególnie w mieście partnerskim Krakowa – San Francisco.

Poświęć 7 minut i zobacz jak można tanio zmieniać przestrzeń miejską czyniąc ją przyjazną dla ludzi.

Absolwent animacji kultury UJ. Po lekturze m.in. Cyfrowego życia Nicholasa Negroponte jego credo to - wierzę w bloga, co zaowocowało nagrodą Bloger Roku 2006 za prowadzenie krakoff.info. Poza aktywnością internetową ceni również dobrą kuchnię wegetariańską i zrównoważoną, czyli zieloną architekturę. Uwielbia miasto, ale chciałby je zamienić w ogród pełen zieleni, w którym najwygodniej i najszybciej przemieszczać się można rowerem. Od sierpnia 2013 roku pełni funkcję tzw. oficera rowerowego w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

  • Ponczo lepsze od parasola :P

  • Nipsu

    Pomyśleć, że to się robi właśnie w USA, w kraju gdzie niosąc pieszo zakupy do domu podjeżdża policjant i pyta się „Co się stało z Pańskim samochodem?”

    • Na wschodnim i zachodnim wybrzezu USA zaczelo sie duzo zmieniac. spoleczenstwu calkiem skutecznie pomaga sie zmeinic przyzwyczajenia komunikacyjne.