Święto Cykliczne cz. I: Imprezy towarzyszące

Święto Cykliczne cz. I: Imprezy towarzyszące

Swięto Cykliczne już za nami, ale kto nie chciałby przeżyć go jeszcze raz? Rowerowa gra miejska, warsztaty i debaty, a na koniec – półtora tysiąca rowerzystów na Wielkim Przejeździe Rowerowym! Zobacz, jak się bawiliśmy i czy coś Cię nie ominęło ;)

Na starcie Święta czekało na nas nie lada wyzwanie – złapać Szajkę Złodziei Rowerów! W rowerowej grze miejskiej wzięło udział 38 zespołów, z których każdy starał się jak mógł, dwoił sie i troił, ale łatwo nie było! Uczestnicy musieli odszukać skradzione rowery, wkupić w łaski złoczyńców i wreszcie najeść się strachu w mrocznej kryjówce Szajki.

Jednocześnie ze Świętem odbywała się majowa Masa Krytyczna, która była doskonałą rozgrzewką przed Finałem. Tradycyjnie ostatni piatek maja spędziliśmy w Nowej Hucie, a siódme urodziny Masy uczciliśmy nowym rekordem – bylo nad 360!

Tydzień później rozpoczęliśmy Warsztaty doskonalenia miejskiej jazdy na rowerze. Tego jeszcze w Krakowie nie było! Około 60. uczestników uzyskało wiedzę i umiejętności, jakiej nie dadzą im karta rowerowa, ani prawo jazdy. Warsztaty okazały się wielkim sukcesem i z pewnością będziemy je powtarzać. Wciąż możesz także rozwiązać test dla rowerzystów i kierowców.

Przyszła pora na głos naukowców. W ramach konferencji „Rower – współtwórca miasta” usłyszeliśmy, jak tworzyć miasto bardziej efektywne ekonomicznie oraz przyjazne mieszkańcom i lokalnym przedsiębiorcom. Receptą na wiele problemów miasta okazuje się być wzrost użytkowania rowerów. Wykłady z konferencji będą dostepne juz wkrótce na IBikeKraków.com.

Skoro rower jest tak genialny, to czemu wciąż jeździ nim tylko kilka procent krakowian? No właśnie – całą resztę próbowalismy przekonać w czasie debaty „Rowerem do pracy i szkoły”. Rozwialiśmy mity, przedstawiliśmy korzyści i wspólnie przedyskutowaliśmy rowerowe problemy. To niezwykle cenny arsenał argumentów do rozmów z nierowerowymi znajomymi. No bo ileż można słuchać argumentu, że „jadę autem, bo podwożę dziecko”, albo że „jak będzie deszcz, to mi zmoczy spodnie”?

Nie zapomnieliśmy także o najmłodszych – dla nich wspólnie z Klubem Kultury „Przegorzały” przygotowaliśmy konkurs rysunkowy na projekt stojaka rowerowego. Te prace to głos nadchodzącego pokolenia rowerzystów – dzieciaki już dziś na równi z dorosłymi domagają się instalacji nowych stojaków rowerowych w Krakowie :)

I wreszcie, na dzień przed finałem, impreza Bike Party w Literkach. Piękne rowery, jeszcze piękniejsze ackesoria i najpiękniejsze – bawiący się rowerzyści. A tymczasem organizatorzy już zbierali siły przed Wielkim Przejazdem Rowerowym, o którym opowiadamy w drugiej części relacji :)

foto: Bartek Famulski, Marcin Piotrowski, by nc Gosia Małochleb