[FOTO][Stojaki] Rowerem (do pracy i) na uniwersytet: 31.05 debata

[FOTO][Stojaki] Rowerem (do pracy i) na uniwersytet: 31.05 debata

31 maja o godzinie 18 w Gazeta Cafe na ul. Brackiej 14 odbędzie się debata pod hasłem „Rowerem do pracy i szkoły”. Podczas debaty chcemy też rozmawiać o tym jak się dojeżdża rowerem na krakowskie uczelnie. Czy krakowskie szkoły wyższe dostosowane są do potrzeb rowerzystów? A może są takie gdzie królują wyrwikółka, albo stojaków po prostu brak? Która ze szkół zasługuje na laurkę, a która powinna dostać rózgę? Gdzie są największe braki, a które miejsca można uznać za wręcz wzorcowe? Jak wyglądałby ranking „zroweryzowania” uczelni w Krakowie? Mam nadzieję że odpowiemy sobie na te pytania w komentarzach i podczas debaty.

Debata „Rowerem do pracy i szkoły” to wydarzenie towarzyszące krakowskiego Święta CyklicznegoPlac Szczepański 03.06.2012 godz. 12:00, a od 13:30 finał w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży na ul. Wietora 15


Uniwersytet Ekonomiczny – Rakowicka-Lubomirskiego
obok uczelni stanęła 10tka obwarzanków (skrzyżowanie Lubomirskiego z Rakowicką) a na samym kampusie 10 lajkoników (3 pod pawilonem D i 7 przy wejściu na plac przed klubem ZaUEK).


Uniwersytet Pedagogiczny – Podchorążych


Basen Uniwersytetu Pedagogicznego – Ingardena


AGH Wydział Zarządzania Gramatyka 9
Stojaki za bramą. Brama otwarta od 6 do 22


AGH Wydział Humanistyczny Gramatyka 8a


Basen AGH – J.Buszka 4


Basen AGH – J.Buszka 4


Basen AGH – J.Buszka 4


Basen AGH – J.Buszka 4


Akademik AGH-Tokarskiego 6


Akademik AGH Itaka-Tokarskiego


Akademik AGH Kapitol


Akademik AGH Maraton-Tokarskiego 8


Akademik AGH-Stokrotka-Rostafinskiego


Akademik AGH-Straszny Dwór-Budryka 1


CYFRONET AGH – Nawojki


Akademik AGH-Omega-Budryka 9


Uniwersytet Rolniczy – al. Mickiewicza


II Katedra Chirurgii UJ – Kopernika


II Katedra Chirurgii UJ – Kopernika


Biblioteka Jagiellońska


Biblioteka Jagiellońska


Biblioteka Jagiellońska


Biblioteka Jagiellońska

foto: Małgorzata Krakowian
Zdjęcia pochodzą z mapy stojaków autorstwa Małgorzaty Krakowian

Pokaż Stojaki w Krakowie na większej mapie


taki sobie spontaniczny parking przy ul. Kopernika, pod jednym z budynków CM UJ
foto: Gosia Małochleb


te wyrwikółka na nowym kampusie UJ, nie spełniają żadnych standardów.
Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ


wprawdzie typu „wyrwikółka”, ale z wystającym elementem, który pozwala na zapięcie ramy przy budynku uniwersyteckim na grodzkiej 52.


zdecydowany deficyt miejsc do parkowania przed uniwersyteckim Auditorium Maximum


beznadziejny stojak rowerowy przy Auditorium Maximum, UJ w Krakowie.
jak widać, nie dość, ze nieodpowiedni (ciężko zapiąć ramę), zardzewiały, to jeszcze elementy do których się mocuje rower są odkręcane (!) na zdjęciu widać, ze brakuje kilku; złomiarze?


jeden z przykładów jak Alma Mater jest nieprzyjazna rowerzystom. w odróżnieniu od innych krakowskich uniwersytetów, UJ nie zapewnia możliwości zaparkowania roweru, chyba, że do stojaka typu „wyrwikółko”, jak na nowym kampusie na Ruczaju, czy tu: przed Biblioteką Jagiellońską.


tu swobodnie zmieści się 100 rowerów
Politechnika Krakowska, Kampus Warszawska


Krakowska AGH jako pierwsza uczelnia zaczęła instalować naprawdę porządne stojaki rowerowe – brawo! Niestety w jednym miejscu znajdują się one w przejściu pod budynkiem, po zmroku ciemnym i stwarzającym idealne warunki pracy dla potencjalnego złodzieja.

Foto: smif


UJ zawłaszcza sobie znaki drogowe, na drzwiach wejściowych do budynku UJ jest naklejka zakazująca wprowadzanie roweru, wiec nie wiem jak można jednoślad zgodnie z prawem na ten dziedziniec wprowadzić
Foto: Marcin Wójcik


Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ przy ul. Reymonta – zdjęcia z 26 stycznia jak w Krakowie trzymały mrozyWydział Matematyki i Informatyki UJ, III Kampus UJWydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ – główne i boczne wejście, III Kampus UJ
foto: Paweł Chałupczak


Akademia Sztuk Pięknych, Plac Matejki, stojaki są miejskie
foto: Marcin Hyła

Komentarze są autorstwa samych autorów zdjęć (poza kilkoma wyjątkami).
Przeglądając zdjęcia można z pewnością podzielić szkoły wyższe na 2 ligi:
1 liga to AGH i PK, które mają sporo porządnych stojaków, do których można przypiąć ramę roweru.
2 liga, a raczej okręgówka to wszystkie pozostałe szkoły wyższe, ze szczególnym uwzględnieniem Uniwersytetu Jagielońskiego, który jako największy powinien świecić przykładem, a jak to wygląda w praktyce to widzieliśmy na zdjęciach powyżej.

Na koniec przypominam o pytaniach zadanych na początku tekstu: jak się dojeżdża rowerem na krakowskie uczelnie? Która ze szkół wyższych zasługuje na laurkę, a która powinna dostać rózgę? Gdzie są największe braki, a które miejsca można uznać za wręcz wzorcowe? Jak wyglądałby ranking „zroweryzowania” uczelni w Krakowie?

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • pg

  Tak z ciekawości: da się wygodnie i rowerem przejechać z Warszawskiej (Lądówka) na Skarżyńskiego (akademiki PK) oraz zostawić rower w obu miejscach?
  Jak sobie przypomnę ikarusa linii 129 w korkach na 29 listopada i ubite towarzystwo w środku :P
  Jeśli się da to chyba urodziłem się o parę lat za wcześnie :P

 • Lena

  da się i to niejedną trasą a na co najmniej dwóch masz DDR, CPR, częśc można przejechac legalnie po chodniku… w akademikach są pomieszczenia do przechowywania rowerów i stojaki, na kampusie też mnóstwo stojaków.

  • Adam Łaczek

   @Lena
   Możesz sfocic pomieszczenia do przechowywania rowerów i stojaki na akademikach PK?

 • Ja bym jeszcze dodał wydział sztuki oraz Instytut Filozofii i Socjologii UP ul. Mazowieckiej 43. Mała placówka na uboczu, ale jest i tam pewien przykład stojaków.

  • Adam Łaczek

   @afekt
   Zrobisz zdjęcia i wrzucisz na ibike?

 • 1 liga AGH vs 2 liga UJ (pomimo pozyskiwania funduszy europejskich na parkingi rowerowe): http://wolnyrower.blogspot.com/2012/02/agh-vs-uj-rowerowo.html

 • Andrzej Doliński

  Na UJ z parkowaniem jest bieda, przynajmniej na Kampusie. Zamiast normalnych stojaków są wyrwikółka.

 • Hubert

  Niestety UJ faktycznie nie świeci przykładem, ale przynajmniej w centrum mnogość znaków drogowych, płotków i krat załatwia sprawę ;)

 • Stan Baranski

  UJ jest najgorszy w krakowie pod tym względem.

 • Joasia

  Zapomnieliście o pięknym parkungu rowerowym pod Centrum Dydaktyczno Kongresowym Wydziału Lekarskiego na ul Łazarza- duży, zadaszony, rowerowy! :)

  • Adam Łaczek

   Zrobisz zdjęcia?

   • Chciałbym, niestety nie mam możliwości :/ A na stronie ifis http://www.up.krakow.pl/socjologia/budynek.html są stare, nieaktualne zdjęcia stojaków. Teraz jest ich więcej. Może ktoś ma po drodze. Ja tam swego czasu często dojeżdżałem na rowerze. A aktualnie zaręczam, że też dużo osób jeździ, choć może ogólnie placówka nie ma tak dużego ruchu jak inne oddziały.

 • Na PK stojaki są rzeczywiście świetne, ale przy bardzo ładnej pogodzie przyjeżdża tak dużo ludiz na rowerach, że nawet pod biblioteką(te stojaki na zdjęciu) trudno o miejsce, podejrzewam, że osoby pracujące na ul. Szlak w okolicy PK zostawiają też swoje rowery