Rowerowe wypadki w Krakowie 2011

Rowerowe wypadki w Krakowie 2011

Już w niedzielę 27 maja od 11:00 na Placu Szczepańskim w ramach Święta Cyklicznego czekają nas „Warsztaty doskonalenia miejskiej jazdy na rowerze”. Przygotowując się do warsztatów warto zapoznać się z rzeczywistymi przyczynami wypadków, by oddzielić fakty od mitów.

85 lekko i 48 ciężko rannych rowerzystów – to bilans 2011 roku. Nikt nie zginął! Ponad 80% wypadków miało miejsce przy świetle dziennym, a 12% w nocy na drodze oświetlonej. Żaden z wypadków nie był spowodowany brakiem oświetlenia. 82% wypadków miało miejsce od poniedziałku do piątku. Pada mit bezpiecznych ścieżek rowerach: 23% wypadków miało miejsce na drogach dla rowerzystów. Chociaż w wypadkach z udziałem rowerzystów brały udział nawet motocykle, tramwaj, czy autobus komunikacji publicznej to skupimy się na najbardziej typowych dla rowerzystów sytuacjach.

Rowerzyści a samochody
Większość z rannych rowerzystów obrażenia poniosła w wypadkach z udziałem samochodów.

kategoria lekko ranni ciężko ranni
wszyscy rowerzyści 85 48
z udziałem samochodów osobowych 52 37
% z udziałem samochodów osobowych 61.2% 77.1%

Wbrew stereotypowym wyobrażeniom to kierowcy są w większości przypadków winni obrażeniom u rowerzystów.

liczba wypadków w których rowerzysta został lekko ranny ciężko ranny
z winy kierowcy 32 21
% z winy kierowcy 61.5% 56.8%
z winy rowerzysty 22 14
% z winy rowerzysty 42.3% 37.8%

Co jest przyczyną wypadków?
Kierowcy sprawcy

liczba wypadków w których rowerzysta został lekko ranny ciężko ranny
Nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu 16 7
Nieprawidłowe: przejeżdżanie przejścia dla rowerów 8 4
Nieprawidłowe: wyprzedzanie 1 3
Nieprawidłowe: skręcanie 2 1
Nieprawidłowe: omijanie 0 2
Nieprawidłowe: wymijanie 2 0

Kierowcy mają największy problem z nieudzielaniem pierwszeństwa rowerzystom, niestety bardzo często również na przejazdach rowerowych (2 miejsce), na co nie zwraca uwagi Policja. Wyprzedzanie „na gazetę” (3 miejsce) wbrew pozorom nie jest główną przyczyną wypadków spowodowanych przez kierowców, a to przecież tego boimy się jeżdżąc po chodnikach. Dlatego wbrew pozorom bardziej opłaca się jeździć jezdnią, gdzie jesteśmy lepiej widoczni i gdzie jest mniejsza szansa, że ktoś wymusi na nas pierwszeństwo.

Rowerzyści sprawcy

liczba wypadków w których rowerzysta został lekko ranny ciężko ranny
Nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu 10 8
Nieprzestrzeganie innych sygnałów 5 2
Nieprawidłowe: omijanie 3 1
Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu 2 1

Także rowerzyści mają problemy z ustępowaniem pierwszeństwa.
W statystykach nie jest wymieniona wprost jazda po przejściu dla pieszych, ale po głębszej analizie okazuje się że prawdopodobnie 3 przypadki nieudzielania pierwszeństwa przejazdu i 3 nieprzestrzegania innych sygnałów to jazda rowerem po przejściu dla pieszych. Nieprawidłowe omijanie to po części omijanie na skrzyżowaniach. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu to najczęściej po prostu wywrotki rowerzystów, po których np. wpadli pod samochód.

Rowerzyści, a rowerzyści
Nie tylko kierowcy są zagrożeniem dla rowerzystów, są nim również inni rowerzyści, oraz my sami.

kategoria lekko ranni ciężko ranni
wszyscy rowerzyści 85 48
z winy samych siebie, lub innych rowerzystów 27 10
% wszystkich 31.8% 20.8%
udział wziął jedynie sam sprawca 22 6
% wszystkich 25.9% 12.5%
wypadki z udziałem innych rowerzystów 5 4
% wszystkich 5.9% 8.3%

W większości takich wypadków to rowerzyści sami spowodowali u siebie lekkie, lub ciężkie obrażenia, często po prostu nie zapanowali nad rowerem i przewrócili się, co Policja kwalifikuje jako niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Dlatego warto dobrze opanować technikę jazdy, a przede wszystkim nie jeździć brawurowo! Ważna jest też wiedza z zakresu odpowiedniej techniki poruszania się np z jazdy po torowisku, bo 3 lekko rannych zostało poszkodowanych właśnie na skutek wywrócenia się na torowisku, a tu problemem nie jest nadmierna prędkość, a właśnie brak elementarnej wiedzy.

Rowerzyści, a piesi
W wypadkach z rowerzystami ranni są głównie piesi, jednak wina rozkłada się mniej więcej po połowie, z minimalną przewagą winnych rowerzystów.

kategoria lekko ranni ciężko ranni
piesi 11 6
rowerzyści 3 0
wina pieszych 7 2
wina rowerzystów 6 4

Tu rada jest prosta: jeśli już jadę po chodniku to szanuję pieszych i nie jeżdżę brawurowo, a jak jadę jezdnią, czy DDR to zawsze lepiej zadzwonić prewencyjnie dzwonkiem niż uderzyć w pieszego.

Mam nadzieję, że powyższe statystyki przekonały Was trochę do tego, że jazda jezdnią nie jest taka straszna jak ją malują, co postaramy się także udowodnić na warsztatach.

„Warsztaty doskonalenia miejskiej jazdy na rowerze” to wydarzenie towarzyszące krakowskiego Święta Cyklicznego – Plac Szczepański 03.06.2012 godz. 12:00, a od 13:30 finał w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży na ul. Wietora 15

Daj znać, czy będziesz na facebooku, a przede wszystkim zarejestruj się:

Szkolenia odbędą się w grupach ośmioosobowych. Spotykamy się w niedzielę, 27 maja, na placu Szczepańskim. Pierwsza grupa wyruszy o godz. 11. Kolejne o godz. 11.10, 11.20, 11.30, 11.40, 11.50, 12 i 12.10. Zainteresowanych prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: spacer@krakow.agora.pl do wyczerpania wolnych miejsc. W zgłoszeniu prosimy o podanie imienia, nazwiska i numeru PESEL (dane niezbędne do ubezpieczenia uczestników) oraz preferowanej godziny. Zgłaszać mogą się także osoby niepełnoletnie, które posiadają kartę rowerową, a ich opiekunowie wyrażą zgodę na udział w warsztatach.

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • pg

  23% wypadków rowerzystów zdarzyło się na drogach rowerowych w Krakowie w 2011 roku gdy istnieje ok 100km tychże dróg wobec zapewne kilku tysięcy km dróg ogólnie?
  co na to pan Dworak? :P

  • No ale po drogach rowerowych jeździ więcej rowerzystów, niż po tych ogólnych.

   Co nie zmienia faktu, że głównym problemem są skrzyżowania i przejazdy dla rowerów, a nie ulubione przez P. Dworaka chodniki.

   • madziu

    @Tatun
    Jazda chodnikami nie jest problemem z punktu widzenia rowerzystów, tylko z punktu widzenia pieszych. Problemem, który rozumiem i pod którym się podpisuję obiema rękami.

    BTW ostatnio zauważyłem niestety, że na bulwarach wiślanych o wiele mniej pieszych pojawia się na DDR niż rowerzystów na chodniku.

 • Adam

  Chciałbym dowiedzieć się skąd czerpiecie różnorakie statystyki do waszych artykułów ? Czy każda komenda miejska policji prowadzi statystyki dotyczące wypadków i czy można żądać do nich dostępu ?

  • Adam Łaczek

   Jest jeden system statystyk – SEWiK, wszystkie Komendy wrzucają dane do tego systemu. Można zadać Policji konkretne pytanie, ale też można (tak jak my) poprosić o kopie bazy danych, ale tu już się trzeba natrudzić żeby to uruchomić