Warsztaty doskonalenia miejskiej jazdy na rowerze

Warsztaty doskonalenia miejskiej jazdy na rowerze

Nie czujesz się pewnie jadąc rowerem po ulicy? Pomożemy Ci nabrać wprawy i pewności siebie. W trakcie praktycznego przejazdu przez miasto pod nadzorem wolontariusza poznasz alfabet miejskiego rowerzysty.

Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów wspólnie z Gazetą Wyborczą zaprasza na „Warsztaty doskonalenia miejskiej jazdy na rowerze”. Szkolenia odbędą się w grupach ośmioosobowych. Spotykamy się w niedzielę, 27 maja, na placu Szczepańskim. Pierwsza grupa wyruszy o godz. 11. Kolejne o godz. 11.10, 11.20, 11.30, 11.40, 11.50, 12 i 12.10. Zainteresowanych prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: spacer@krakow.agora.pl do wyczerpania wolnych miejsc. W zgłoszeniu prosimy o podanie imienia, nazwiska i numeru PESEL (dane niezbędne do ubezpieczenia uczestników) oraz preferowanej godziny. Zgłaszać mogą się także osoby niepełnoletnie, które posiadają kartę rowerową, a ich opiekunowie wyrażą zgodę na udział w warsztatach.

Dlaczego chcemy edukować?
1. Obecny system edukacji rowerzystów jest beznadziejny, a chcemy by zyskał nową jakość.
2. To nie amulety w rodzaju kasku i kamizelki, a własne umiejętności i wyuczone zachowania decydują o naszym bezpieczeństwie.
3. Zwalczamy mity. Nie wszystkie zachowania uznawane za bezpieczne, są takimi w istocie, a część zachowań uznawanych za niebezpieczne zwiększa nasze bezpieczeństwo. Najlepiej to pokazać w praktycznych przykładach. Chcemy zwalczyć „kulturę strachu” wyganiającą rowerzystów na chodniki.
4. Strach ma wielkie oczy. Czasem wystarczy jeden przejazd pod okiem bardziej doświadczonego rowerzysty, a jezdnia przestanie kojarzyć się z czymś niebezpiecznym.

O czym chcemy mówić?
– sygnalizuj manewry odpowiednio wcześnie, spraw, by były przewidywalne;
– w czasie manewru trzymaj obie ręce na kierownicy, sygnalizuje się zamiar, a nie czynność;
– nie panikuj, gdy popełnisz błąd; lepiej dokończyć nawet nieprawidłowo wykonany manewr w sposób pewny i przewidywalny, niż spanikować, przerwać go w połowie i nagle zmienić zamiary;
– jedź środkiem pasa ruchu, gdy pas ruchu umożliwia jazdę w kilku kierunkach naraz;
– nie trzymaj się kurczowo krawężnika, jedź prostym przewidywalnym torem jazdy;
– umiejętnie zabezpieczaj rower przed kradzieżą;
– zapomnij o kamizelce odblaskowej, pamiętaj o przepisowym oświetleniu;
– w strefach Tempo 30 itp nigdy nie jedź po chodniku;
– zwróć uwagę na skrzyżowania równorzędne w obrębie Plant;
– korzystaj prawidłowo z kontrapasów, nigdy nie jedź nimi pod prąd;
– ustępuj pieszym w strefach zamieszkania, np. w obrębie Plant;
– nie przeskakuj z jezdni na chodnik i z chodnika na jezdnie;
– z chodnika korzystaj tylko tam, gdzie to uzasadnione i zawsze szanuj tam pieszych;
– nie bój się wyprzedzać z prawej, ale nie rób tego, gdy ktoś skręca w prawo, szczególnie przy pojadach wielkogabarytowych;
– na ulicach. z torowiskiem w jezdni zawsze poruszaj się jego środkiem, szynę pokonuj pod kątem jak najbardziej zbliżonym do 90 stopni,
– uważaj na lewoskręty, sygnalizuj manewry, odpowiednio się ustawiaj, bierz poprawkę na nadjeżdżające z tyłu samochody, na wielopasmówkach rozważ skręt na „2 razy”;
– prawidłowo włączaj się do ruchu;
– rozróżniaj przejazdy rowerowe: są takie gdzie masz „bezwzględne pierwszeństwo” i takie gdzie obowiązują Cię znaki drogowe.
– dowiedź się co oznaczają kombinacje niektórych znaków drogowych jak np. C-16 T-22 „droga dla pieszych, nie dotyczy rowerów”;
– większość błędów innych uczestników ruchu daje się łatwo przewidzieć, a ich skutkom można zapobiec;
– wpuszczaj pieszych na przejścia dla pieszych;

Przykładowe trasy:
Przez Starowiślną


Trasa rowerowa 1523379 - powered by Bikemap 

Przez Kopernika

Trasa rowerowa 1523352 - powered by Bikemap 

Okolice Dworca Głównego

Trasa rowerowa 1523436 - powered by Bikemap 

Reymonta/Błonia – wariant 1

Trasa rowerowa 1592769 - powered by Bikemap 

Reymonta/Błonia – wariant 2

Trasa rowerowa 1592904 - powered by Bikemap 

Projektując trasy staraliśmy się umieścić w nich jak najwięcej typowych dla rowerzystów sytuacji.

Uzupełnieniem warsztatów będzie teoretyczny test z praktycznej znajomości przepisów i znaków, który opublikujemy w najbliższych dniach.

„Warsztaty doskonalenia miejskiej jazdy na rowerze” to wydarzenie towarzyszące krakowskiego Święta Cyklicznego – Plac Szczepański 03.06.2012 godz. 12:00, a od 13:30 finał w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży na ul. Wietora 15

„Warsztaty doskonalenia miejskiej jazdy na rowerze” na facebooku

PS. A tak edukują w Holandii.

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • vrr

  takie pytanie mi się nasunęło z praktyki codziennej. Jeżeli przejeżdżam przez przejście by włączyć się do ruchu tj nie wjeżdżam na chodnik po drugiej stronie tylko skręcam i jadę dalej ulicą – to co wtedy? przecież chyba nie tak że muszę prowadzić rower i przy końcu przejścia wsiąść i jechać. Czy w takiej sytuacji można „przejechać przez przejście” ? A jeżeli można to trochę dziwna sytuacja, bo co za różnica dla bezpieczeństwa czy w ostatnim momencie na tym ostatnim metrze skręce i pojadę jezdnią?

  • Adam Łaczek

   IMHO patrząc zdroworozsądkowo nie powinno się za to karać, ja staram się tak włączać do ruchu pod jak największym kątem by jak najszybciej zjechać z przejścia dla pieszych, by nie być posądzonym o przejeżdżanie po przejściu. A co to za różnica dla bezpieczeństwa? Raczej żadna.

   • Grzegorz Konrad Marek

    W sumie zależy od miejsca. Ja np. na skrzyżowaniu AWTxReymonta jadąc od czystej staram się nie korzystać z przejazdu rowerowego (bo po drugiej stronie się robi straszny burdel żeby przejechać na właściwą stronę Reymonta- albo od razu na światłach w prawo, albo jest się zasłoniętym za pierwszym PdR… a żeby dojechać do drugiego [na wysokości oleandrów) trzeba … złamać b2 na ddr;) ) tylko włączam się do ruchu OBOK pdp i jadę prosto tak http://tnij.org/atwreymonta i z tego co widzę trochę osób jeździ podobnie
    myślałem czy by nie napisać o jakiś pas filtrujący w tym miejscu ale sobie odpuściłem bo to zbyt abstrakcyjne dla zikitu …

   • To, co robisz, to klasyka, spotykana w różnych miejscach, która pozwala przejechać skrzyżowanie na jednej fazie świateł. Tu akurat służy do jazdy na wprost, zwykle tak się skręca w lewo (jadąc dwoma PdR czekasz 2 razy na światłach, jadąc jezdnią – raz).

   • Mavors

    Też tak tam jeżdżę.

  • pg

   M Dworak jakiś czas temu piętnował i takie zachowanie o ile pamiętam

   • vrr

    czasem przejście jest jedynym miejscem gdzie można wejść na jezdnię bo wszędzie są auta zaparkowane. Generalnie, trochę to stawia pod znakiem zapytania cały ten przepis z „nieprzejeżdżaniem” przez przejście. Czyli na ostatnim metrze się rozstrzyga czy wszystko było „legal”? To bezsensu.

   • Przejazd przez pół przejścia jest również nielegalny. Można się natomiast włączyć do ruchu z przejścia. Jeśli chcesz przejechać na drugi pas (czyli np. włączasz się w lewo), to najlepiej zrobić to tuż obok przejścia, a jeszcze lepiej na skos. I tak musisz czekać, aż się zrobi wolne, bo wszystkim ustępujesz.

    Przy okazji, sam Dworak ;-) proponował kiedyś obejście tego zakazu – włączasz się do ruchu obok przejścia, ustępując wszystkim… O tym, że się w ten sposób jeździ w poprzek i czasem po ciągłych liniach, to już nic nie mówił…

    Co ciekawe, możesz się z przejścia włączyć do ruchu, jak piesi mają czerwone. Nie jesteś pieszym, to cię sygnalizator dla pieszych nie obowiązuje. A na rowerze obowiązują cię sygnalizatory z „rowerkiem” (nietypowo jak na Europę – ustawione za jezdnią) i sygnalizatory dla pojazdów – ustawiane przed jezdnią.

 • vrr

  ostatnio było o reklamie Forda kłamliwie o rowerach mówiących po której Ford wystosował jakieś pismo i zmienił się tekst na banerze. Właśnie słucham TOKFm i leci reklama jakoś tak: w całej Polsce kolejki i braki zaopatrzenia itd (spikerka przerażona jakby inwazje zombie relacjonowała) przyczyna? – dostawcy przesiedli się na rowery! No i dalej jest że jeżeli chcesz oszczędzać to nie musisz się na rower przesiadać bo jest nasz Ford jakiś tam. Uf.

 • pg

  Mam pytanie: czy pan Dworak albo policja nakładająca mandat na rowerzystę jadącego po chodniku przy braku DDR i ruchliwej ulicy łamie artykuł 151 Kodeksu Karnego???:
  „Art. 151. Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”
  ;)

  Ewentualnie przy istniejącym DDR ale nie spełniającym przepisów budowlanych i po prostu niebezpiecznym (pełno takich w tym kraju) karanie mandatem rowerzysty nie jadącego tym „urzędniczym wynalazkiem” to ten sam przypadek?? :D

 • Pingback: Sprawdź swoją wiedzę! Test dla rowerzystów i kierowców | I bike Kraków()

 • Uthark

  Czy na Waszych kursach zachęcacie ludzi do zamontowania lusterka wstecznego na rowerach? Wiem, że nie jest to wyposażenie obowiązkowe roweru, ale bardzo pomaga w ruchu ulicznym, gdyż w razie skrętu w lewo nie trzeba obracać głowy (i tracić kontakt z tym, co dzieje się przed rowerzystą), a wystarczy zerknąć w lusterko. Lusterko wsteczne nie przeszkadza w normalnej jeździe po ulicy.

  • Adam Łaczek

   Nie zachęcamy. Sami nie mamy. Akurat uważam że lepiej się obrócic bo lusterko jest złudne i można coś przeoczyc.