To już DZISIAJ! Rower – współtwórca miasta. Konferencja naukowa. Zapraszamy :)

To już DZISIAJ! Rower – współtwórca miasta. Konferencja naukowa. Zapraszamy :)

Jak powstaje miasto? Co sprawia, że ludzie chcą w nim mieszkać i przebywać?
O tych i o wielu innych wyzwaniach współczesności będziemy dyskutować już 28 maja na konferencji naukowej Rower – współtwórca miasta.

Miasto to niezwykle skomplikowany organizm, który reaguje na najmniejsze nawet zmiany w swojej strukturze. Dominujący w XX w. (w Krakowie – aż do XXI w.) modernistyczny wzorzec miasta zaburzył jego tkankę społeczną. Samotność samochodowych podróży, zakupy w anonimowych hipermarketach, czy wypoczynek jak najdalej od miasta sprawiły, że ludzie zaczęli się od siebie oddalać, a miasto zatraciło charakter pewnej wspólnej przestrzeni. W Europie Zachodniej zdano sobie z tego sprawę już 40 lat temu i zaczęto na nowo odkrywać miasto z jego tętniącymi życiem ulicami, wielofunkcyjnymi dzielnicami i silną siecią więzów społecznych.

Jak jednak przywrócić mieszkańcom zdegradowane przez samochody ogromne przestrzenie? Jak sprawić, by miasto przestało się rozlewać w kilometry przedmieść, a zamiast tego stało się zwartym, efektywnym i dobrze zorganizowanym orgaznizmem? Okazuje się, że jednym z najlepszych narzędzi do naprawania miasta jest rower. Dzięki rowerom ulice stają się cichsze, dzieci spowrotem mogą bawić się na ulicy, a lokalny biznes rozkwita. Rower to także doskonałe narzędzie budowania relacji społecznych – każda podróż to spotkanie z mijanymi ludźmi, wśród których zawsze znajdzie się ktoś znajomy.

Doprawdy trudno zliczyć korzyści, jakie rower przynosi miastu, dlatego właśnie zaprosiliśmy na konferencję specjalistów z wielu różnych dziedziń – socjologii, psychologii, geografii czy inżynierii transportu. Bo rower to nie tylko doskonały środek transportu, to przede wszystkim twórca współczesnego miasta! I świetny pretekst do zabawy – największa impreza rowerowa roku – Święto Cykliczne już 3 czerwca.

Rower – współtwórca miasta. 28 maja 2012, 10:30-18:00, Auditorium Maximum UJ. Zobacz PROGRAM konferencji. Zapraszamy wszystkich rowerzystów oraz osoby zainteresowane rozwojem Krakowa!

Organizatorem jest KOŁO NAUKOWE MERITUM. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym RKN i FUNDACJI BRATNIAK.

 • a juz mielem pytac gdzie i kiedy pojawi sie program, ktory przyjazniejszy bylby w html-u niz w pdf-ie ;)

 • muus

  Intrygujący tytuł referatu dr. inż. Szarata „Nie rozwijajmy infrastruktury rowerowej!”. Czy można prosić o przesłanie całego tekstu wystąpienia, bądź samego abstraktu na adres e-mail palxok@poczta.onet.pl?

 • zibi22

  W jakim celu organizować te konferencje popularyzujące jakąkolwiek formę zrównoważonego transportu? Po co tworzyć kolej aglomeracyjną? Na cholere za przeproszeniem. Dziś ręce mi opadły jak przeczytałem Kolej podniosła ceny o 100% Kto przy zdrowych zmysłach pojedzie pociągiem tam i z powrotem jak taniej ma auto? i do tego ta śmieszna argumentacja. Przepraszam, że trochę nie na temat ale ręce opadły.

 • mp

  o czym był wykład dra Szaraty? :) Jakby ktoś mógł streścić :)

  • o tym, ze rower sprawia polskim naukowcom problem – brakuje im danych by uwzgledniac ruch rowerowy w modelach transportowych. mnie sie podobala szczera wypowiedz, ze dr Szarata jezdzi samochodem po miescie, ale rowerzysta nie przeszkadza mu na jezdni, bo jest swiadomy, ze kazdy rowerzysta na drodze, to jeden samochod mniej.

   • No, nie każdy, ale były kiedyś takie badania, że ponad połowa rowerzystów w Krakowie ma też samochód. Czyli 2 rowerzystów = jeden samochód mniej :)

 • Pingback: Dr Paweł Kubicki – rowerzyści rozwijają gospodarkę symboliczną | I bike Kraków()

 • Pingback: Dr Arkadiusz Kołoś – drogi rowerowe to za mało | I bike Kraków()