Na skróty: tunel pod torami w Płaszowie

Na skróty: tunel pod torami w Płaszowie

Myślisz, że z Bieżanowa masz beznadziejny dojazd do centrum? A może nie wiesz, jak z Woli Duchackiej najszybciej wyskoczyć rowerem nad Bagry? Spróbuj trasy przez tunel ciepłowniczy pod torami w Płaszowie.

Lokalizacja
Techniczny tunel ciepłowniczy zlokalizowany jest pod torami kolejowymi, tuż obok stacji kolejowej Kraków Płaszów i Regionalnego Centrum Usług Koncesjonowanych Poczty Polskiej, między ulicą Prokocimską, a skrzyżowaniem Żołnierskiej i Gromadzkiej. Umożliwia szybki dojazd z Bieżanowa/Woli Suchackiej i okolic w kierunku Ronda Grzegórzeckiego i Mogilskiego, czy do zbiornika Bagry. Jedną z zalet tej trasy jest to, że nie spotykamy praktycznie żadnej sygnalizacji co powoduje, że jedziemy naprawdę szybko. Przejazd przez tunel sprawia, że rower jest naprawdę bezkonkurencyjnym środkiem transportu w podróżach „na drugą stronę torów”, bowiem najbliższe przejazdy dla samochodów i komunikacji publicznej są dopiero kilka kilometrów dalej.
Mapa z wikimapii

Minusy
Tunel jest wspólny tzn. pieszo-rowerowy, a w okresie letnim jest tam naprawdę dużo pieszych, dlatego trzeba mocno zwolnić, co jednak na tak krótkim odcinku nie jest żadnym problemem. Większym problemem jest nisko położony strop, przez co ma się wrażenie, że jak się nie pochyli głowy to można nią zahaczyć o tory. Pewien dyskomfort (głównie psychiczny) można odczuć też z racji tego, że nie na całej długości tunel ma betonowy strop: częściowo są to po prostu gołe szyny i podkłady, a wokół nich hula powietrze. Dlatego zawsze zastanawiało mnie jaka jest szansa na to, że gdy będę tym tunelem szedł/jechał, to ktoś nasika na mnie z przejeżdżającego pociągu. W końcu ekskrementy wyrzucane są z wagonowych toalet właśnie na torowisko. Ufam jednak, że pociągi pasażerskie jeżdżą jednak tylko po torowiskach z betonowym podkładem nad tunelem.

Dojazd
Od Wielickiej możemy dojechać szutrową drogą stanowiąca dojazd do tamtejszych garaży.
O wiele ciekawszą alternatywą jest dojazd Bieżanowska->Kolejowa->Stanisława Balickiego->polna/asfaltowa ścieżka między zakładami Telefonii, a Lokomotywownią Płaszów -> Prokocimska.


Trasa rowerowa 1577878 - powered by Bikemap 

Od Płaszowa: Żołnierska->Seweryna Goszczyńskiego do stacji BP na Lipskiej, jako asfaltowa alternatywa dla trasy w przedłużeniu Saskiej, lub Gromadzka, którą dojedziemy do DDR na ul. Kuklińskiego, a stąd już tylko chwila do Ronda Grzegórzeckiego.


Trasa rowerowa 1577867 - powered by Bikemap 

StreetView
Od strony Prokocimskiej

Wyświetl większą mapę

Od strony Żołnierskiej/Gromadzkiej

Wyświetl większą mapę

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,