Estonia – dla nietrzeźwych mandat, ale dopiero od 1,5 ‰

Estonia – dla nietrzeźwych mandat, ale dopiero od 1,5 ‰

W Estonii zarówno kierowców jak i rowerzystów obowiązuje limit 0 ‰ alkoholu we krwi, jednak co ciekawe rowerzyści mogą dostać mandat w wysokości do 400 € jedynie powyżej 1,5 ‰ alkoholu we krwi. Kierowcy karani są już od 0,2 ‰ alkoholu we krwi, do 1,5 ‰ grozi mandat do 1200 €, a powyżej tej granicy taka jazda jest już przestępstwem za które oprócz kary finansowej grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Jazda rowerem pod wpływem alkoholu nigdy nie jest przestępstwem, a rowerzysta może trafić do więzienia jedynie jeśli spowoduje wypadek, w którymś ktoś trzeci jest ranny, lub zabity.

Rowerzysta nie może stracić prawa jazdy, nie ma też sądowego zakazu jazdy rowerem. Mandat dawany jest na miejscu przez policjanta, a jego wysokość zależy od kilku czynników m.in.: od poziomu alkoholu, od tego jakie inne przepisy złamał zatrzymany rowerzysta etc. Tak jak w Polsce rowerzysta może nie przyjąć mandatu, a w tedy sprawa ląduje w sądzie. Policja zazwyczaj nie zatrzymuje do kontroli normalnie zachowujących się rowerzystów, chyba że prowadzi akcje w której alkotestom poddawani są absolutnie wszyscy uczestnicy ruchu.

Co dzieje się z rowerzystą po dostaniu mandatu (powyżej 1,5 ‰), oraz wtedy gdy ma między 0,1 – 1,5 ‰ alkoholu we krwi, czyli gdy złamał prawo, ale nie kwalifikuje się na mandat? Zazwyczaj rowerzysta proszony jest o zadzwonienie do kogoś kto przyjedzie i go odbierze, a jeśli mieszka niedaleko to po prostu puszcza się go wolno. Jeśli nie ma dwóch powyższych możliwości, lub jeśli rowerzysta jest zbyt pijany to zostanie zatrzymany na komisariacie do czasu wytrzeźwienia. Karanie rowerzystów za nietrzeźwość nie jest bardzo częste, a Policja nawet nie prowadzi statystyk w tym zakresie. W Estonii prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu nie jest społecznie akceptowalne i uznawane jest za zachowanie bardzo ryzykowne.

Odpowiedzi udzielił starszy nadinspektor Elari Kasemets – Naczelnik Wydziału Nadzoru Ruchu, Biuro Porządku Publicznego / Północna Prefektura Policji.

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

  • Charlie Librarian

    Czytam, czytam i oczom nie wierzę!

  • Nie wyobrażam sobie podobnego prawa w Polsce… Oczywiście jako rowerzysta bardzo bym chciał, aby takie prawo i u nas było:)