Kraków na skróty!

Kraków na skróty!

Z myślą zarówno o początkujących jak i potencjalnych rowerzystach rozpoczynamy akcję „Kraków na skróty”. Natchnieniem i wzorcem jest dla nas akcja Zielonego Mazowsza „Warszawa na skróty” autorstwa Aleksandra Buczyńskiego.

Jak jeździć, panie premierze, jak jeździć?
W Sewilli stworzenie ogólnomiejskiego systemu wydzielonych dróg dla rowerów zajęło 3 lata. Mimo wytężonej pracy kilkudziesięciu krakowskich urzędników nad ogólnomiejskim systemem dróg dla rowerów, uchwał, koncepcji, programów rozwoju, systematycznej intensyfikacji podejmowanych działań itp., poza trasą na Płaszów nie widać nawet szkieletu takiego systemu – głównych tras łączących największe osiedla z centrum. Każdy radzi sobie zatem jak może – my chcemy namówić do tego, by podzielić się z innymi swoimi pomysłami na przebijanie się przez czarne punkty, orientowanie się w plątaninie urywających się ścieżek oraz pokonywanie rwących rzek bieda-autostrad.

Nie mamy ambicji stworzenia kompleksowej rowerowej mapy Krakowa, opisania wszelkich możliwych połączeń, skrótów i wariantów. Rowerzyści są różni, każdy ma własne potrzeby i preferencje. Chcemy raczej zainspirować do poszukania własnej trasy. Chcemy pokazać, że jazda po Krakowie nie musi oznaczać ani walki o życie na rozcinających miasto bieda-autostradach, ani przepychania się zatłoczonymi chodnikami.

Opisz swoją trasę!
Jeździsz na rowerze od 15 lat i zoptymalizowałeś swoją trasę z domu do pracy, tak że nie ma w niej ani jednego zbędnego naciśnięcia na pedał, nie mówiąc już o zatrzymaniu na światłach? A może właśnie przesiadłeś się na rower i odkryłeś, że możesz dojechać na uczelnię szybciej lub ciekawiej niż samochodem czy autobusem? Opisz swoją trasę!

Szukamy:
– sprawdzonych tras ulicami lokalnymi,
– sprytnych skrótów przez parki, osiedla, podwórka i dziedzińce, pozwalających ominąć największy ruch samochodowy i najbardziej niebezpieczne skrzyżowania,
– dowodów na to, że „dasię” po Krakowie jeździć rowerem.

Nie szukamy:
ekstremy w stylu „na Alejach Trzech Wieszczów wskakuję na środkowy pas i cisnę 50 km/h”, „by nie stać na światłach jadę estakadą im. gen. Tadeusza Rozwadowskiego nad skrzyżowaniem z Al. 29 Listopada w ciągu ul. Opolskiej i ul. Lublańskiej”;
paranoi w stylu Długą jadę po chodniku, bo na jezdni są duże i złe tramwaje.

Co powinien zawierać opis?
1. Napisz zdanie lub dwa o sobie – kim jesteś, od jak dawna jeździsz po mieście na rowerze, dlaczego wybierasz ten środek transportu?
2. Krótko opisz swoją trasę z domu do pracy / szkoły lub pewien jej fragment, uwzględniając zalety wybranych ulic i skrótów.
3. Jeśli masz pomysł, jak można by niewielkim nakładem środków poprawić warunki dla ruchu rowerowego w tym czy w innym miejscu (np. dopuszczając ruch rowerów pod prąd lub obniżając krawężnik itp.) – super.
4. Jeszcze lepiej, jeżeli te warunki już się poprawiły, dzięki wysyłanym przez Ciebie pismom – nie krępuj się i pochwal się.
5. Podaj orientacyjny dystans i czas przejazdu.
6. Zrób kilka-kilkanaście zdjęć, ilustrujących najładniejsze, najciekawsze lub najbardziej nieoczywiste fragmenty trasy. Albo poproś znajomego, żeby zrobił Ci fotkę na rowerze. Zalecana rozdzielczość 800×600 px. Możesz się posiłkować linkami do Google StreetView.
7. Pokaż trasę na mapie, np. korzystając z miejsce.info , www.bikemap.net, Google Maps, wikimapia.org, lub podobnego serwisu.
8. Prześlij całość na adres krakow.na.skroty@ibikekrakow.com
Najciekawsze relacje opublikujemy na łamach ibikekrakow.

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • pg

  Akurat wygrzebałem wykop:
  http://www.wykop.pl/link/1138019/rowerzysci-walcza-o-swoje-prawa/
  I się rowerzysta procesuje, ciekawa sprawa

 • anonimus

  ja mam przy okazji trochę, być może, głupie pytanie: czy istnieje coś takiego jak rowerowy przejazd przez dworzec? W sensie przejazdu np. z Mogilskiego na Pawią (podobnie jak tramwaje w tunelu) lub w ogóle przedostania się np. z UEK na Pawia.

  • Adam Łaczek

   Jest tunel rowerowy

   • Szczepan

    Jest ale tylko dla wtajemniczonych:P Sam szukałem go dość długo po tym jak dowiedziałem się że jest takowy, Powinien być jakoś oznakowany w okolicach Politechniki i od strony UEKu.

   • @Szczepan

    napisz w tej sprawie do ZIKiT-u. ponad dwa lata zajelo im ustawienie tablic informujacych na rondzie mogilskim, gdzie ktos kto nie zna miasta, moze sie calkowicie zgubic.

   • anonimus

    dokładnie dlatego pytam, gdyż kiedyś słyszałam, że istnieje ale nigdy go nie widziałam. tunel jak yeti conajmniej.

    mimo pomocy nadal nie wiem gdzie dokładnie jest wlot i wylot tunelu pod polibudą i UEK :((

  • kubeu

   http://maps.google.com/?ll=50.070818,19.947492&spn=0.001394,0.002411&t=h&z=19

   Jak sie dobrze wpatrzyc to widac na krancach zdjecia wjazd/wyjazd z tunelu pod torami czerwona sciezka rowerowa ;)

  • wrr

   Tylko że teraz jest tam parking podziemny ;) pracowników remontujących dworzec

 • jest tez tunel samochodowy, mozna tam jezdzic rowerem, nie ma zakazu.. osobiście z UEK na Pawia najlepiej jechac Rakowicka i Lubicz, ale jak ktos koniecznie chce jechac dedykowna dla rowerzystow infrastruktura, to jest tunel rowerowy, o ktorym wspomina Adam. http://www.flickr.com/photos/efeb/3582785686/in/set-72157594414007686
  mapa jest po prawej stronie video

  • anonimus

   wylot na filmiku jest na dolnym/górnym poziomie RDA?

   a wlot z drugiej strony?

   dworzec i jego zawiłości są dla mnie nieogadnione, mimo, że całe życie mieszkam w krakowie :/ współczuję obcokrajowcom odnajdywania się tam…

   • anonimus

    inaczej zadam pytanie: jestem na rogu ul. Pawiej i Kurniki, chcę się dostać na Bosacką nie jadąc na okrętkę przez Lubicz. Czy mogę to zrobić jakoś przez dworzec?

   • raj

    Wjazd i wyjazd z tunelu rowerowego masz dokładnie pokazane na mapce: http://maps.google.com/maps/ms?msid=207695950395332822641.0004c03759ecb22bb6ce0&msa=0&ll=50.069316,19.947846&spn=0.006914,0.011137

    Ale jeżeli zależy Ci na przejeździe konkretnie do Bosackiej, to bliżej będzie jednak tunelem samochodowym (trasę też masz na mapce), bo rowerowym będzie strasznie na okrętkę, ponieważ wyjeżdżasz na przeciwną stronę Wita Stwosza – musisz dojechać do skrzyżowania z Rakowicką i dopiero tam jakoś przejechać do Bosackiej…

   • anonimus

    Dzięki! Teraz już wiem, że Dworzec trzeba omijać szerokim łukiem – dosłownie i w przenośni :)

 • Mavors

  Już piszę. W tamtym roku naniosłem na mapę Krakowa moje trasy. Zawsze miałem przynajmniej 2 opcje: gdy mi się spieszyło i kiedy nie chciałem się dużo syfu nawdychać ;)