Poselskie interpelacje ws wpuszczenia rowerzystów na buspasy

Poselskie interpelacje ws wpuszczenia rowerzystów na buspasy

Poseł Józef Lassota, oraz posłanki Anna Nemś i Lidia Gądek interpelują ws umożliwienia korzystania przez rowerzystów z pasów ruchu wydzielonych dla komunikacji miejskiej. 10 maja złożyli interpelacje poselską skierowaną do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomira Nowaka.

INTERPELACJA w sprawie umożliwienia korzystania przez rowerzystów z pasów ruchu wydzielonych dla komunikacji miejskiej.

Szanowny Panie Ministrze!

Jednym z priorytetów samorządów miejskich w dziedzinie komunikacji miejskiej jest odciążenie od ruchu samochodowego, szczególnie centrów miast. Stosowane są różnorakie rozwiązania; od zamykania części miast od ruchu samochodowego poprzez organizowanie systemu Park&Ride, stosowanie rozwiązań preferujących komunikację zbiorową, aż do tworzenia rozwiązań sprzyjających korzystania z rowerów. Urządza i buduje się ścieżki i trasy rowerowe, wydziela się specjalne pasy dla rowerów. Jednak te rozwiązania są stosowane tam, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca.

Na wielu arteriach miejskich, gdzie występuje duży ruch samochodowy, a nie ma możliwości wydzielenia pasów dla rowerów, poruszanie się rowerzystów nie tylko zakłóca płynność ruchu, ale przede wszystkim jest niezwykle dla nich niebezpieczne. W wielu miastach europejskich (np. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii) dopuszczono korzystanie przez rowerzystów z wydzielonych pasów dla komunikacji miejskiej. Bardzo dobrym przykładem może być Londyn, gdzie wiele ulic posiada takie rozwiązania. Rowerzyści korzystający z nich są mniej narażeni na wypadek niż przy poruszaniu się głównym pasem ruchu ogólnego. Oczywiście, te wydzielone pasy dla komunikacji miejskiej powinny mieć odpowiednią szerokość. Uznaje się, że pasy te powinny mieć szerokość min. 4 m.

W Polsce, częstokroć rowerzyści, pragnąc uniknąć niebezpieczeństwa i tak korzystają z tych pasów, co jest wykroczeniem, albo korzystają z chodników dla pieszych, co także jest wykroczeniem.

Stad pytania do Pana Ministra:
1. Czy Pan Minister podziela pogląd o celowości dopuszczenia ruchu rowerowego na pasach wydzielonych dla komunikacji miejskiej (tam, gdzie jest to możliwe)?
2. Czy Pan Minister zamierza podjąć inicjatywę ustawodawczą rozwiązującą powyższy problem?

z poważaniem,

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • Robert

  W Krakowie dzięki Panu Dworakowi można sobie wybic z głowy dopuszczenie roweru na Buspasy. Wczoraj w „jedź bezpiecznie” ponownie promował pogląd, że rower to „zagrożenie w ruchu lądowym i do takiej katastrofy może doprowadzić”. To niereformowalny facet i żadne argumenty do niego nie przemówią. Od dawna zastanawiam się czy nie ma żadnego sposobu żeby ten Pan został odsunjęty od „promocji roweru”. Katastrofa w ruchu lądowym… przez rower, następnie będzie przez jeża, dziurę w drodze, żaby… Sumując maskara na drodze to wina wszystkich tylko nie kierowców!

  • Dale

   Poziom tego programu dość wiernie odwzorowuje poziom jego internetowego forum dyskusyjnego, ludzi udzielających się tam oraz braku jakiejkolwiek kontroli. Nawet więcej, zarząd tego forum tworzy dodatkowy pod-dział dla kwestii rowerowych, gdzie przez kilku ‚oszołomów’ konsekwentnie negowane i zaprzeczane jest wszystko, co towarzystwa rowerowe proponują. Zadziwiająca jest ich determinacja, wygląda to wręcz jakby ktoś im za to płacił, albo są aż tak sfrustrowani. Zastanawiam się tylko czym… Wątpię, że na mieście jest grupa rowerzystów, którzy jeżdżą z kamerami i nagrywają każde wykroczenie kierowców na nich popełnione i zgłaszają konsekwentnie na policję, a przecież taka grupa może powstać. Ciekawe co wtedy ci frustraci zrobią…

 • Brawo Poseł Lassota!

 • Rafał

  Nie tylko w zakresie buspasów należy zmienić „Szczegółowe warunki techn. dla znaków i sygnałów…”. Jest tam cała masa zapisów niezgodnych z ustawą Pord. Brak aktualizacji tego załącznika do Rozporządzenia jest na wielką szkodę ruchu rowerowego w całej Polsce.

 • Robert

  Poseł Józef Lassota, oraz posłanki Anna Nemś i Lidia Gądek… no to wiemy na kogo głosować. Pamiętajmy

  • pg

   Tobie naprawdę mało rządów Platformy? Weź się zastanów

   • Adam Łaczek

    Nie będziemy tu robic politycznych przepychanek. Wyborca PO po prostu ma dobry powód do oddania głosy na tego konkretnego Posła/Posłankę, wyborca innych partii i tak nie zagłosuje na tych Posłów chocby nie wiem co zrobili

 • Roman Gdula

  Jeśli istotną sprawą dla naszych mieszkańców jest rozwój infrastruktury rowerowej to może warto się wybrać na spotkanie z Posłem w dniu dzisiejszym. :)
  http://www.um.skawina.net/index.php?option=16&action=news_show&news_id=8841&menu_id=0

 • no gdybym miał więc się, wypełnionym po brzegi autobusem, za rowerzysta, to szlag by mnie trafił. Wyobraźcie sobie aleje godzina szczytu i taka scena. Co za pomysł wogóle….

  • Dale

   Pas autobusowo rowerowy można by na próbę stworzyć na ulicy Prądnickiej. Ruch autobusowy nie jest tam aż tak duży jak na ATW, a dzięki obecnej organizacji ruchu ta ulica jest praktycznie wyłączona z możliwości jazdy rowerem w kierunku w którym wyznaczony jest owy buspas.

   • i tam chyba kazdy rowerzysta juz teraz lamie przepisy i jedzie tym buspasem, bo inaczej sie nie da

   • Sebciu

    Jak to się nie da?
    Ja zawsze cisnę lewym pasem. Jest na tyle szeroki ze auta spokojnie mnie wymijają, a na buspasie zazwyczaj pustki.
    Czy moja jazda jest nielegalna? Pierwsze słyszę.

 • miało byc: wlec się.

 • Krzysztof Kaminski … ale kto mówi o tym, żeby autobus wlekł się za rowerzystą?!!! Poszerzenie buspasa, tak aby zbiorowa komunikacja oraz rowery mogły spokojnie koegzystować obok siebie załatwi sprawę. Nigdy nie opowiadamy się za korzyścią 1 rowerzysty kosztem 100 osób w autobusie. To wbrew zasadom zrównoważonego transportu! Można jednak zrobić tak aby wilk był cały i MPK syte :) a tu filmik w Warszawy, na którym widać, że jazda środkowym pasem też może blokować autobusy i jest niebezpieczna: http://www.youtube.com/watch?v=HvkVJklmhOk