Wypadki komunikacyjne, a urazy w Wielkiej Brytanii

Wypadki komunikacyjne, a urazy w Wielkiej Brytanii

Literatury kwestionującej promowanie kasków, czy wprowadzenie obowiązku jazdy w kasku na rowerze nigdy za dużo. Po Francji i Polsce przyszedł czas na Wielką Brytanię.

Tamtejsze Ministerstwo Transportu publikuje coroczny biuletyn dotyczący kolizji drogowych, a poniższe dane pochodzą z opracowania „Ofiary wypadków drogowych w Wielkiej Brytanii 2007”. Brytyjskie statystyki szpitalne w zasadzie potwierdzają wnioski płynące z badań z Polski i Francji. Rowerzyści na tle innych uczestników ruchu mają mniejszy problem z urazami głowy, natomiast statystycznie częściej doznają urazów ramienia i barku. Jeśli więc myślimy o obowiązkowych kaskach to w pierwszej kolejności musimy wziąć pod uwagę objęcie takim obowiązkiem pieszych, co jest tak absurdalne, że miejmy nadzieję że nie wydarzy się nigdy. Także „kultura strachu” i promocja kasków rowerowych w większym stopniu powinna dotyczyć jeśli już to pieszych, a nie rowerzystów, jednak tak naprawdę najlepiej po prostu całkowicie odrzucić „kulturę strachu” i skupić się na uspokajaniu ruchu.

Tabela 6e: Przyjęcia do szpitala po wypadkach drogowych wg typu użytkownika i regionu ciała HES 2006/07

Region ciała Pieszy [%] Rowerzysta [%] Motocyklista [%] Kierowca samochodu [%]
głowa/ twarz 48 38 16 34
szyja 2 2 4 13
klatka piersiowa/ górne plecy 7 5 13 21
miednica/ dolne plecy 12 9 14 16
ramię/ bark 25 43 45 26
nogi/ biodra 49 24 48 22

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,