Rowerolucja – rowerowa rewolucja. Wywiad z Olivierem Schneiderem

Olivier Schneider jest znanym w Europie działaczem rowerowym, wiceprezesem Francuskiej Federacji Użytkowników Rowerów. Dzięki kilkuletniemu pobytowi w naszym kraju włada perfekcyjnie językiem polskim, znajduje przy tym czas na śledzenie z dalekiego Brestu tego co w sprawie rowerów i rowerzystów dzieje się w Polsce. Swoje obserwacje publikuje aktualnie na blogu „Velorution” w portalu polskanarowery.sport.pl.

Pewnym zaskoczeniem może być to, że Francja, kojarzona u nas raczej z szerokimi autostradami i TGV, jest krajem, który już ponad dwie dekady temu „nawrócił się na rower”. Jak mówi Olivier początkiem ten proces wcale nie zaczął się od docenienia roweru jako środka transportu, ale od było dostrzeżenie, że „samochód nie rozwiązuje żadnego problemu, tworząc wiele nowych”. Tymczasem rower okazuje się być rozwiązaniem wszystkich tych problemów, które wynikają z nadmiernego przywiązania do motoryzacji.

Co to jest „velorution”? Czy mamy szansę, że ziści się także w Polsce? Jakie czynniki muszą zadziałać, żeby tak się stało? O tym wszystkim w wywiadzie video z gościem specjalnym Kwietniowej Masy Krytycznej.

Absolwent animacji kultury UJ. Po lekturze m.in. Cyfrowego życia Nicholasa Negroponte jego credo to - wierzę w bloga, co zaowocowało nagrodą Bloger Roku 2006 za prowadzenie krakoff.info. Poza aktywnością internetową ceni również dobrą kuchnię wegetariańską i zrównoważoną, czyli zieloną architekturę. Uwielbia miasto, ale chciałby je zamienić w ogród pełen zieleni, w którym najwygodniej i najszybciej przemieszczać się można rowerem. Od sierpnia 2013 roku pełni funkcję tzw. oficera rowerowego w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

  • francja elegancja, polska dziki kraj:(

  • jacekd

    z całym swoim balastem imigracyjnym ? :-) No nie wiem czy taka elegancja …