Wyższa kultura mobilności, czyli ulica Dietla jako bulwar

Wyższa kultura mobilności, czyli ulica Dietla jako bulwar

Od dawna ul. Dietla zniechęca pieszych do przemieszczania się w jej przestrzeni. Nie lepiej odbierają ją rowerzyści. Kierowcy też za nią nie przepadają, bo utykają tam w korkach i mają problemy z zaparkowaniem pojazdów.

W latach 1878-80 prezydent Mikołaj Zyblikiewicz stawiając sobie za cel kontynuowanie działalności zapoczątkowanej przez prezydenta Józefa Dietla, realizował wiele jego zamierzeń. W ramach porządkowania miasta zasypano wtedy koryto Starej Wisły, a w jej miejsce wytyczono ulicę Dietla.

Przestrzeń ulicy Dietla zmieniała się wraz z rozwojem miasta i wzrostem drzew. Dziś mógłby tam być całkiem przyjemny park, gdyby nie nadmierny ruch samochodowy. Dlatego uznaliśmy, że czas na zmianę charakteru ulicy. Tym razem powinna ona uwzględniać interes mieszkańców kamienic, przedsiębiorców, ale także i każdego z nas – obywatela i obywatelki miasta. Zmiana jaką zaproponujemy wpisuje się w nowoczesną politykę nowczesnych miast europejskich. Miast, które ludzi i ich potrzeby stawiają na pierwszym miejscu, proponując dobre i skuteczne rozwiązania dla wszystkich dotychczasowych użytkowniów zmienianej przestrzeni.

Chcesz poznać wizję Nowej Dietla? Przyjdź do Bunkra Sztuki w czwarek, 26 kwietnia o g. 18.30.

W cyklu Po kapitalizmie, w module miasto pokażemy Wyższą kulturę mobilności, czyli ulicę Dietla jako bulwar.

Od połowy lat 90. zaangażowna w działania na rzecz ochrony środowiska. Specjalizuje się w bezpośredniej edukacji ekologicznej, szczególnie w zakresie gospodarki odpadami i promocji roweru, jako środka transportu w mieście. Współpracowała między innymi z Fundacją Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Forum Opakowań Szklanych, Instytutem Ekonomii Środowiska i CEE Bankwatch Network. Od roku 2008 związana ze Związkiem Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. Koordynatorka merytoryczna i finansowa ogólnopolskiego projektu "Akademia 3R" w ramach kampanii "Kupuj odpowiedzialnie. Na co dzień przemierza rodzinny Kraków na rowerze. Dalekie podróże są pasją jej życia. Uwielbia odkrywać i fotografować niesamowite zakątki świata. Od 2010 roku koordynuje projekty edukacji rowerowej w Polskiej Zielonej Sieci. Najpierw projekt "Jedź rowerem", a następnie "Rower - nowa kultura mobilności. Edukacja ekologiczna i promocja zrównoważonego transportu w Małopolsce". W 2013 roku koordynatorka projektów "Krakowski Dialog Cykliczny" w stowarzyszeniu Kraków Miastem Rowerów oraz "Czyste powietrze dla Krakowa" w Polskiej Zielone Sieci.

 • fglrx

  Gosiu, gramatyka… przeredaguj to bo oczy bolą :(.

  • fglrx

   Ale zgadzam się. że zmiany na Dietla (o których kiedyś swoją drogą była dyskusja) to bardzo dobry pomysł.

 • fglrx

  Ibikekrakow to jak widzę dość interesujący portal, na którym umieszczenie artykułu napisanego językiem urągającym zasadom języka polskiego jest w porządku, natomiast kulturalne zwrócenie na to uwagi jest już moderowane :). Szanowny Adminie, netykieta zobowiązuje do używanie poprawnej polszczyzny nie tylko osoby, które umieszczają swoje wpisy w komentarzach.

  • @fglrx

   wpadlas/es do spamu. chwile zajmuje wydobycie z niego tresci. po co te nerwy? dziekuje za zwrocenie uwagi

   • fglrx

    Przepraszam,
    Zobaczyłem, że autoryzowałeś moją kolejną wypowiedź i zrozumiałem, że „wymoderowałeś” moją poprzez jej usunięcie.

 • fglrx

  Z zupełnie innej beczki – czy ktoś wie co robią znaki B-41 i B-9 na części bulwarów wiślanych? To jakaś prowokacja?

 • zibi22

  Tak mnie nurtuje to co się stało z wypożyczalnią rowerów. Zikit z nas po prostu zakpił i marnuje pieniądze publiczne. Przeczytałem wstęp na stronie https://www.nik.gov.pl/kontakt/skargi-i-wnioski/ i zdecydowałem się złożyć skargę. Może gdyby więcej osób złożyło to oniosło by to jakiś skutek.

 • Krzysztof S.

  Cześć, byłem na wczorajszym spotkaniu, bardzo podoba mi się skromność i realność tej koncepcji, co jest szczególnie ważne w przypadku tak szalenie zadłużonego miasta jak Kraków. Moja jedyna wątpliwość tyczy się zaproponowanej szerokości pasa ruchu. Polskie prawodawstwo z zakresu inwestycji, budownictwa i polityki przestrzennej jest bardzo niejednolite i choć dozwolone jest w przypadku planowego uspokajania ruchu zawężenie pasa drogowego poniżej 3,5m, nawet do tych 2,75m, nie znosi to niestety zapewnienia dojazdu przeciwpożarowego o szerokości 3,5m zgodnie z – § 13. 2 „Rozporządzenia (…) w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych” z dnia 24 lipca 2009.

  Reasumując – potrzebna jest wg. mnie minimalna korekta, czyli poszerzenie pasa ruchu o 75 cm np. kosztem zieleni.

 • zupa

  Czy jest jakieś nagranie/relacja ze spotkania?