MBA: Szybki transport autobusowy [video]

O sprawnej, szybkiej, punktualnej i komfortowej komunikacji w Krakowie marzą wszyscy – politycy i mieszkańcy, kierowcy samochodów, pasażerowie transportu zbiorowego, a nawet rowerzyści. Jednym z elementów systemu, który można nazwać wyższą kulturą mobilności, systemu zapewniającemu bezpieczne i wygodne przemieszczanie się po mieście, jest szybki transport autobusowy (BRT).

W Krakowie takiego systemu jeszcze nie mamy. Można jednak zauważyć jego namiastki w postaci chociażby dedykowanych pasów autobusowych. Niestety średnia prędkość transportu zbiorowego w Krakowie oscyluje wokół 15 km/h. Posieszający może być fakt, że np. w Nowym Jorku autobusy są wolniejsze (ok. 10 km/h), ale za to amerykanie przebijają nas w działaniach na rzecz traktowania roweru jako środka transportu.

Czy szybki transport autobusowy ma w Krakowie przyszłość?

Absolwent animacji kultury UJ. Po lekturze m.in. Cyfrowego życia Nicholasa Negroponte jego credo to - wierzę w bloga, co zaowocowało nagrodą Bloger Roku 2006 za prowadzenie krakoff.info. Poza aktywnością internetową ceni również dobrą kuchnię wegetariańską i zrównoważoną, czyli zieloną architekturę. Uwielbia miasto, ale chciałby je zamienić w ogród pełen zieleni, w którym najwygodniej i najszybciej przemieszczać się można rowerem. Od sierpnia 2013 roku pełni funkcję tzw. oficera rowerowego w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

  • akme

    uwielbiam te filmy !

  • barklu

    2:11 Policja blokująca buspas.

  • PawelS

    Jeśli chcemy zmniejszyć ilość aut w mieście, musimy dostarczyć konkurencyjną alternatywę. Takie szybkie autobusy to fantastyczny pomysł – obok szybkich tramwajów, oczywiście :). A na trasach do 5km najszybsze powinny być rowery!

  • tylko pytanie gdzie te szybkie autobusy w Krakowie? na jakiej trasie? w Alejach Trzech Wieszczów?