MBA: Uspokajanie ruchu [video]

W Krakowie od kilku, a może nawet kilkunastu lat, nieustannie i niebezpiecznie głośno jest z powodu nadmiernego i zbyt szybkiego jak na warunki miejskie ruchu samochodowego. Jakimi sposobami rozwiązuje się ten problem w naszym mieście? Dodatkowymi pasami ruchu i ekranami akustycznymi, tłumacząc to troską o zdrowie mieszkańców.

W Europie Zachodniej, a nawet w Stanach Zjednoczonych, stosuje się inne rozwiązania, takie jak: odchudzanie ulic, usuwanie miejskich autostrad, promowanie roweru jako środka transportu. Ale nie w Polsce i nie w Krakowie. U nas bez zażenowania główny architekt miasta prof. Andrzej Wyżykowski w mediach mówi:

błąd tkwi u samych podstaw myślenia o ochronie ludzi przed hałasem. – To nie za pomocą ekranów mamy izolować akustycznie nasze mieszkania czy miejsca pracy. Do tego celu wymyślono już dawno różnego rodzaju przegrody zewnętrzne, w tym okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej

Brak mi słów. Zapraszam do obejrzenia kolejnego odcinka amerykańskiej serii Moving Beyond the Automobile, która przetłumaczyliśmy w całości i będziemy promować pod polskim tytułem Wyższa kultura mobilności.

Absolwent animacji kultury UJ. Po lekturze m.in. Cyfrowego życia Nicholasa Negroponte jego credo to - wierzę w bloga, co zaowocowało nagrodą Bloger Roku 2006 za prowadzenie krakoff.info. Poza aktywnością internetową ceni również dobrą kuchnię wegetariańską i zrównoważoną, czyli zieloną architekturę. Uwielbia miasto, ale chciałby je zamienić w ogród pełen zieleni, w którym najwygodniej i najszybciej przemieszczać się można rowerem. Od sierpnia 2013 roku pełni funkcję tzw. oficera rowerowego w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

 • na masę! a nie posty na fejsa wrzucać :P

 • Jakub Stępak

  przecież masa za tydzień ;)

 • zdecydowanie CICHE ULICE KRAKOWA!!!

 • Robert

  Promowanie roweru jako środka transportu w Krakowie możemy wybić sobie z głowy. Chamstwo na drodze, brak pozytywnego podejścia władz… i dużo by pisać. Po wczorajszym „Jedź bezpiecznie” po raz kolejny można się pożegnać z promocją roweru. Wszystko wiedzący Dworak… stwierdził, że jak rowerzysta nie stosuje się do przepisów ruchu drogowego to niech zrezygnuje z roweru!!!. Czy dożyjemy kiedyś, że ktoś doprowadzi do tego by ten Pan nie zajmował się tzw. pseudo „zrównoważonym transportem”. Patrząc na program Dworaka po raz kolejny odnoszę wrażenie jakby piesi i rowerzyści byli wrogami nr1 i byli winnymi całego zła na drogach. Boże jakie to smutne, że tacy ludzie w państwowej TV nie rozumieją, że piesi i rowerzyści to tacy sami uczestnicy przestrzeni publicznej w tym transportu… nie koniecznie w blaszanych puszkach. Wysłać takich ludzi na miesiąc do Skandynawi – zobaczyli by co znaczy „zrównoważony trasport” a przedewszystkim szacunek dla pieszych i rowerzystów!!!. Pozdrawiam Cyklistów!:)

  • moim zdaniem trzeba Twoje niezadowolenie z postawy p. Dworaka przedstawic dyrekcji TVP. powiadom ich prosze Robercie

  • pg

   @Robert
   Pozwolę się z tobą nie zgodzić
   Program oglądam z 5-6 lat i o ile generalnie pan Dworak całkiem fajnie to prowadzi i propaguje normalność w ruchu drogowym (w rozumieniu ogólnym) o tyle czasami zdarza mu się powiedzieć coś z czym się zgodzić za bardzo nie mogę
   O ile tydzień temu pojechał ostro i bezmyślnie o tyle wczoraj było całkiem przyzwoicie
   Że pokazali rowerzystów lawirujących między pieszymi na przejściu? że powiedział że miasta są NIE TYLKO dla rowerów?

 • akme

  ach gdyby objawił się demoniczny mistrz propagandy:D czekam na dzień w którym kierowcy będą spuszczać oczy przejeżdżając przez miasto.