Opinia GDDKiA o nawierzchni dróg dla rowerów

Opinia GDDKiA o nawierzchni dróg dla rowerów

Na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad opublikowana została „Opinia w sprawie typowych nawierzchni dróg dla rowerów„. Co prawda wydaje się, że w Krakowie problem nawierzchni już został rozwiązany – mamy w teorii standardy rowerowe wymuszające asfalt – jednak w praktyce kostka trzyma się mocno (Rondo Ofiar Katynia, ul. Christo Botewa). Dlatego warto jeszcze raz przywołać wszystkie argumenty przeciwko kostce brukowej.

Opinia Zespołu ds. Ścieżek Rowerowych GDDKiA stara się usystematyzować dotychczasowe doświadczenia w zakresie nawierzchni dróg dla rowerów, w szczególności argumentację powtarzającą się w dyskusjach „asfalt czy kostka”. Przedstawia ramy prawne, porównanie parametrów funkcjonalnych (zużycie energii, wibracje, koszty budowy, problemy utrzymania), inne podnoszone argumenty (trudności techniczne, infrastruktura podziemna, rozbieralność nawierzchni, strefy historyczne), doświadczenia zagraniczne, opinie użytkowników oraz akty prawa lokalnego regulujące te kwestie. W podsumowaniu jednoznacznie jako optymalna wskazana została rozściełana mechanicznie nawierzchnia asfaltowa, jako równiejsza, bezpieczniejsza, trwalsza, czytelniejsza dla użytkowników i tańsza od nawierzchni z kostki betonowej.

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • pg

  Coś mi się wydaje ze nawierzchnia to nie taki duży problem polskich dróg rowerowych – jakkolwiek kostki nienawidzę i wszędzie ją widzę to wobec masy innych błędów i głupot sama nawierzchnia to pikuś np 5cm krawężniki

  • Adam Łaczek

   Rożnica jest jednak taka, że krawężniki można ściąć choćby i dzisiaj, a kostka zostanie przez jakieś 10-20 lat

 • akme

  a może jakiś śledczy rowerzysta zbada czy dostawca kostki bauma nie ma bliskich powiązań z magistratem i czy nie trzyma np. teczek na połowę samorządu?:D niby żartuję (ale tylko z teczkami) ale często takie właśnie są powody różnych dziwnych decyzji w Polsce typu wycinka drzew (znajoma firma ogrodnicza) itd.

 • Paweł

  Mam nadzieję, że ten raport GDDKiA będzie gwoździem do trumny kostki na drogach rowerowych! Z jednej strony każdy rowerzysta dobrze wie, że komfort jazdy po równym asfalcie jest nieporównanie lepszy niż po kostce. Z drugiej strony, opinie rowerzystów trafiały do urzędników z pewnym oporem. Teraz będzie okazja podeprzeć racje argumentów nieco cięższym argumentem!