Rowerowy przegląd prasy

Rowerowy przegląd prasy

Ten odcinek przeglądu równie dobrze mógłby nosić tytuł „Wiosenny przegląd prasy”. W mediach wyraźnie czuć, że zima się kończy. Przeczytacie jak przygotować rower do sezonu, a jeśli go nie macie – jak wybrać najlepszy sprzęt dla siebie. Poza tym w Gdańsku urzędnicy też czują wiosnę i wsiadają na rowery, a w Krakowie policja wsiada na rowerzystów.

 Onet.pl

Tysiąc miejskich rowerów już w czerwcu?

Na początku kontynuacja wątku z poprzedniego przeglądu, w którym pisaliśmy o przygotowaniach Warszawy do wdrożenia systemu roweru miejskiego. Władze stolicy zrobiły kolejny krok w dobrą stronę i ogłosiły przetarg na zakup pojazdów.

„Możliwe, że już za trzy miesiące warszawiacy będą mogli poruszać się po stołecznych ulicach tzw. publicznymi rowerami. […] – Jeśli uda się go nam szybko rozstrzygnąć pierwsze 55 stojaków z około tysiącem rowerów do wypożyczenia powinno pojawić się w Warszawie już w czerwcu – mówi dla Onetu Konrad Klimczak z ZTM.”

Fakt

Urzędnicy przesiadają się na rowery

Własny, miniaturowy system wypożyczania rowerów mają również gdańscy urzędnicy. Fakt donosi o pomyśle władz, który ma obniżyć koszty poruszania się pracowników urzędów po mieście.

„Według włodarzy, którzy zadecydowali o nietypowym zamówieniu, rower to najlepszy sposób komunikacji na krótkich dystansach. Urzędnicy będą mogli korzystać z jednośladów tylko w godzinach pracy, a ich wypożyczanie koordynować ma specjalny system. Rowery, wiata oraz program komputerowy kosztowały w sumie 60 tysięcy, z czego ponad 50 wyłożyła w ramach dofinansowania Unia Europejska. ”

Rowertour

Serwisuj, póki czas

Jeżeli wasz jednoślad wygląda po zimowej eksploatacji jak maszyna wyłowiona z dna jeziora, na stronie magazynu Rowertour znajdziecie garść porad jak doprowadzić go do formy. W artykule znajdziecie informacje na co zwrócić szczególną uwagę oraz ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na pozimowy serwis.

„Jak przygotować rower do nowego sezonu? Wszystko zależy od tego, w jakim stanie zakończył on sezon poprzedni i czy był użytkowany zimą. Jeżeli rower przez zimę odpoczywa, optymalne jest zadbanie o jego stan techniczny jeszcze jesienią. To gwarantuje, że wiosną wystarczy jedynie skontrolować działanie przerzutek i hamulców oraz ciśnienie w oponach.”

Polska na Rowery

Jaki rower wybrać: Ile pieniędzy wydać na rower? Jaki rower kupimy za 500, 1000, 1500zł i więcej?

Jaki rower wybrać: Nowy czy używany?

Jeśli jednak nie jesteście szczęśliwymi posiadaczami roweru, w serwisie Polska na Rowery znajdziecie teksty, które pomogą wybrać właściwy sprzęt dla siebie. Pierwszy z nich radzi co kupić w danym przedziale cenowym. Drugi to ściągawka opisująca zalety i ograniczenia poszczególnych typów rowerów.

Gazeta.pl Kraków

Dlaczego tak często kontrolują rowerzystów?

Nadgorliwe zatrzymywanie rowerzystów do kontroli to stary sposób na podreperowanie policyjnych statystyk. Okazuje się, że metoda jest stosowana nie tylko pod koniec roku. O krakowskiej jeździe z przeszkodami przeczytacie w liście przesłanym do lokalnego wydania Gazety Wyborczej.

„W ciągu zaledwie kilku ostatnich tygodni byłem trzykrotnie zatrzymywany do kontroli trzeźwości. Za każdym razem sytuacja wyglądała tak, że policja zatrzymywała mnie – jedynego rowerzystę na ulicy – nie interesując się w ogóle kierowcami samochodów – pisze w liście do redakcji pan Jarosław Rafa.”

Polska na Rowery

2012: przełomowy rok dla polskich rowerzystów [11 POWODÓW]

„Jeżdżę rowerem po mieście od blisko dwudziestu lat i obserwuję zmiany, jakie zachodzą w rzeczywistości rowerzysty miejskiego. Kierowcy są coraz uprzejmiejsi, drogi rowerowe coraz mniej wyboiste, rowery coraz piękniejsze. A rowerzystów jest coraz więcej. Pod tym względem w tym roku nastąpi przełom. Oto dlaczego.”

Na koniec przeglądu bardzo przyjemny tekst, argumentujący dlaczego akurat w tym roku warto przesiąść się na rower. Zapowiadany koniec świata również nie pozostaje bez znaczenia.

Opowiadam o rowerach w mieście na blogu Statek Kosmiczny.