Zero zdarzeń drogowych (2007-2011) spowodowanych brakiem oświetlenia

Zero zdarzeń drogowych (2007-2011) spowodowanych brakiem oświetlenia

W Krakowie w latach 2007-2011 doszło do 1132 zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów w wyniku których śmierć poniosło 5 osób (w tym 1 na miejscu), 196 osób zostało ciężko rannych, a 471 osób zostało lekko rannych. Przez wszystkie te 5 lat nie doszło do ani jednego zdarzenia/wypadku spowodowanego jazdą bez wymaganego oświetlenia!

Zresztą trudno żeby było inaczej, skoro tylko mniej niż 1% zdarzeń wydarzyło się w nocy na drodze nieoświetlonej, 4,7% podczas zmroku/świtu, 10,6% w nocy na drodze oświetlonej, a aż 83,6% w ciągu dnia. Być może rowerzyści jadący bez oświetlenia są jakimś problemem w podkrakowskich wioskach, ale w Krakowie … sami widzicie jak to przekłada się na rzeczywiste zagrożenie. Polecam każdego miłośnika kamizelek odblaskowych w Krakowie odesłać do tego zestawienia. Parafrazując klasyka „Kraków to nie wieś, by tu jeździć w kamizelce odblaskowej na rowerze”.

Dane za SEWiK by Karol Mocniak

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • pg

  Jest jeszcze coś takiego jak komfort jazdy kierowcy auta, który im lepiej cokolwiek widzi w ciemnościach tym lepiej dla wszystkich ;)

  Ale co to ogólnej wizji to zgoda

 • madziu

  Pytanie, ile było przypadków, w których rowerzysta został zauważony w ostatniej chwili i miał więcej szczęścia niż rozumu…

  Moje obserwacje są takie, że nieoświetleni uczestnicy ruchu zza kierownicy samochodu są kiepsko widoczni również na oświetlonych ulicach.

  Kamizelki to owszem w mieście przesada (chyba, że ktoś jeździ w nocy ulicami, gdzie jest podwyższona prędkość do 70), ale oświetlenie IMHO to mus. Ja NIGDY sobie nie pozwalam na jazdę po ciemku bez świateł i mam sporo odblasków na rowerze.

  • Adam Łaczek

   Ja też uważam, że oświetlenie to mus, tekst napisałem po to by udowodnic bezsens akcji skupiania się na oświetleniu co czyni np Policja. W Krakowie ten brak oświetlenia to marginalny problem i należy zając się głównymi przyczynami wypadków

 • Deltar

  Oświetlenie jest niezbędnym elementem wyposażenia roweru. Argument, że brak oświetlenia na rowerze nie był jak dotąd przyczyną wypadku jest co najmniej niedorzeczny. Jazda bez świateł to idiotyzm.

  • przeciez nikt nie nawoluje do jazdy bez osiwetlenia. Adam wyraznie dedykowal ten tekst zwolennikom ubierania rowerzystow w kamizelki odblaskowe

  • Hubert

   No właśnie – to oczywiste, że oświetlenie musi być. Dlaczego więc Policja i inni „eksperci” uporczywie gadają tylko o tym?

  • Adam Łaczek

   Nie był przyczyną wypadku/zdarzenia w Krakowie! Na terenie Polski takie wypadki oczywiście zdarzały się (po szczegóły odsyłam do „Zdarzenia drogowe z udziałem rowerzystów 2006–2008” GDDKiA)

 • Piotr

  Kiedy jeździłem samochodem, bardzo denerwowałem się rowerzystami bez oświetlenia. Jednakże w silnych samochodowych światłach zawsze coś tam błysnęło i można było zauważyć rowerzystę. Teraz od kilku lat jeżdżę głównie rowerem i „nieoświeconymi” irytuje się jeszcze bardziej :/. Zwłaszcza, że miasto ostatnio oszczędza na oświetleniu. Tak więc w pewnych godzinach, na bulwarach wiślanych, w parku Jordana, czy na Plantach panuję egipskie ciemności i spotkanie z „nieoświeconymi” jest mocno niekomfortowe.