5 300 000 zł na infrastrukturę rowerową! Poprawki Klubu PO w RMK

Nie zawodzą Radni klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Krakowa. Do budżetu miasta na rok 2012 zaproponowali poprawki na infrastrukturę rowerową na łączną sumę  5 300 000 zł! Kiedy inne miasta muszą się wstydzić swoich Radnych – my możemy się nimi chwalić! To już drugi rok z rzędu jak Radni PO dopominają się u Prezydenta Majchrowskiego o rowerzystów. Cieszy fakt, że nasi Radni najwyraźniej doskonale orientują się w europejskich trendach w transporcie miejskim i nie ulegają PRL-owskim stereotypom o rowerach i rowerzystach. Co więcej z ust polityków już od dawna o rowerach nie słyszymy w kontekście rekreacji, bo świadomość tego, że rower to ważna część systemu transportu w mieście zdaje się być już powszechna. Pamiętajmy, że polityka transportowa bezpośrednio przekłada się na dochody miasta. Teraz czeka nas jeszcze głosowanie. Zakres planowanych inwestycji poniżej.

– od ul. Ćwikłowej do ul. Widłakowej
– Al Pokoju (ul. Świtezianka etap I i etap II)
– ul. Królewska Chodnik i ścieżka rowerowa
– ul. Andersa do ronda Kocmyrzowskiego do ronda Maczka.
– Chodnik i ścieżka rowerowa ul. Broniewskiego od DH Wanda
do ronda Hipokratesa.
– Chodnik i ścieżka rowerowa ul. Kocmyrzowska na wysokości osiedla przy Arce.
– Chodnik przy ul. Andersa na wysokości os. Kościuszkowskiego i Dywizjonu 303
– Budowa wydzielonej trasy rowerowej w ciągu ulicy Meissnera
na odcinku od ul. Pilotów do ul Łąkowej

Liczymy, że tym razem dobrych działań Radnych PO ponownie nie storpeduje Prezydent Majchrowski – nie realizując budżetu na inwestycje rowerowe i w końcu powstanie arcyważna droga dla rowerów na Alei Pokoju.
Zakres rzeczowy poprawki udostępniony dzięki życzliwości Radnego Pawła Ścigalskiego.

foto: UMK

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • smierdzi mi tu polityczna kryptoreklama. szczegolnie ze znane mi z tej listy nowohuckie odcinki szału nie robia, ale lepsze to niz nic

  • Hubert

   A co złego w politycznej reklamie czy kryptoreklamie, jeśli politycy zrobili coś za co warto ich pochwalić?

 • Jeśli chodzi o nowohucką część, dwa projekty są fajne z wyniesionymi przejazdami itp. Choć jeden jest tak średnio potrzebny. Ale niech będą iż się da.
  Według mnie brakuje, tu DDR wzdłuż Bora (a najlepiej po południowej stronie). Wtedy spokojnie wyprowadza się ruchu z „huty” już w okolice KrakChemi.

 • Jakub Stępak

  Nie kryptoreklama tylko twarde fakty: PO ma większość w RMK i to ona rozdaje karty.
  Osobiście też uważam, że są bardziej pilniejsze fragmenty niż dublowanie DDR, która jest po drugiej stronie ulicy (Broniewskiego i niektóre pozycje z Andersa), ale chyba chodzi o remonty chodników, które są tam w fatalnym stanie.
  Tak czy siak: ważne jest to, że będziemy mieli pieniądze w budżecie. Piłka po stronie Profesora M.

 • To nie polityczna kryptoreklama a fakty. Jak ktoś robi coś dobrze to należy go pochwalic, a jak źle to skrytykowac. To jest elementarz działalności społecznej.

 • a Majchrowski weźmie te 5,3 mln i usunie z budżetu jako „stałe wydatki” zeby zadowolic ratingi i inwestorów. Sceptyczny JB jest sceptyczny :/

 • Tomasz

  A co z Podgórzem: Prokocim, Bieżanów, Kurdwanów, Wola Duchacka? Kiedy pojawią się jakiekolwiek ścieżki wzdłuż Kamieńskiego, Wielickiej?

  • Adam Łaczek

   ZIKiT przygotowuje dokumentacje, a Radni dają tylko na to, na co jest dokumentacja. Nie mogą wyciągnąc z kapelusza Wielickiej.

 • Twarde fakty to będą jak faktycznie tyle pieniędzy przeznaczone zostanie na realizacje inwestycji na wymienionych odcinkach..trzeba mieć nadzieję

 • lilik

  5 300 000 zł picu glancu! w tym roku były 4 mln i praktycznie to nic nie zrobiono. W przyszłym będzie 5 mln i pewnie wymalują ze trzy kontrapasy, a reszta przepadnie. Czy radni naprawdę są bezradni?

  • Jakub Stępak

   Mamo, jaki optymizm. W tym wypadku są, bo to prezydent wykonuje budżet.

  • Adam Łaczek

   Raczej Prezydent

 • jacek d.

  „Budowa wydzielonej trasy rowerowej w ciągu ulicy Meissnera
  na odcinku od ul. Pilotów do ul Łąkowej”.

  Nie wiem jaki jest sens robienia tego czegoś w ciągu ul. Meissnera, skoro na dzień dzisiejszy rowerzyści doskonale i całokowicie legalnei koegzystują z pieszymi.

  • Jakub Stępak

   Bo to jest dziurawa i wąska droga, a koegzystowanie z pieszymi nie jest czymś do czego dążymy na takich ciągach.

 • madziu

  tyle, że ciężko mi teraz skojarzyć DDR w Krakowie, gdzie nie trzeba koegzystować z pieszymi. Bo dla mnie brak fizycznego rozdzielenia (trawnikiem etc.) DDR od chodnika to właśnie koegzystencja.

  • Adam Łaczek

   A brak fizycznego rozdzielenia (trawnikiem etc.) jezdni od chodnika to koegzystencja?

 • A co ze stojakami?? A może by z tego 5m zabrac 3m na rozwoj BIKEONE??

  Co byscie powiedzieli na takie stacje BIKEONE jak Kraków Plaza, Plac Centralny, Rondo Czyżyńskie, Multikino, Pętla Kurdwanów, Pętla Bieżanów, Zakopianka, Kampus UJ? To bardziej jako lokalne HUBY BikeOne, z kilkoma stacjami w okolicy.

  • Jakub Stępak

   Wypożyczalnia miejska (nie wiadomo czy to będzie BikeOne), będzie przez miasto robiona bezkosztowo niestety. Niemniej plany są całkiem, całkiem – zobaczymy co z tego wyjdzie. Więcej będzie wiadomo w styczniu. A stacje trzeba stawiać od centrum do obrzeży – w tej kolejności.

  • Hubert

   Eee tam, a po czym będą jeździć Ci użytkownicy BikeOne? Osobiście szczególnie lubię jazdę Zakopianką i Al. Pokoju, ale praktykuję to raczej z rzadka.

 • PawelS

  5,3 mln w budżecie rowerowym to całkiem przyzwoita liczba. Może nie powala na kolana, nie szokuje, ale jest naprawdę przyzwoita i jest powodem do szczerego zadowolenia!

  Pytaniem pozostaje: jak spowodować, żeby ta suma została faktycznie wykorzystana? Wiemy przecież, że prezydent Krakowa miał wydać niewiele mniej w 2011, ale nie skorzystał i wydał pieniądze na inwestycje bliższe jego priorytetom.

  • Jakub Stępak

   Widły w dłoń :)

 • A czy będzie wykonana ścieżka wzdłóż Królewskiej, jak to obiecywano w zeszłym roku?

  • Jakub Stępak

   Są na nią pieniądze (a w zasadzie będą, bo poprawka chyba jeszcze nie została uchwalona) – pytać czy zostanie wykonana trzeba profesora Majchrowskiego.

   • Wal

    Mam nadzieję, że nie powstanie szybko bo narazie się super jeździ po Królewskiej i szybko. Nie wiem jak wygląda projekt DDR ale jak to ma być kostka łączona z chodnikiem nie wiele zostanie z szybkiego (sprawnego a nie rekreacyjnego) przemieszczania się tą trasą dlatego jestem przeciw.

   • Jakub Stępak

    Ja też nie jestem fanem DDR na Królewskiej, ale podobno to ma jakiś szerszy zamysł. Marcin Hyła musiałby wyjaśnić, bo ten projekt powstawał dość dawno.