O społeczeństwie obywatelskim w ujęciu rowerowym

Masa Krytyczna - Maj 2010

Masa Krytyczna - Maj 2010

Jak się ma nasze krakowskie społeczeństwo obywatelskie? Czy wszystko działa tak, jak powinno? Jak to zmienić?

Zapraszam do ucieczki od czysto rowerowych spraw i zastanowieniu się nad tym, jakimi obywatelami są mieszkańcy Krakowa.

Masa

Ciężko nie dostrzec, że Kraków to miejsce z grubsza spokojne, a Krakusy to ludzie lekko leniwi i ceniący spokój. Być może dlatego Krakowska Masa Krytyczna, choć istnieje już ładnych kilka lat, nie przekroczyła nigdy liczby 300 uczestników. Muszę tu jednak dodać, że w przyszłym roku będziemy się starali masę ożywić, tak by nie wypadała tak kiepsko w porównaniu z innymi miastami :) Będzie nam potrzebna każda pomoc, ale o tym na końcu.

Urząd Miasta Krakowa

W aktywizacji społeczeństwa nie pomaga też Urząd Miasta. Choć pozornie Miasto stara się o rozwój „trzeciego sektora” – działa na przykład Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych – to już w konkretnych sprawach UMK nie wygląda na zainteresowane współpracą. Rzecz jasna, jako Inicjatywa Kraków Miastem Rowerów, najwięcej styczności mamy z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Choć trzeba przyznać, że ostatnio próbujemy ocieplić nasze relacje, to nadal po stronie ZIKiTu widać kolosalne zaniedbania – niech świadczy o tym choćby zbagatelizowanie 500 osób przy okazji Park(ing) Day’a czy decyzje ws. osiedla Oficerskiego.

Straż Miejska

Dziwi mnie też opór krakowian przed kontaktami ze Strażą Miejską. Niech świadczy o tym choćby sytuacja przytaczana przez kolegę z Alei Trzech Wieszczów:

Chodnik zastawiony – ludzie szorują ścianę. Pytam się kilku osób:
– Nie przeszkadza to panu?
– Przeszkadza.
– To czemu pan nie zadzwoni po Straż Miejską?
– A daj pan spokój…

I tak to niestety wygląda. Abstrahując od sensu istnienia SM i ich skuteczności, nie ma się czego bać! Dzwoniąc na 986 nie trzeba się nawet przedstawiać, a zgłoszenie samochodu tarasującego chodnik, drogę dla rowerów czy zasłaniającego przejście dla pieszych trwa góra 2 minuty.

Co zrobić?

A coś Ty zrobił dla rowerzystów?

Po prostu: zacznij partycypować w społeczeństwie obywatelskim!

 • Przyjedź na Masę Krytyczną! Choć w zimie masy są raczej kameralne, to od wiosny ruszamy pełną parą! Nie zapomnij o materiałach propagandowych. Jeśli chcesz nam pomóc w promocji i organizacji masy napisz!
 • Nie bój się kontaktu z Urzędem Miasta. Pisz o sprawach, które Cię denerwują. Rowerowe absurdy możesz też zgłaszać nam.
 • Widząc kolejne auto zaparkowane niezgodnie z przepisami zadzwoń na Straż Miejską. Egzekwowanie prawa, to krok do zdyscyplinowania wszystkich uczestników ruchu.
 • Jeśli chcesz włączyć się aktywnie do działania w Inicjatywie Kraków Miastem Rowerów zapraszamy na listę dyskusyjną.
 • W czerwcu kolejne Święto Cykliczne – potrzebna będzie każda głowa pełna pomysłów i każda para rąk gotowych do pracy. Jeśli chcesz nam pomóc w organizacji największego Festiwalu Rowerowego – napisz na listę lub bezpośrednio na adres koordynatorów ŚC: swieto.cykliczne@gmail.com!

Krakus i nowohucianin od urodzenia. Student Akademii Górniczo-Hutniczej, absolwent V Liceum Ogólnokształcącego. W 2008 roku podczas trzydniowych odwiedzin w Warszawie po raz pierwszy uczestniczył w Masie Krytycznej (akurat powstańczej). Po powrocie do Krakowa odnalazł krakowską masę i na trwale wkręcił się w działania Krakowskiej Masy Krytycznej i Inicjatywy Kraków Miastem Rowerów. Obecny przy tworzeniu Stowarzyszenia KMR od początku zajmując się wszystkim, co pisane, lądując w końcu na stanowisku sekretarza zarządu.

 • wini

  Z tą SM przesadzasz. Żeby się dodzwonić trzeba poświęcić z 5 minut i nie zawsze się uda… Czasem odnoszę wrażenie że system maja tak skonstruowany żeby maksymalnie zniechęcić ludzi…

  • Jakub Stępak

   Etam. Ja przez centralę się wyrabiam w 2-3 minuty ;) Najlepiej wiedzieć, który chcesz oddział i od razu poprosić, albo dzwonić bezpośrednio na numer oddziału. Poza tym – trzeba ich gonić po mieście, bo czasami im się za bardzo nudzi ]:->

   • wini

    no tak, biorąc pod uwagę że zgłaszam albo na śródmieście albo na krowodrzę to nie jest problem, bo od razu mówię gdzie chcę ;) Problemem jest 2-3 minuty żeby się dodzwonić do centrali (a czasme odrzuca…) potem jeszcze drugie tyle żeby się dodzwonić do oddziału… trochę się odechciewa …

   • Jakub Stępak

    Tak, te urywanie połączenia jest naprawdę wkurzające. Na szczęście ostatnio coraz rzadziej…

 • Wal

  Ja jak zwykle zgłaszam zastawioną bramę do zakładu w centrum to mnie informują, ze mają tylko jeden radiowóz i potrwa to ok godziny, proponują więc zadzwonić na policję. Dzwoniąc na Policję dowiadujemy się, że SM jest od źle zaparkowanych samochodów. Tyle w sprawie SM i źle zaparkowanych samochodów.

 • Rafał Lorek

  Odnośnie Alei Trzech wieszczów.
  Przecież tam jest legalny parking na chodniku, mimo że dla pieszych zostaje
  pół metra ! (okolice Placu Inwalidów)
  Jedynie niewielkie fragmenty są wyłączone z parkowania.
  Co można z tym problemem zrobić ?

  • Jakub Stępak

   Musiałbym zdjęcia zobaczyć, ale jeśli jest oznakowanie parkingu to trzeba napisać do ZIKiTu, żeby to jak najszybciej zdjęli.

  • Małgorzata Krakowian

   Juz dzialamy :) Pismo poszlo epuapem do ZIKiT aby wykonali pomiary chodnika (czego nie posiadaja) i usuneli tabliczki pod zakazem zatrzymywania „nie dotyczy chodnika” poniewaz jest sprzeczne z ustawa PoRD

  • Jakub Stępak

   Okej. W takim wypadku: Mandatować pojazdy stojące na chodniku można, bo jest tylko brak zakazu, a to jeszcze nie znaczy że można parkować :) Bo można postawić np. skuter czy rower i zostanie miejsce dla pieszych.

   Jeśli o coś walczyć z ZIKiTem to o te miejsca dla niepełnosprawnych – o ile one tam nie mają faktycznie jakiegoś sensu.

   Natomiast na Straż Miejską można śmiało dzwonić i oni muszą tam interweniować.

   • Jakub Stępak

    Aha, teraz jeszcze zobaczyłem że miejsca dla niepełnosprawnych są przy przychodni – w takim razie osobiście bym je tam na razie zostawił, przynajmniej do czasu aż uczynimy Aleje ulicą klasy 2×1 :P

   • Małgorzata Krakowian

    Otoz SM odmawia interwencji poniewaz twierdzi ze ZIKiT tabliczka „nie dotyczy chodnika” zmienil w tej czesci chodnika ustawe :P

   • Adam Łaczek

    Czemu nie zaskarżycie tego gdzieś wyżej? Np do Wojewody który ma nadzór nad drogami?

   • Jakub Stępak

    @M: Załatw to na piśmie od SM jak możesz to zrobimy sobie używanie :)