ZIKiT o zielonym dla samochodów przed zielonym dla pieszych i rowerzystów

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie dziękuje za nadesłanie filmu prezentującego tragiczną sytuację z Olsztyna i uczulenie nas na unikanie sytuacji załączania się zielonego światła dla pojazdów przed zielonym światłem na równoległych przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych.
Jednocześnie chcemy podkreślić, że w tut. Zarządzie już od dwóch lat przy programowaniu sterowników sygnalizacji świetlnej zwraca się uwagę na odpowiednie załączanie zielonego światła na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów względem kolizyjnych grup kołowych. Dotychczas na kilkudziesięciu skrzyżowaniach zostało skorygowane takie działanie sygnalizacji, a kolejne programy sygnalizacyjne są systematycznie zmieniane.

Należy również pamiętać, że nie zawsze wcześniejsze załączanie grupy kołowej przed grupą pieszą/rowerową jest niebezpieczne. W wielu przypadkach droga dojazdu od sygnalizatora grupy kołowej do przejścia dla pieszych/przejazdu rowerowego jest na tyle długa, że nie ma zagrożenia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, mimo że zielone światło dla samochodów załącza się 2-3 sekundy wcześniej. Ważne jest, żeby nie było możliwości przejazdu samochodem przez przejście/przejazd przed załączeniem się zielonego światła dla pieszych/rowerzystów, a także aby kierowca odpowiednio wcześnie był uświadamiany o załączeniu się zielonego światła na przejściu/przejeździe i był w stanie odpowiednio zareagować. Dodatkowo, obecną praktyką jest stosowanie dodatkowych sygnalizatorów ostrzegawczych dla kierowców o załączonym przejściu dla pieszych.

Opóźnianie przyznawania zielonego światła grupom kołowym względem grup pieszych i rowerowych może wbrew pozorom generować również niebezpieczne sytuacje. Po ostatnich zmianach programów sygnalizacyjnych na skrzyżowaniach położonych w ciągu ulicy Opolskiej zaobserwowano, że kierowcy skręcający z głównego kierunku w lewo widząc, że grupa kołowa na wprost z przeciwnego wlotu dostaje zielone światło z opóźnieniem (właśnie z uwagi na nie wjeżdżanie w pieszych na równoległym przejściu) wjeżdżają na skrzyżowanie już na czerwonym świetle i to z przeświadczeniem, że mogą je pokonać bezkolizyjnie. Tymczasem okazuje się, że wjeżdżają już w otwierające się przejście dla pieszych. Należy więc rozważyć, czy likwidując jedną niebezpieczną sytuację nie wygenerowaliśmy innej i to zdecydowanie bardziej niebezpiecznej sytuacji. Pojazdy skręcające bezkolizyjnie w lewo mają bowiem większą prędkość, niż te jadące w prawo. Te ostatnie natomiast mogą spodziewać się konieczności ustąpienia pierwszeństwa pieszym.

Niestety, w Krakowie jest obecnie około 250 sygnalizacji i korekta wszystkich programów sygnalizacyjnych wymaga czasu. Dodatkowy problem stanowi fakt, że niestety nie zawsze z pozoru łatwa korekta programu sygnalizacyjnego jest możliwa od razu. Część urządzeń sterujących nie ma możliwości sztywnego zdefiniowania przejść międzyfazowych, tak aby dokładnie określić, w którym momencie w stosunku do przejścia dla pieszych ma załączać się zielone światło dla samochodów. Problem ten eliminuje wdrażanie systemów sterowania ruchem, które poprzez zastosowane sterowania umożliwiają utworzenie sztywnych przejść międzyfazowych.

Kończąc, tut. Zarząd chce jeszcze raz podkreślić, że dołoży wszelkich starań, by jak najszybciej wyeliminować opisane sytuacje, oczywiście w miarę posiadanych możliwości finansowych i kadrowych.

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • Pingback: ZIKiT o postulatach o bezpiecznej sygnalizacji świetlnej dla pieszych i rowerzystów | I bike Kraków :: nowa kultura mobilności()

 • rbk

  Hmmm, a ZIKiT ciągnie te swoje TEORETYCZNE ROZWAŻANIA! że FIZYCZNIE samochód nie ma możliwości dojechać do miejsca kolizyjnego nawet, jak ma 3 sek wcześniej zielone tylko:
  1/to są TEORETYCZNE ROZWAŻANIA czy ma, czy nie ma. Bo są „miszczowie” kierownicy co SĄ w stanie i pokazuje to praktyka na krakowskich ulicach
  2/jak kierowca rusza i widzi, że piesi i rowerzyści mają czerwona to rusza i nie spodziewa się (choć powinien np kierując się zasadą ograniczonego zaufania), że 2 sek później, gdy on będzie TUŻ PRZED miejscem kolizji z pieszymi i rowerzystami nagle oni właśnie dostaną zielone światło!!!

  Co stoi na przeszkodzie otwierania tych kolizyjnych kierunków JEDNOCZEŚNIE? To TEŻ będzie zgodne z Rozporządzeniem, a i podniesie bezpieczeństwo.

  Dlaczego tak się przed tym bronią, żeby móc raportować, że mają największą przepustowość skrzyżowań w Polsce – jak np na ROK?! Paranoja. A pieszy drży o swoje życie, jak tamtędy idzie.

  Daliby już wreszcie spokój z tą MANTRĄ i zwiększaniem przepustowości za wszelką cenę, nawet cenę życia niechronionych.

 • madziu

  Z tym zyciem w tym akurat konkretnym przypadku bym nie przesadzal – predkosci sa zbyt male. Ale ze za cene zdrowia to na pewno.