ZIKiT o postulatach o bezpiecznej sygnalizacji świetlnej dla pieszych i rowerzystów

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie dziękuje za nadesłanie postulatów o bezpiecznej sygnalizacji świetlnej dla pieszych i rowerzystów. Jednocześnie informujemy, że ze zdecydowaną większością tych postulatów zgadzamy się i wdrażamy je na sygnalizacjach w Krakowie od około dwóch lat. Realizacja konkretnych postulatów wygląda następująco:
ad.1 Postulat jest realizowany za wyjątkiem sytuacji opisanych w piśmie znak ZIKiT/S/100006/11/DR-S3-325/77036 z dnia 06.12.2011r.
ad.2 Postulat generalnie jest realizowany na wszystkich sygnalizacjach, na których dokonywana jest zmiana programu sygnalizacyjnego. Ewentualny wyjątek stanowią dojścia do przystanków tramwajowych usytuowanych na międzytorzu. W takim przypadku jednak dąży się do minimalizacji czasu oczekiwania na zielone światło przez pieszych.
ad.3 Postulat jest realizowany w zależności od indywidualnych warunków panujących na skrzyżowaniu. Przykładowo, w przypadku wąskiej wyspy dzielącej pomiędzy jezdniami dla przeciwnych kierunków wpuszczanie pieszych/rowerzystów tylko na pierwsze przejście/przejazd jest nie tylko niepotrzebne, ale również niebezpieczne.
ad.4 Postulat jest realizowany na wszystkich sygnalizacjach, na których dokonywana jest zmiana programu sygnalizacyjnego.
ad.5 Postulat jest realizowany na wszystkich sygnalizacjach, na których dokonywana jest zmiana programu sygnalizacyjnego.
ad.6 Postulat nie jest realizowany i nie planujemy w tym przypadku zmiany stanowiska w tej kwestii z uwagi na:
• rozdzielenie grup pieszych od rowerowych skutkuje koniecznością rozbudowy sterownika sygnalizacji świetlnej, prowadzenia dodatkowych kabli oraz skomplikowania programu sygnalizacyjnego. Jednocześnie zysk dla rowerzystów jest niewielki i wynosi kilka sekund na cyklu.
• osobne działanie równoległych grup pieszych i rowerowych skłania pieszych do wchodzenia na przejście na czerwonym świetle w sytuacji, gdy rowerzysta ma jeszcze zielone światło. Może to generować niebezpieczne sytuacje dla pieszych, ponieważ czas ewakuacji dla rowerzystów jest krótszy niż dla pieszych.
• rozdzielenie grup pieszych i rowerowych generuje również niebezpieczne sytuacje w przypadku, gdy na przejściu dla pieszych zielone światło jest już wyłączone, a na przejeździe rowerowym wciąż trwa. Wówczas kierowcy najpierw dostrzegają czerwone światło i są przekonani, że mogą bezpiecznie wjechać na przejście i w dalszej kolejności na przejazd rowerowym. Tam tymczasem wciąż świeci światło zielone. Zagrożenie to wbrew pozorom jest realne i zostało zaobserwowane w Krakowie między innymi na skrzyżowaniu przy moście Zwierzynieckim.

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • Małgorzata Krakowian

  Skret w prawo z Opolskiej w Grazyny poprawiony. Dziekuje :)

  • Michał Młody

   Pewnie na chwilę. Zacznie się ‚cyzelowanie’ żeby zwiększyć przepustowość i radość okaże się przedwczesna.

   Nie mniej trzymam kciuki żeby się to nie zmieniło na gorsze :)

 • madziu

  ad. 6 lipska – saska po stronie BP albo Lipska – Rzebika po stronie Bagrow (nie pamietam ktore). Osobna sygnalizacja dla rowerow i pieszych na rownoleglych sasiadujacych z soba ciagach – piesi maja nadal zielone podczas gdy rowerzystom wlacza sie juz czerwone – czyli dokladnie tak, jak Zikit twierdzi, ze jest niebezpiecznie. Jak widac udalo sie poprowadzic dodatkowe okablowanie i wszystko zaprogramowac tak, zeby bylo bardziej niebezpiecznie :)

  • Na skrzyżowaniu Armii Krajowej z Zarzeczem najpierw zielone mają piesi, a rowerzyści po dłuższej chwili. Machał tam kiedyś na mnie instruktor z L-ki, żebym jechał, skoro mam zielone. Musiałem się do niego drzeć, że piesi owszem, mają zielone, ale ja jeszcze nie…