DaRoPlan – Darmowy Rowerowy Plan Krakowa

DaRoPlan – Darmowy Rowerowy Plan Krakowa

W ramach zrealizowanego przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć projektu Rower – nowa kultura mobilności wydany został DaRoPlan – Darmowy Rowerowy Plan Krakowa.

Plan przeznaczony jest zarówno dla użytkowników roweru, jak i dla wszystkich tych, którzy wahają się jeszcze z wyborem roweru jako codziennego środka transportu. Być może to wydawnictwo ułatwi im decyzję.

Na mapie nanieśliśmy drogi rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, przejazdy oraz pasy rowerowe. Uzupełniliśmy naszą mapę o kontrapasy (przypominając, że kierunek jazdy po kontrapasie wyznacza oznakowanie poziome lub pionowe, lub jedno i drugie). Na mapie znalazły się też sugerowane trasy rowerowe, a w przypadku tras prowadzących w ulicach jednokierunkowych oznaczyliśmy je strzałkami kierunkowymi.

Rowerowa mapa Krakowa na podkładzie OpenStreetMap to nasz DaRoPlan – dla krakowskich rowerzystów. Wydawnictwo jest dystrybuowane w szkołach, sklepach rowerowych, prorowerowych pubach i kawiarniach, będzie też rozdawane podczas kilku najbliższych Mas Krytycznych (każdy ostatni piątek miesiąca, godz. 18.00, Kraków – Rynek Główny, pomnik Mickiewicza).

Na drugiej stronie DaRoPlanu znajduje się poradnik Rower – nowa kultura mobilności:

Od połowy lat 90. zaangażowna w działania na rzecz ochrony środowiska. Specjalizuje się w bezpośredniej edukacji ekologicznej, szczególnie w zakresie gospodarki odpadami i promocji roweru, jako środka transportu w mieście. Współpracowała między innymi z Fundacją Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Forum Opakowań Szklanych, Instytutem Ekonomii Środowiska i CEE Bankwatch Network. Od roku 2008 związana ze Związkiem Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. Koordynatorka merytoryczna i finansowa ogólnopolskiego projektu "Akademia 3R" w ramach kampanii "Kupuj odpowiedzialnie. Na co dzień przemierza rodzinny Kraków na rowerze. Dalekie podróże są pasją jej życia. Uwielbia odkrywać i fotografować niesamowite zakątki świata. Od 2010 roku koordynuje projekty edukacji rowerowej w Polskiej Zielonej Sieci. Najpierw projekt "Jedź rowerem", a następnie "Rower - nowa kultura mobilności. Edukacja ekologiczna i promocja zrównoważonego transportu w Małopolsce". W 2013 roku koordynatorka projektów "Krakowski Dialog Cykliczny" w stowarzyszeniu Kraków Miastem Rowerów oraz "Czyste powietrze dla Krakowa" w Polskiej Zielone Sieci.

 • Są na nim zaznaczone ścieżki, które miasto odśnieża? Bo od poniedziałku ma sypać :->

 • nie ma się co wahać :) a ja chętnie :)

 • Czy promocja obejmuje bliskich sąsiadów ? Jestem zainteresowany tym planem.

 • Ok, fajnie, tylko gdzie link do tego planu na openstreet ? :>

  • to jest wersja papierowa na podkladzie OSM, stad linku na razie nie ma. wersja online wkrotce

   • Czekam z niecierpliwością ;)

 • po plan mozna przyjsc do biura PZS na Slawkowska 12
  Olga Cecylia o wydanie takiego planu trzeba by meczyc Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, bo to oni wiedza lub nie, ktore drogi rowerowe tym razem uda im sie odsniezyc

 • Marcin Wojcik wrzucicie gdzieś samą mapę online?

  • plik jakim dysponujemy jest bardzo duzy :) bo byl szykowany do druku wlasnie, nie jest do udostepniania,
   za to Marcin pracuje jeszcze nad fajna wersja do sieci, bedzie wkrotce, mam nadzieje, ze okaze sie dobrym strzalem

 • –> Marcin, żartowałam. Przecież nie da się zaznaczyć, jakie drogi będą odśnieżane, tak jak nie zaznacza się na mapach drogowych, które drogi zaleje powódź.

 • Olga Cecylia nie do konca tak jest, sa chyba mapy na ktorych zaznaczona jest chociazby kolejnosc odsniezania, imho drogi rowerowe powinny byc udrazniane w pierwszej kolejnosci

  Adam Łaczek wersja online bedzie niebawem, koncze pracowac nad nia. postanowilismy pdf,a z mapa na razie nie wrzucac do sieci, poki mamy jeszcze daroplan w wersji papierowej. poza tym wersja online bedzie naprawde fajna, bo bedzie stale aktualizowana i nie tylko. pozwole sobie nie zdradzac dzisiaj wszystkiego ;)

 • Stan Baranski

  wyłapałem błąd: ostre koło to nie rower na jakim rozgrywa się mecze bike polo. owszem, niektórzy grają, ale to generalizacja wprowadzająca w błąd. moja propozycja opisu: ostre koło – rower miejski o sztywnym napędzie, coraz bardziej popularny ze względu na prostotę, bezawaryjność i modny wygląd (nawet modne słowo „modny” zawarłem :)

 • teraz juz nie bardzo jest ajk to wyedytowac. nobody’s perfect ;)

 • Paweł Zieliński

  kaków miastem skuterów ;D

  • nie, nie zgadzam sie, te odkurzacze halasuja… a do tego wersje spalinowe nielegalnie wjezdzaja do strefy A i B, gdzie moga wjezdzac tylko te z napedem elektrycznym,

   rower to nowa kultura mobilnosci, skuter to jakis substytut :D

 • Paweł Zieliński

  Kraków*

 • Poproszę jeden egzemplarz :)

 • Planujemy rozdac DaRoPlany podczas najblizszej Masy Krytycznej, ale tez… mam nadzieje, ze dzis juz sa w Pauzie, a w od poniedzialku jeszcze w kilku kawiarniach sie pojawia.

 • nomad_fh

  Poproszę o informacje w jakich jeszcze kawiarniach można je otrzymać :)
  Niestety obawiam się, że na Sławkowską mogę się nie wyrobić w godzinach otwarcia :(

  • bedziemy informowac w jakich miejscach, a na Slawkowskiej czesto w biurze sa ludzie do g. 19.

 • Dziś byłem na Sławkowskiej, mam już plan:) Jak będzie wersja do edytowania na www to uzupełnię kilka rzeczy – są pewne nieścisłości w rejonie Nowej Huty.

  • onlinowa wersja daroplanu nie bedzie edytowalna w klasyczny sposob, czy inaczej z poziomu ibikekrk.
   bedzie natomiast otwarta na nowe trasy, ktore w zasadzie mozna juz teraz przesylac do mnie w formie plikow .kml na adres redakcja [malpka] krakoff.info
   taki plik mozna sobie wygenerowac chocby przy uzyciu google maps

   jedna uwaga. jesli chcesz przeslac zarowno sugerowana trase -czerwona, jak i droge rowerowa – zielona, to wygeneruj dwa osobne pliki .kml stosownie opisane.

   instrukcja do wzbogacania mapy powstanie w drugim etapie :)

 • Jakub

  W wersji papierowej mapy brakuje fajnej trasy między Kapelanką a hotelem Forum prowadzącej przez ul. Rozdroże (droga zamknięta dla samochodów, prowadząca koło kościoła i SP25). Pozwala ona łatwo i szybko dojechać np. na stare Podgórze, omijając Kalwaryjską.