Postulaty o bezpiecznej sygnalizacji świetlnej dla pieszych i rowerzystów

Jesteśmy głęboko wstrząśnięci wypadkiem z Olsztyna, w wyniku którego pod kołami TIRa zginęła rowerzystka. Wypadku tego dałoby się uniknąć, gdyby odpowiednio zaprogramowana była sygnalizacja świetlna dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety w tej dziedzinie polska myśl BRD ciągle jest daleko w tyle za Europą.
Doceniamy zaangażowanie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, bo wiele już zrobiono, by poprawić sytuacje, ale ciągle dopływają do nas informacje, że w Krakowie ciągle jest wiele skrzyżowań, gdzie każdego dnia piesi i rowerzyści igrają ze śmiercią przez wadliwy program sygnalizacji na skrzyżowaniach.

Przygotowaliśmy więc zakres wytycznych w kwestii działania sygnalizatorów S-5 i S-6:
1. Włączanie zielonego sygnału na przejeździe rowerowym bez opóźnienia w stosunku do kolizyjnego strumienia podporządkowanego pojazdów skręcających w prawo, zgodnie z punktem 8.3.2 załącznika Nr 3 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.
2. Meldowanie jednokrotne w przypadku przekraczania ulicy dwujezdniowej – zlikwidowanie konieczności meldowania dwukrotnego, osobno przed pierwszą jezdnią i na pasie rozdzielającym jezdnie.
3. Włączanie zielonego sygnału na przejeździe rowerowym przez jedną jezdnię również w sytuacji kiedy nie istnieje możliwość skoordynowanego włączenia zielonego sygnału na przejeździe przez drugą jezdnię.
4. Pasywne zielone światło na wszystkich przejazdach rowerowych z sygnalizacją – zlikwidowanie szybkiego wyłączania zielonego sygnału dla rowerzystów w sytuacjach kiedy pojazdy na równoległej jezdni cały czas mają zielony sygnał.
5. Tam gdzie to możliwe, gwarantowany zielony sygnał, stały, bez konieczności meldowania – puszczanie rowerzystów „w cieniu” np. tramwajów, czy głównego ciągu samochodów.
6. Rozdzielenie grupy rowerowej i pieszej.

Mamy nadzieję, że te wytyczne pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Na szczególną uwagę zasługuje punkt 1. Warto wczytać się w treść punktu 8.3.2 załącznika Nr 3 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach:

„Każda para strumieni należy do jednej z trzech grup:
– s. wzajemnie kolizyjnych
– s. kolizyjnych o dopuszczalnym JEDNOCZESNYM zezwoleniu na ruch
– s. kolizyjnych o niedopuszczalnym ….

Pary strumieni kolizyjnych o dopuszczalnym JEDNOCZESNYM zezwoleniu na ruch powinny być sterowane tak, aby strumień podporządkowany nie miał możliwości dojazdu do punktu kolizji wcześniej niż strumień z pierwszeństwem przejazdu.”

Sytuacja, w której kierowca dostaje zielone wcześniej, niż rowerzysta jest nie tylko niebezpieczna, ale też od wielu lat nielegalna i niezgodna z prawem. Pozostaje mieć nadzieję, że osoby odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo wreszcie nauczą się przepisów. Wierzymy, że zielone światło już wkrótce nie będzie narażać życia i zdrowia pieszych i rowerzystów.

Drodzy rowerzyści, jeśli widzicie sygnalizacje, w której kierowca dostaje zielone światło wcześniej niż pieszy, czy kierowca to zgłoście to w piśmie do ZIKiT przez ePUAP. Podstawę prawną już znacie, więc nie ma możliwości odmowy.

foto: mastakilla

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • Zeb

  ciąg Herlinga-Grudzińskiego — Klimeckiego x Dekerta

 • rbk

  Reymonta x Aleje – Czysta
  Kazimierza Wyki x Opolska x Batalionu Skała
  Wileńska x Al.29 Listopada

 • Tomasz

  widzę, że to problem ogólnopolski… przepustowość kosztem życia i zdrowia ludzi- smutne:(

 • rbk

  Młynówka Królewska (wzdłuż Kazimierza Wielkiego) x Królewska-Podchorążych

 • firleju

  Zwracam uwagę, że w załączniku jest mowa o dojechaniu do punktu kolizji, nie o równoczesnym zapaleniu zielonego światła. To są dwie zupełnie różne sprawy. Nie jest też podstawą do zmiany programu, gdyż pojazdy w opisywanych przypadkach nie dojeżdżają do przejścia dla pieszych przez zapaleniem na nim zielonego światła, tylko są o 5 do 10 m przed nim. Nie jest spełniony więc warunek dojazdu pojazdu do punktu kolizji przed pieszym.

  • Zeb

   Jak nie jest jak jest. Cytuję rozporządzenie:
   „Pary strumieni kolizyjnych o dopuszczalnym JEDNOCZESNYM zezwoleniu na ruch powinny być sterowane tak, aby strumień podporządkowany nie miał możliwości dojazdu do punktu kolizji wcześniej niż strumień z pierwszeństwem przejazdu.”

   ‚nie miał możliwości’
   Jeśli światło zapali się wcześniej niż dla pieszego/rowerzysty to ma możliwość. Zawsze znajdzie się jakiś Kubica. Wykaż, że nie ma możliwości.

   • Adam Łaczek

    Dokładnie! ZIKiT musi wykazac, że kierowcy nie mają możliwości, a przy dawaniu zielonego kierowcom wcześniej niestety taka możliwośc istnieje zawsze.

  • Adam Łaczek

   Można zrobic badania ukrytą kamerą i jeśli rzeczywiście w 95% jest tak jak piszesz to ok, ale jeśli nie znaczy że Wasze założenia są błędne. Zresztą nie rozumiem co zyskujecie przez takie ustawienie świateł? tracą przez to na pewno piesi i ich bezpieczeństwo.

 • Kubaaa

  prawoskręt z Bora Komorowskiego w Stelli-Sawickiego
  prawoskręt z Stelli-Sawickiego w Gen.Andersa
  (i pewnie pozostałe prawoskręty też)

  prawoskręt z Jana Pawła II w Meissnera
  prawoskręt z Meissnera w Mogilską

  prawoskręt z Opolskiej w al. 29 listopada
  prawoskręt z 29 listopada w Lublańską
  (i po pólnocnej stronie pewnie tak samo)

  słynny prawoskręt z Grzegórzeckiej w Kotlarską.

 • prawoskret z Opolska w Grazyny

 • rbk

  prawoskręt z Zakopiańskiej w Tischnera – ok 4 sek opóźnienia!
  przejazd przez Szwedzką w ciągu Monte Cassino
  przejazd przez Rondo Grunwaldzkie w ciągu Monte Cassino – Dietla

 • Pingback: ZIKiT o postulatach o bezpiecznej sygnalizacji świetlnej dla pieszych i rowerzystów | I bike Kraków :: nowa kultura mobilności()