Odwilż? Jest szansa na kolejne kontrapasy na wiosnę.

Kontrapas na ul. Dolnych Młynów w KrakowieW 2001 roku uruchomiono w Krakowie pierwszy kontrapas rowerowy. Potem było długo długo nic i od 2008 roku powooooli wprowadzane są zmiany w Śródmieściu i na Kazimierzu. Ale to tylko dwie z osiemnastu dzielnic Krakowa. Zmiany te następowały w tempie, delikatnie mówiąc – niezadowalającym. Jest jednak szansa na przełom, mamy pozytywne sygnały z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, że w roku 2012 kontrapasy powinny „przyspieszyć”. Na początek jednak jest dużo pracy po naszej stronie.

W chwili obecnej mamy zgłoszonych ponad 60 propozycji ulic, na których Waszym zdaniem mógłby zostać dopuszczony ruch rowerów pod prąd (lista poniżej). W niektórych dzielnicach propozycji jest więcej, w innych mniej. Są jednak takie dzielnice, w których do tej pory nie zgłoszono żadnej ulicy. I tutaj właśnie prośba do Was, by uzupełnić zestawienie. Każdy zna lepiej lub gorzej dzielnice, w której mieszka, w której się uczy, w której pracuje, przez którą w końcu codziennie podróżuje; a także to, którędy najbezpieczniej i najszybciej dałoby się przejechać. No właśnie – dałoby się, gdyby nie utrudniał tego brak skomunikowania ulic. Jeśli kontrapas na jakiejś ulicy rozwiązałby problem wpiszcie jej nazwę w komentarzu (plus uzasadnienie).

Istotne jest także, by wskazać krótkie uzasadnienie dla każdej propozycji. To bardzo ważne w rozmowach z Radami Dzielnic i ZIKiT, które na pewno nas czekają. Najsilniejszymi argumentami za wprowadzeniem nowej organizacji ruchu wydają się być:

 • kontrapas – uzupełnienie istniejącej sieci DDR (np dojazdy, skróty, czy połączenia istniejących dróg rowerowych)
 • kontrapas na ulicy stanowiącej alternatywę dla ulic o podwyższonym limicie prędkości lub o dużym natężeniu ruch
 • kontrapasy na ulicach, na których wyeliminowano tranzyt poprzez podzielenie na odcinki dwukierunkowe i jednokierunkowe (np jak na Karmelickiej, czy Grottgera)

Przesłane propozycje zostaną przeanalizowane przez członków Inicjatywy Kraków Miastem Rowerów, następnie ustalone zostaną dla nich priorytety. Przygotowane zestawienie wraz z uzasadnieniem przekażemy ZIKiT z prośbą o przeprowadzenie w okresie jesienno-zimowym pomiarów szerokości oraz odpowiednich analiz i przygotowanie projektów zmian w organizacji ruchu. W ten sposób w roku 2012 możliwe byłoby uruchomienie nowych kontrapasów już na wiosnę, a nie pod koniec września, jak to miało miejsce do tej pory.


LP    Ulica    Dzielnica
1    Szpitalna    I
2    Poselska    I
3    Miodowa    I, II
4    Bożego Ciała    I
5    Józefa    I
6    Węgłowa    I
7    Estery    I
8    Warszauera    I
9    Szeroka    I
10    Izaaka    I
11    św Wawrzyńca    I
12    Adolfa Dygasińskiego    XII
13    Szczecińska    XIII
14    Grochowa    XIII
15    Motyla    XIII
16    Reformacka    I
17    Pijarska    I
18    Batorego    I
19    Cybulskiego    I
20    Dolnych Młynów    I
21    Garncarska    I
22    Helclów    I
23    Jabłonowskich    I
24    Kapucyńska    I
25    Łobzowska    I,V
26    Michałowskiego    I
27    Pędzichów    I
28    Rajska    I
29    Studencka    I,XI
30    Jakuba    I
31    Barska    VIII
32    al. Dygasińskiego    XII
33    ul. Józefińska    XIII
34    ul. Lea    VI
35    Madalińskiego    VIII
36    Pomorska    V
37    Szwedzka    VIII
38    Zamoyskiego    XIII
39    Bohdana Zaleskiego    II
40    Kielecka  II
41    Bursztynowa    IV
42    Syreny    IV
43    Bałtycka    IV
44    Racławicka    V
45    Nowowiejska    V
46    Siedleckiego    II
47    Szlak    I
48    Kielecka    II
49    Gzymsików    V
50    Lubelska    V
51    Sienkiewicza    V
52    Cieszyńska    V
53    Włóczków     VII
54    Boczna    VIII
55    Sielska    IX
56    Jałowcowa IV
57    Gabrieli Zapolskiej    VI
58    Oboźna    V
59    Wójtowska    V
60    część Montwilla-Mireckiego    IX
61    Ratajska    IX
62    Augustiańska    I
63    Strzelecka

Stan na dzień 2011-10-29

Krakus od urodzenia. Absolwent VIII LO i archeologii UJ, pracuje w jednym z międzynarodowych koncernów chemicznych. Z zamiłowania dziennikarz społeczny. Zamieszkiwał w Nowej Hucie, na Klinach, Prądniku Czerwonym, a obecnie na Górce Narodowej. To ostatnie spowodowało, że sprzedał samochód i kupił rower. Nadal nie może się nadziwić, jak inny jest Kraków z perspektywy dwóch kółek. W wolnych chwilach spotyka się z rowerową bracią, a co zasłyszy, opisuje.

 • W prawdzie w artykule była tylko prośba o zgłaszanie w komentarzach ulic do dopisania, ale ja wnioskowałbym o wykreślenie z zestawienia ulic Bursztynowej, Syreny i Bałtyckiej, ponieważ moim zdaniem ustanowienie na nich kontrapasów nie wpłynie w istotne sposób na komunikację rowerową w tym rejonie, a będzie jedynie rozmienianiem całej akcji na drobne. Dojeżdżam rowerem na uczelnię i za każdym razem przejeżdżam tymi ulicami, więc znam tamtejszą sytuację z punktu widzenia rowerzysty.

  Chętnie poznałbym uzasadnienie umieszczenia na liście tych ulic, aby móc się do niego odnieść.

  • rbk

   Ja zgłaszałem ulicę Bursztynową więc i mogę podać uzasadnienie :) Jadąc z Parku Kościuszki w stronę ul. Grażyny trzeba „przeciąć”, a właściwie przejechać kilkadziesiąt metrów ul. Mackiewicza. Wydaje się niewiele i „co z t tego?”. A no to, że na niej są a/ koleiny b/ duży ruch w tym autobusy c/po tych kilkudziesięciu metrach trzeba wykonać manewr skrętu w lewo. Na wysokości przedłużenia ulicy Litawora w stronę parku (odcinek wzdłuż ogrodzenia szkoły jest ze zniszczonych płyt betonowych) powinien być przejazd rowerowy i od tego zacząłem korespondencję z ZIKiT. Ale ZIKiT „nie ma kasy” więc zaproponowałem rozwiązanie – wydawałoby się mniej kosztowne i łatwiejsze do zorganizowania ale i tutaj natknąłem się na „nie da się”. Mimo, że ulica Bursztynowa ma chyba z 8 metrów szerokości!
   Po co zatem pchać rowrzystów na siłę na te 100m Mackiewicza, jak mogliby sobie elegancko, prosto z parku wjechać w układ ulic osiedlowych.

   Jeszcze pytanie skąd dokąd i którędy jeździsz i czy nie ma po drodze jednokierunkowych, którym przydałby się kontrapas? Co rozumiesz przez „rozmienianie na drobne”? Bo dla mnie właśnie te „drobne” mają szansę sprawić, że na rowery przesiądą się również te osoby, które się boją konfrontacji z tonami stali wyprzedzającymi ich, gdy chcą skręcić w lewo.

   PS ul. Syreny jest chyba dwukierunkowa.

   • Zgadzam się. Drobne łączniki, krótkie odcinki mogą w zasadniczy sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w szerszej perspektywie. Taki kontrapas przy ul. Dolnych Młynów czy Rajskiej jest właśnie takim drobnym usprawnieniem.

    Pozdrawiam

   • Nie wziąłem pod uwagę kierunku z parku Kościuszki – mea maxima :) Rozważałem sytuację w kontekście przejazdów na dłuższe dystanse. Bo dłuższy dystans z parku to chyba przejazd na chodniki wzdłuż Opolskiej, gdzie i tak najlepszą legalną drogą jest chyba niestety Mackiewicza?

    Owszem, Bursztynowa jest na tyle szeroka, że kontrapas zmieści się tam spokojnie. Zastanawiam się tylko, czy tam nie potrzebne jest ciągle szersze rozwiązanie, bo chcąc z tego kontrapasu skorzystać trzeba by i tak włączyć się w Mackiewicza na kilka metrów, a następnie wykonać skręt w lewo w miejscu, które mogłoby zaskoczyć kierowców (czyli w jednokierunkową).

    Ja dotychczas wyjeżdżam z Bursztynowej, włączając się w lewo w Mackiewicza, a następnie skręcam prawo w Bałtycką i z tym manewrem mam raczej dobre doświadczenia – kierowcy w korku wpuszczają mnie na lewoskręcie z podporządkowanej – nikt na mnie nigdy nie trąbił, ani nie przycierał mi opony :)

    Z rozmienianiem się na drobne miałem na myśli to, że nie widziałem powodu dla stworzenia tam kontrapasu i szkoda by było tracić siły na przekonywanie ZIKiTu do dróg mniej potrzebnych, ale ok – są słuszne argumenty za Bursztynową (z Syreny gorzej ;)).

  • I ja sie dolacze do „za kontrapasem na Bursztynowej”.
   Te 100 metrow o ktorych mowil rbk na Mackiewicza to bardzo nieprzyjemny odcinek. Jadac z Parku Kosciuszki
   1) kiedy sa korki (a sa bardzo czesto) to praktycznie trzeba stac z samochodami bo wyprzedzac sie nie na przez koleiny
   2) kiedy nie ma korka to auta jezdza bardzo szybko i wiele razy mnie na styk wyprzedzano nawet kiedy juz sygnalizuję skret w lewo i rozpoczynam wykonywac manewr (!!)
   3) ostatnio zaczelam od wyjazdu z parku jechac srodkiem ulicy aby mnie nie wyprzedzano (za chwile i tak bede skrecac w lewo), a to powoduje ze kierowcy sie wkurzaja i trabia na mnie pojezdzajac blisko mojego tylniego kola (+ wyczekują na chwile kiedy beda mogli mnie wyprzedzic na styk)

   Z tego co widze to ludzi w tym miejsu jezdza po prostu po chodniku co jest
   a) niezgodne z prawem
   b) przeszkadza pieszym bo dodatkowo chodnik jest „poprzecinany” latarniami, wiec i tak nie ma miejsca na rowery+pieszych

   Kolejna kwestia to to ze taki kontrapas bylby idealna droga rowerowa aby bezpiecznie dojechac z Parku Kosciuszki do sciezki pieszo rowerowej ktora prowadzi z Bursztynowej do Turystycznej i dalej na Grazyny i do Legnickiej

 • Sabina

  ja proponuję ulicę Zarzecze ( Bronowice) . Rowerzyści będą mogli szybciej się dostać z Woli Justowskiej do Bronowic i na odwrót. Inaczej trzeba kluczyć innymi bocznymi ulicami.

  • Michał Młody

   Rozumiem, że od Włościańskiej do Lea?

 • magbod

  chcialabym się odniesc do ulic Kielckiej i Zaleskiego.
  Zacznijmy od Kieleckiej, konrtrapas bedzie mial sens jesli po tej stronie jezdni bedzie obowiazywac zakaz postoju i zatrzymywaniania sie dla samochodow i bedzie ten zakaz przestrzegany, czyli ostro konotrolowany przez Policje i SM inaczej to nie ma sensu. Poniewaz przeswit miedzy samochodwami zaparkowanymi po jednej i drugiej stronie ulicy jest w sam raz na przejazd jednego samochodu i nie ma miejsca na jadacego bezpiecznie rowerzystę.
  UL. Zaleskiego, w tej chwili jest dwukierunkowa i rowniez zastawiona po obu stronach przez parkujace samochody, z tym, ze przeswit pomiedzy nimi jest mniejszy niz na Kieleckiej i kierowcy powinni sobie ustepowac aby moc przejechac, w jedna lub druga strone, i w efekcie czynia sobiie przelisczne ‚uprzejmosci’ przez okno.
  Podobno w planach jest powrot do stanu sprzed 89 rku, czyli jednego kierunku od Prażmowskiego do Rymarskiej, a wtedy kontra pas bedzie mial sens pod tym samym warunkiem co na ul. Kielcekiej: zakaz parkowania po jednej stronie oraz pod warunkiem, ze na ul. Mogilskiej nie powstanie ścieżka rowerwa. Bo wtedy kontrapas na ul. Zaleskiego nie ma żadnego sensu.

  • Michał Młody

   ZIKiT i Rada Dzielnicy II intensywnie pracują nad wdrożeniem planów zmiany organizacji ruchu na os. Oficerskim. Planowany jest ruch jednokierunkowy zarówno na Kieleckiej, jak i Zaleskiego. Zaleskiego to alternatywa dla Mogilskiej więc tutaj już kilka osób interweniowało w ZIKiT i RD, by nie „zapomniano” o rowerzystach.
   Przez najbliższe lata nie ma szans na budowę DDR wzdłuż Mogilskiej.
   Co do możliwości technicznych wyznaczenia kontrapasa (odpowiednia szerokość ulicy) to to już decyzja zarządcy drogi, czy trzeba, czy nie zakazać parkowania. Na tych akurat ulicach zakaz parkowania po jednej stronie rzeczywiście wydaje się być niezbędny i tak też było wnioskowane w ZIKiT.

  • Hubert Mazur

   Na Kieleckiej jest tak niewielki ruch samochodowy, że nie byłoby problemu. A te miejsca parkingowe po obu stronach paradoksalnie wymuszają na kierowcach spowolnienie.

   • podzielam zdanie Huberta, tworzenie kontrapasow, a dokladnie dopuszczanie ruchu rowerowego w obu kierunkach, wcale nie musi odbywac sie kosztem likwidacji miejsc parkingowych. od samego poczatku owa niezbedna likwidacja miejsc postojowych jest wylacznie wymowka ZIKiT-u by kontrapsaow nie robic, a takze zagrywka by skonfliktowac rowerzystow z kierowcami.

   • rbk

    Póki co Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa Rady dzielnicy II NEGATYWNIE zaopiniowała wyznaczenie kontrapasów na Kieleckiej i Zaleskiego. Nie zapomnijcie podziękować swoim radnym dzielnicowym…

 • kmotrzak

  Myślę że Dolnych Młynów już w całości posiada kontrapas więc nie wiem co ona na tej liście robi?

  Nie ma też się co dziwic że najwięcej ulic jest z dzielnicy I, skoro tu jest najwięcej ulic jednokierunkowych (prawie każda poza głównymi potokami komunikacyjnymi) i też najwięcej rowerzystów.

  • Michał Młody

   Chwilowo w związku ze zlotem notabli (prezydencja w UE) dopiero co otwarty 22 IX 2011 roku kontrapas został zamknięty. Trzeba przypilnować, żeby nie zniknął, jak miało to miejsce w 2010 roku na ul. Augustiańskiej.

   • wini

    dzisiaj kontrapas na dolnych młynówjuż był otworzony od nowa

 • A będzie przedłużenie kontrapasa na ul. Rajskiej ?

  Ja ze swojej strony proponuję dodatkowo:

  – przejazdy dla rowerów na skrzyżowaniu ulic Rozwadowskiego i al. 29 Listopada

  – przejazdy rowerowe przy przejściach wzdłuż (w ciągu (alejka/chodnik) równoległym do) ul. Lublańskiej, szczególnie po stronie południowej (przykładowo są one już przy Rondzie Polsadu),
  oraz wzdłuż ul. Bora-Komorowskiego, po stronie południowej, np. przed stacją benzynową BP, jest wysepka z pasami dla pieszych, gdzie rowerzysta nie może legalnie „przejechać” , a jeśli dobrze pamiętam jest tam dopuszczony ruch rowerowy na chodniku stosownym znakiem.

  – tutaj ważna (przynajmniej dla mnie) kwestia – przejazd rowerowy (szczególnie po południowej stronie) przy skrzyżowaniu ul. Bora Komorowskiego i Stella-Sawickiego, który uzupełniał by bardzo dobrze szlak z południa i z zachodu.

  – przejazdy rowerowe po północnej stronie estakady nad skrzyżowaniem ul. Stella-Sawickiego i al. Jana Pawła II (ich brak jest dla mnie wciąż zagadką)

  – kontrapasy przy ulicach: Zamoyskiego -dla osób podróżujących z rejonów ul. Kamieńskikego lub Turowicza w kierunku kładki na Wiśle, tj do Rynku Podgórskiego i ul. Staromostowej

  – Przejazdy rowerowe wzdłuż al. M. Konopnickiej, szczególnie przy hotelu Hilton, (tam nie ma przejazdów), a 100m na północ, przy łączniku do ul. Barskiej takie przejazdy są – zaburza to logikę ciągu komunikacyjnego, ktoś wybitnie nie przemyślał sprawy.

 • A ja to bym chciał aby udało się zrobić coś rowerowego na odcinku ul. Mogilskiej, między wiaduktem a Rondem Mogilskim. Póki co to jest koszmar.

 • Justyna

  Dodajcie jeszcze ulicę Małą (I), łączącą Zwierzyniecką z Felicjanek. To bardzo krótka uliczka o małym ruchu, dość szeroka więc kontrapas się spokojnie zmieści, a dzięki temu będzie można ominąć spory kawałek jazdy Zwierzyniecką, po której jeździ się źle (ze względu na torowisko, bruk i duże natężenie zniecierpliwionego ruchu samochodowego).

  • Michał Młody

   Mała rzecz, a cieszy ;)

  • Michał Młody

   W jakiej relacji kontrapas na Małej byłby przydatny? Nie znam okolicy a patrząc na mapę nie mogę znaleźć relacji w jakiej by coś ułatwiał. Chyba, że ktoś mieszka akurat przy tej ulicy :)

 • Yzb

  1. Jabłonna – dojazd do ul. Nad Strugą i dalej na Prądnik Czerwony od strony Górki Narodowej, b. szeroka.
  2. Paulińska i Meiselsa – przy okazji zlikwidować parkowanie, które odbywa się tak, że nie da się przejść.
  3. Botaniczna – dojazd do Kopernika.
  4. Zielony Most – połączenie Bronowic Nowych i Wielkich, również wystarczająco szeroka.
  5. Tuchowska – przejazd przez Kurdwanów, jeszcze kilka(naście) lat temu była dwukierunkowa.
  6. św. Jacka (część bliżej Pychowickiej).
  7. Prusa/Senatorska/Kraszewskiego – tak, żeby umożliwić dojazd do bulwarów jak najbliżej ich początku, ale NIE przez Kasztelańską (żeby nie trzeba było jechać kawałek przez Kościuszki).
  8. Emaus (między Piastowską a Focha) – alternatywa dla wąskiej Na Błonie, gdzie pełno pieszych i rolkarzy i jazda rowerem jest niebezpieczna.
  9. Zarzecze (od AK w kierunku centrum) – b. szeroka.
  10. Przybyszewskiego (od Zarzecza do Lea) – b. szeroka.
  11. Urzędnicza – przez od AGH w kierunku Kazimierza Wielkiego/Młynówki Królewskiej.
  12. Przy Moście – dojazd do kładki.
  13. Poza tym chciałbym zwrócić uwagę, że w tej chwili nie ma żadnej możliwości dojechania zgodnie z przepisami do kładki Bernatka od strony Plant przez środek Kazimierza – tak, żeby nie jechać Krakowską albo Starowiślną -> kolejny argument za kontrapasami na Wawrzyńca, Bożego Ciała, Józefa, Jakuba i może jeszcze gdzieś.
  14. I jeszcze: na Dąbrowskiej i Medweckiego jest ścieżka, ale… w większej części jest nieoznakowana ani znakami poziomymi ani pionowymi.

  • Wal

   Ja bym dorzucił Przybyszewskiego o której kolega już wspomniał ale od Lea do Zapolskiej. Ulica na tym odcinku bardzo szeroka, zastawiona na czas pracy przez ludzi pracujących w biurowcach przy Armii Krajowej, także chodnik na pewnym odcinku też nie przejezdny. Także super połączenie plus odciążenie dla mieszkańców chodnika przynajmniej po jednej stronie.

  • Michał Młody

   A propos Paulińskiej – w jaki sposób poprawi to komunikację i życie rowerzystów? Pytam w kontekście ulic Piekarskiej i Skałecznej, na których jest niewielki ruch a można nimi dojechać do Krakowskiej.

   W jakiej relacji kontrapas na Paulińskiej byłby przydatny, bo mając na uwadze powyższe to ja bym się przy tej ulicy nie upierał.

   Jeśli chodzi tylko o uporządkowanie parkowania to tym się powinna przede wszystkim Straż Miejska zająć.

  • Kogut

   Zielony Most? Nie ma szans by kontrapas tam się zmieścił, tam jest miejsce na jeden samochód i nic więcej.

 • Jakub Stępak

  Jakub Gałka: Mają robić w przyszłym roku, jak się znajdą pieniądze… ;)

 • Roderic

  Czy można zgłaszać tylko kontrapasy ? Ja mam propozycję na:
  1) zezwolenie na przejazd rowerem przez mostek na Prądniku między Dworkiem Białoprądnickim a ul. Opolską. Mostek jest szeroki, pieszych tam dużo nie ma, rowerzyści tam nie szkodzą.
  2) wyznaczenie przejazdu dla rowerów na znajdującym się obok skrzyżowaniu Opolsklskiej z Prądnicką – najlepiej w obu kierunkach, czyli żeby można było wjeźdżać od strony Dwórku bezpośrednia w Prądnicką po prawej stronie.

  To pozwoli na legalny (bo faktycznie to wiele osób tak już jeździ, tylko że teraz po przejściu dla pieszych i chodniku) wjazd od strony Parku Kościuszki na Prądnicką (a przez nią Długą i Śródmieście) i odwrotnie.

 • K.

  Ja proponuję jeszcze ul. Dajwór.
  A Miodowa czemu jest na liście? Nie jest przypadkiem dwukierunkowa na całej swojej długości?

  • Adam Łaczek

   Jest odcinek tzw Grzegórzecki

   • K.

    Ach, do Siedleckiego ten odcinek za wiaduktem? No to może i kontrapas na Siedleckiego, która chyba też jest 1kierunkowa?

 • Na Oficerskim wazne sa takze nastepujace ulice:
  Bandurskiego, Olszanska, Kielecka.
  nawet jesli trohce zygzakujac mozna by bylo w ten sposob dojechac od polnocy do mogilskiego, to bylaby to dogodna i bezpieczna alternatywa dla Beliny-Prazmowskiego, alei w bardzo zlym stanie, o duzym natezeniu ruchu i z niewiadomych przyczyn, ostatnio z ukosnym parkowaniem po zachodniej stronie. moim zdaniem parkowniem calkowicie nielegalnym. poprawcie mnie, jesli sie myle, ale ukosnie mozna parkowac na jezdni, tylko wtedy, kiedy stanowia tak znaki, tak?

  • rbk

   Na jakim odcinku jest jednokierunkowa Bandurskiego??

   • Bandurskiego jest porozcinana, pierwszy odcinek prowadzi ruch od Moniuszki na poludnie do Brodowicza, nastepny na polnoc od Moniuszki do Olszanskiej i ostatni odcinek, takiej samej szerokosci jak wczesniejsze jest, by bylo ciekawiej, dwukierunkowy. samochody tam sie oczywiscie nie moga minac musza sie chowac we wjazdach do bram i przepuszczac.

    Bandurkiego to _najlepsza_ alternatywa do Beliny-Prazmowskiego.

 • Wal

  Proponuję również wymalowanie przejazdów rowerowych wzdłuż Młynówki królewskiej tam gdzie ich nie ma, np: Piastowska, Przybyszewskiego (tam nawet nie ma możliwości zjazdu do przejścia-schody), Racławicka. O zaklejeniu dziur na których „można się przejechać” na istniejących już przejazdach nie wspomnę (kijowska).

 • miloszgas

  Madalińskiego widzę ze już jest na liście. Ale wspomnę jeszcze raz gdyż plac Debnicki jest ślepym zaułkiem dla jeadących od strony Zakrzówka.
  Coś tam kiedyś powstało, niby kawałek na Madalińskiego oraz przez Powroźniczą ale częściowe oznakowanie zdjęto bo i tak wiecznie pozastawiane samochodami. Wiele ludzi tam kombinuje, jada pod prąd, po chodniku. Ja przeciskam się powroźnicza gdyż SM wystawiła mi mandat nawet za stanie rowerem pod prąd miedzy zaparkowanymi samochodami, ich było 2óch ja sam.

  • Popieram, też tamtędy jeżdżę prawie codziennie. I prawie codziennie jedzie ktoś pod prąd Madalińskiego, a ktoś chodnikiem (okrutnie wąskim). Tam wystarczy T-22 (na zdrowy rozsądek).

   „SM wystawiła mi mandat nawet za stanie rowerem pod prąd” – może stałeś w złych zamiarach ;-) Dawno to było?

   Byłem z Dzieciurami na Cmentarzu Batowickim 1 listopada rowerem i było spoko, nie usłyszałem ani jednej uwagi krytycznej od tłumu, a Policja i służby porządkowe nie czepiały się, że jadę ulicami wyłączonymi z normalnego ruchu. I nie byłem jedyny. Tylko oczywiście „góra” odpowiedzialna za organizację nie domyśliła się, że rowerem ktoś może przyjechać. Żadnych stojaków, informacji, nic.

 • Generalnie na każdej ulicy jednokierunkowej powinno się dopuszczać ruch rowerowy pod prąd bez kontrapasów, ale jak już idziemy na kompromisy to proponuję ul. Siemaszki. Uzasadnienie – bezpieczna alternatywa dla ruchliwej Prądnickiej, dodatkowo, jak już kolega Roderic pisał, jest w tym rejonie spory ruch rowerzystów.

  • Z tym, że wliczając parkujące samochody, Siemaszki jest wąziutka. Najlepszym rozwiązaniem IMO byłoby narysowanie ścieżki rowerowej w obie strony na Prądnickiej. Nie mierzyłem, ale ulica wydaje się optycznie na tyle szeroka, żeby można by było ograniczyć ją o 2 metry ścieżki.

   • @Tomek
    kontrapas, czy raczej dopuszczenie ruchu w obu kierunkach na Siemaszki by sie przydalo tak czy siak, tego rodzaju element uspokojenia ruchu jest w Krakowie niezwykle potrzebny. inaczej bedziemy tylko narzekac na brak kultury kierowcow i smucic sie czytajac tragiczne statystyki. a wracajac do ewentuanej ddr na Pradnickiej. tam znacznie lepszym rozwiazaniem bylyby pasy rowerowe po obu stronach, ale te powinny miec min. 1,5 m szerokosci. nie jestem pewnien czy az tyle miejsca na pradnickiej jest. moze warto ja pomierzyc, najlepiej wspolnie z ZIKitem i jesli jest miejsce to naciskac na stworzenie pasow.
    tak wiec Tomku 2 m sciezki to substandard, dla ruchu 2 kierunkowego przyjmuje sie min. 2,5m.

   • Miałem na myśli ścieżki po dwóch stronach o szerokości po 1m, czyli w sumie 2m :) Na Reymonta ścieżka ma chyba tyle i daje radę. 2×1.5m to faktycznie mógłby już być większy problem.

    Dalej jednak wydaje mi się, że ul. Ks. Siemaszki na odcinku jednokierunkowym przy parkujących samochodach jest za wąska i na kontrapas, i na dopuszczony ruch dwukierunkowy dla rowerów. Fizycznie nie ma tam jak się bezpiecznie minąć z samochodem, niezależnie od prędkości z jaką będzie on jechał.

   • @Tomek

    1 m pasa w tym samym kierunku to rozwiazanie substandardowe i nie powinno byc stosowane. wg nowej definicji rower to pojazd do 90 cm szerokosci. wez pod uwage jeszcze tzw. zygzakowanie rowerzysty, bo nie jestes w stanie jechac po linii prostej i 1, to za malo. wlasnie dlatego kontrapasy tez maja miec 1,5m.

    byc moze lepsze byloby samo namalowanie rowerow (P-23) aby uswiadomic kierowcom, ze tamtedy prowadzi jakas trasa rowerowa. niestety wiem, ze takie rozwiazanie jest na razi enie mozliwe, bo nasze przepisy na to nie zezwalaja.

   • Aż chyba zatrzymam się na Prądnickiej i zmierzę jej szerokość :)

    A na marginesie, to cofam swoje wcześniejsze zdanie – kontrapas na Siemaszkach jest wykonalny. Byłem wczoraj na
    Garbarskiej i faktycznie tam daje radę to zmieścić.

 • Pingback: I słowo stało się ciałem. | I bike Kraków :: nowa kultura mobilności()

 • Ivo

  No, w końcu ktoś pomyślał o Madalińskiego! :)

  • wini

   jeśli to jest lista ze SCC to ja ;) no ale to faktycznie paranoja bo zgodnie z przepisami mostem dębnickim można przejechać tylko od centrum albo po jezdni, a na madalińskiego ruch jest żadem a jadą tędy rowerzyści z ruczaju/zakrzówka/dębnik etc.

 • MC

  Ulica Promienistych na krótkim odcinku od Lublańskiej/Ronda Polsadu do ulicy Olgi Boznańskiej

 • Pingback: Batorego i Rajska wreszcie dwukierunkowe dla rowerzystów | I bike Kraków()