Kontrapas na Łobzowskiej: mamy pierwotne plany ZIKiT – da się!

Dotarliśmy do planów wyznaczenia kontrapasa na Łobzowskiej. Plany ZIKiT: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 pokazują, że da się wyznaczyć kontrapas bez potrzeby przebudowy w miejscu przewężenia koło Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Rafała Czerwiakowskiego (ul. Siemiradzkiego 1). Plany ZIKiT są identyczne z naszymi propozycjami z poprzedniego tekstu – m.in. przewidują montaż znaku D-5. Uwagi Policji co do tego projektu i tak nie są wiążące. Wynika z tego, że są w ZIKiT ludzie, którym chce się coś zrobić dla rowerzystów i są też tacy, którzy szukają tylko pretekstu by zmiany zablokować. W świetle wszystkich zebranych materiałów jasne jest, że kontrapas na Łobzowskiej jest możliwy do wyznaczenia i to bez żadnej przebudowy.

ZIKiT broni się że podane przez nas przykłady przewężeń m.in. na ul Judyma przy Szkole Podstawowej nr 97 w Krakowie nie są adekwatne, bo mają one długość do 10 metrów, „natomiast zawężenie na ulicy Łobzowskiej aż 35 metry„, co jednak łatwo obalić przykładem przewężenia na moście na Rudawie w ciągu ul. Piastowskiej – wg pomiarów na Wikimapiima ono prawie 50 metrów długości, a mimo przekroju nie pozwalającego na swobodne minięcie się większych pojazdów dopuszczono tam dwukierunkowy ruch samochodowy, ba jeżdżą tam nawet autobusy MPK linii 102!

Most na Rudawie w ciągu Piastowskiej: widoczny znak D-5

Most na Rudawie w ciągu Piastowskiej: oj jak tu wąsko!

Powstaje pytanie: jak to się dzieje, że jak mamy przewężenie dla samochodów to i ZIKiT i Policja lekko dopuszczają ruch obustronny ze znakiem D-5, a jeśli brakuje zaledwie 25 cm szerokości dla rowerzystów to (cytując ZIKiT) „W przypadku wyznaczenia kontrapasa powyższe czynniki mogłyby prowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym„?

foto: NORC.PL

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • rbk

  Bardziej pytanie do policji czemu:
  1/ w opinii wypowiadają się nt parkowania samochodów po obu stronach /WTF, co ma policja do tego?/
  2/ chcą żeby kontrapas koniecznie miał 1,5m szerokości na tym przewężeniu + 2,5 m dla pasa w drugą stronę, skoro w projekcie przewidziano odpowiednie znaki regulujące pierwszeństwo.

 • Przewężenie na Rudawie to nic w przypadku zwężenia na ul. Łokietka pod wiaduktem kolejowym. Tam się ledwo dwa normalne auta mieszczą, i to pod warunkiem ścisłej współpracy kierowców. Pisząc „normalne” nie mam na myśli SUVów i tym podobnych… ;-) Widoczności nie ma żadnej, bo z obu stron tunelu od razu są zakręty.

  I ta szerokość „na styk” powoduje problemy, bo część kierowców się spokojnie mieści (a ruch tam jest spory, nawet bywają niezłe korki) we dwóch, a część wjazd do tunelu, gdy ON już w nim jedzie traktują jako wrogą napaść, trąbią, wrzeszczą… Może się Policja alibo i ZIKIT boją, że Łobzowską też tacy wrzeszczący jeżdżą… Albo że kierowcy i rowerzyści to tak wrogo do siebie nastawione obozy, że 25 cm wspólne powoduje zagrożenia? Pojadą „na czołówkę”?

 • cos mi nie pasuje podawana przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu dlugosc przewezeniaja na Łobzowskiej, a juz policja znowu pokazuje jak jest twardoglowa i nie potrafi dopuscic odstepstwa od szerokosci kontrapasa. mam nadzieje, ze ZIKiT dopusci wreszcie rowery pod prad na tej ulicy, tka jak dopuscil kiedys sam. ciezarowe. dodam tylko, ze to przewezenie juz istnialo, a do zadnych wypadkow pomimo zaparkowanych pojazdow i 35m dlugosci przewezenia, nie doszlo.

 • Pingback: Rekordowa Grudniowa Masa Krytyczna | I bike Kraków :: nowa kultura mobilności()