Czy możemy już pożegnać się z Wypożyczalnią Rowerów Miejskich w Krakowie?

Rower BikeOne foto: rybasso

Rower BikeOne foto: rybasso

System Bezobsługowej Wypożyczalni Rowerów Miejskich (SBWRM) działa w Krakowie od trzech lat. Do tej pory operatorem Systemu była spółka BikeOne, jednak w listopadzie kończy się umowa z miastem na obsługę SBWRM. Niestety, miasto po raz kolejny udowadnia, że SBWRM nie jest już do niczego potrzebna.

Wydaje się, że profesor Majchrowski do perfekcji opanował zasadę „chleba i igrzysk”. Potrzebne są tylko spektakularne sukcesy (takie jak olbrzymia estakada nad Rondem Ofiar Katynia czy centrum konferencyjne). Dlatego SBWRM był potrzebny trzy lata temu, kiedy otwieraliśmy pierwszą w Polsce wypożyczalnię rowerów miejskich. Niestety, przez 3 lata system rozrósł się tylko minimalnie, a nastawienie ZIKiTu do przetargu nie napawa optymizmem…

Na czym można zarobić

Na pewno nie na Komunikacji Miejskiej, a czy się to komuś podoba czy nie, wypożyczalnia rowerów miejskich jest częścią komunikacji miejskiej. Niestety, ZIKiT nie rozumie, iż SBWRM powinna być dotowana z środków budżetowych. Cytuję wypowiedź pana Piotra Hamarnika, rzecznika prasowego ZIKiT:
„W Krakowie chcemy przyjąć model wrocławski w którym to miasto zarabiana operatorze, a ten jest w stanie równolegle rozwijać sieć. Można to osiągnąć m.in. poprzez dopuszczenie zwiększonej ilości form reklamowych jak i działania mające na celu zachęcenie rowerzystów do częstszych wypożyczeń (Każdy pierwszy czasokres za darmo). Szczegóły w przetargu.” [pogrubienie własne]
ZIKiT powołując się na przykład Wrocławia strzela sobie w stopę. Otóż operator Wrocławskiego Roweru Miejskiego – firma NextBike – nie tylko otrzymała wynagrodzenie za stworzenie systemu i jego obsługę, ale czerpie też pełne korzyści z opłat użytkowników oraz opłat za reklamy na stacjach i rowerach.

ZIKiT nieprzygotowany do przetargu?

Pytałem się również ZIKiTu o kwestie bardziej szczegółowe dotyczące głównie trzech kwestii:

 1. Nowych lokalizacji stacji i ich liczby
 2. Połączenia SBWRM z KKM i ewentualnego wspólnego abonamentu
 3. Do przetargu w Krakowie będzie prawdopodobnie startowała firma z Wrocławia. Mamy obawę czy w razie wygranej nie będą oni stosowali niewygodnego i nieskutecznego zapięcia szyfrowego (sic!) roweru w stacji , jaki stosują we Wrocławiu, zamiast elektrozamka, który jest obecnie stosowany w Krakowie.

Na każde z tych pytań rzecznik ZIKiTu odpowiadał tak samo: „Szczegóły w specyfikacji przetargu”.

Czy to już koniec?

Miastu ewidentnie nie zależy na miejskiej wypożyczalni rowerów. Szkoda, bo biorąc pod uwagę fakt, iż byliśmy pierwsi w Polsce, można było te trzy lata wykorzystać lepiej. Do tego jednak potrzeba nie tylko pieniędzy, ale przede wszystkim dobrej woli. Niestety, po raz kolejny dobrej woli nie ma.

Krakus i nowohucianin od urodzenia. Student Akademii Górniczo-Hutniczej, absolwent V Liceum Ogólnokształcącego. W 2008 roku podczas trzydniowych odwiedzin w Warszawie po raz pierwszy uczestniczył w Masie Krytycznej (akurat powstańczej). Po powrocie do Krakowa odnalazł krakowską masę i na trwale wkręcił się w działania Krakowskiej Masy Krytycznej i Inicjatywy Kraków Miastem Rowerów. Obecny przy tworzeniu Stowarzyszenia KMR od początku zajmując się wszystkim, co pisane, lądując w końcu na stanowisku sekretarza zarządu.

 • Nie lubi tego! Już dawno powinien być ogłoszony przetarg. Nam umowa kończy się 14 listopada, a do tego czasu na pewno ZIKIT nie ogłosi, oferenci nie zgłoszą i miasto nie wybierze najkorzystniejszej oferty.

 • Olga Cecylia Grigoriewna

  Niewesoło :-(
  Nawiasem mówiąc, w Dzień Bez Samochodu stałam w korku autobusowym 10 minut dłużej niż zwykle. I nie dlatego, że były dodatkowe autobusy.

 • to będzie w sumie skandal :( Jakub Stępak może powiadomisz o całej sytuacji media?

 • Jakub Stępak

  BikeOne: Przetarg będzie w zimie, nowy operator wchodzi od wiosny, więc z jeżdżenia na mieszczuchach późną jesienią lipa.
  Adam Łaczek: Myślę, że masz większe kontakty. Możesz oczywiście zarzucić kontaktem do mnie.

 • arg.

  Czy wypożyczalnia nie mogłaby być mniej uciążliwa w obsłudze – np. dla obcokrajowców czy osób, które korzystają z niej sporadycznie? W Danii funkcjonują wypożyczalnie działające na takiej zasadzie jak wózki sklepowe (na zwracane 20 koronowe monety). Oczywiście taki system wymaga dużego dofinansowania ale jest niesłychanie prosty w obsłudze i dzięki temu popularny. Jeżeli wypożyczalnia ma na siebie zarabiać, to czy zamiast zakładania konta na stronie i przelewania środków nie wystarczyłaby autoryzacja i płatność za pomocą karty płatniczej/bankomatowej w roweromacie i blokada kaucji do czasu zwrotu roweru?

  • Jakub Stępak

   Przypominam, że to była pierwsza wypożyczalnia w Polsce. Nie wiadomo było jak się to sprawdzi w naszych warunkach, również w kwestii kradzieży i dewastacji. Szczegóły dotyczące tego jak ma się odbywać sprzedaż są oczywiście do zmiany i nad tym trzeba pomyśleć i mądrze napisać przetarg.

   Sam BikeOne nieoficjalnie przyznaje, że mógłby się wycofać z abonamentu, gdyby nie kara umowna od miasta (60 tys zł) za opóźnienie w rozruchu, spowodowane… miejskim plastykiem i architektem.

   • rbk

    Czy ja dobrze rozumiem, że BikeOne dostał na dzień dobry karę umowną 60k za opóźnienie wynikłe z winy p(l)a(st)tyka wiejskiego i jego kolegi z piaskownicy?

   • Jakub Stępak

    Tak. W zasadzie tak.

   • rbk

    To kolejny przykład, jak miło się robi interesy w Krakowie. Dziwię się, że BikeOne jeszcze ma ochotę tę wątpliwej przyjemności współpracę kontynuować.

 • Ciekawe gdzie ZIKIT przechowa rowery od 15 listopada 2011 do „wiosny” 2012. Kto je przeserwisuje? Mam nadzieję, że przewidzieli w kosztach ich wymianę/odnowienie/upgrade, tak samo jak stacji i roweromatów i nowych lokalizacji. Przypomnę też, że 3 stacje na Kazimierzu są własnością BikeOne (jeśli BikeOne nie wygra, przestaną isnieć – to nie szantaż tylko informacja – miasto o tym wie). Przetarg powinien się ukazać już dziś, aby to miało sens, bo tak to znów będą rowery na listopad 2012 jak w 2008. Jeśli operator ma z tego żyć i dbać, potrzebuje konkretnej powierzchni reklamowej na stacjach (zapis w przetargu ile cm na ile i jak) oraz nie tylko na stacjach (citilihgty/billboardy). Wtedy operator może obniżyć cenę za „usługę/dostawę”przetargową o przekalkulowane wpływy z reklam. Dziwi nas ich powolność… obiecywali przetarg w wakacje. Chciałem przypomnieć, że poprzednio było 5 przetargów zanim wybrano Wykonawcę, ponieważ zawsze był jakiś problem…

  • rbk

   A mnie zupełnie nie dziwi. Mają to tak samo głęboko jak całą ideę zrównoważonego transportu.

 • Jakub Stępak

  Pytałem się o to gdzie przechowają – stwierdzili tylko, że mają gdzie… Ciekawe gdzie…
  Osobiście myślę, że oni wgl nie są przygotowani na ten przetarg i będą go pisali w grudniu na kolanie :/

 • Obstawiam iż gdzieś na Za torze. Ale ogółem ZIKiT czasem przeszadza z terminami przetargów. Przykład z Mobilisa i PTS, przewoźnik ma wejść na linię na 3 miesiące po podpisaniu umowy przy standartowym czasie dostawy pojazdów wynoszącym ok 4-5 miesięczy (ew płacić za ekstra termin) czy 13 miesięczy na remont 2km chodnika i DDR (to akurat powinno się zrobić w ok 3 miesiące).

 • Pingback: Koniec BikeOne | I bike Kraków :: nowa kultura mobilności()

 • Pingback: Przetarg na Krakowski Rower Miejski rozpisany | I bike Kraków()

 • Pingback: Rower Miejski? Porzućcie wszelką nadzieję! | I bike Kraków()

 • To jest skandal!!!!!! Krakow miastem rowerow?? Kpina!!! Tym powinny zajac sie media i ktos powinien za to odpowiedziec. Dajcie mi kase na to przeciewziecie a ja sie tym zajme!! To wcale nie jest nic skomplikowanego. Za tak ogromne fundusze z EU mozna by bylo zrobic naprawde wypozyczalnie miejska z prawdziwego zdazenia!!!! A tu taka porazka. Czemu nie biezemy przykladu z innych krajow???!!!tj Francja, Austria, Holandia???
  KPINA Panie Majchrowski!!!!

 • Pingback: Podsumowanie (nie)działalności RoweResu i apel na przyszłość | I bike Kraków()