Kto blokuje kontrapas na Łobzowskiej?

„ZIKiT chce kontrapasa na Łobzowskiej, ale przeciw jest Policja, a ich zdanie na drodze powiatowej jest wiążące”

– taką „podkładkę” dla niedasię usłyszeliśmy niedawno z ust dyrektora Olewicza. Postanowiłem zweryfikować ten argument i okazało się, że prawda jest całkowicie inna: To ZIKiT ma decydujące zdanie, a opinia Policji nie jest wiążąca. Cytuje mł. asp. Witolda Midro z upoważnienia Naczelnika WRD KMP w Krakowie:

W odpowiedzi na Pana e-maila dotyczącego wyznaczenia kontrapasa na ul. Łobzowskiej w Krakowie, informuję że organem odpowiedzialnym za utrzymanie i oznakowanie drogi jest Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie ul. Centralna 53. Na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem zarządca drogi zwrócił się z prośbą o wydanie opinii Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie na temat organizacji ruchu na ul. Łobzowskiej. Natomiast minimalne szerokości pasa ruchu dla ruchu pojazdów oraz kontrapasa dla ruchu rowerów wynikają z Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Nadmieniam, że opinia Policji nie jest dla zarządcy drogi wiążąca. Policja w swoich opiniach dotyczących organizacji ruchu kieruje się wieloma czynnikami, jednak najważniejszym jest bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Judyma - tu dopuszczono dwukierunkowy ruch samochodowy. foto: NORC

Turonia - tu dopuszczono dwukierunkowy ruch samochodów. foto NORC.pl

Łobzowska - mimo podobnej szerokości co przewężenie na ul Judyma dopuszczenie tu dwukierunkowego ruchu rowerowego jest wg Policji niebezpieczne. foto: NORC

Lokalne przewężenie to nie przeszkoda dla kontrapasa
Wg Policji i ZIKiT problematyczna jest szerokość jezdni ul Łobzowskiej na skrzyżowaniu z ul Henryka Siemiradzkiego w miejscu przewężenia koło Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Rafała Czerwiakowskiego (ul. Siemiradzkiego 1). Szerokość ta to 3,5 metra. Należy jednak zauważyć, że taka szerokość nie jest przeszkodą do dopuszczenia ruchu rowerowego pod prąd ul Łobzowskiej, gdyż dotyczy lokalnego przewężenia, a nie całej ulicy.
Przykładowo podobne przewężenie można znaleźć m.in na :
– moście na Rudawie w ciągu ul. Piastowskiej,
– ul Judyma przy Szkole Podstawowej nr 97 w Krakowie,
– ul Myśliwskiej przy Szkole Podstawowej nr 47 w Krakowie.
A wszędzie tam dopuszczono dwukierunkowy ruch samochodowy. Szczególnie ciekawym przypadkiem wydaje się być lokalne uspokojenie ruchu na ul Judyma przy Szkole Podstawowej nr 97 w Krakowie. Jest tam nawet bardziej wąsko niż na przewężeniu na ul Łobzowskiej koło szpitala, a dopuszczony jest tam dwukierunkowy ruch nie tylko rowerów, ale też samochodów. Jeśli Policja i ZIKiT uznają jednak, że przewężenie na Łobzowskiej nie zapewnia bezpiecznego przejazdu w obie strony to wypada być konsekwentnym i należy wprowadzić ograniczenie w dwukierunkowym poruszaniu się na wszystkich takich ciągach (a więc przykładowo na tych wymienionych powyżej przeze mnie).

Zwężenia sprzyjają rowerzystom
Wszędzie na świecie lokalne przewężenia uspokajające ruch uznawane są za rozwiązania sprzyjające rowerzystom. Także w Krakowie rowerzysta poruszający się przez przewężenie na ul Judyma, czy na Myśliwskiej czuje się bezpieczniej niż na ulicy na której nie zrobiono kompletnie nic by uspokoić ruch. Dlaczego to co się sprawdziło w wielu miejscach Krakowa i nie dochodziło tam do żadnych problemów na linii rowerzysta-kierowca miałoby się nie sprawdzić na Łobzowskiej? Policji i ZIKiT warto przypomnieć że istnieje taki znak jak D-5 i skoro świetnie sprawdza się on na dziesiątkach przewężeń w Krakowie to sprawdzi się także i tutaj. Nie traktujmy rowerzystów i kierowców jak analfabetów nieumiejących rozróżniać znaków. Zresztą jakoś wszędzie indziej ludzie jakoś radzą sobie z tym znakiem, a Policja nie odnotowuje problemów.

Dlaczego Łobzowska jest ważna
Łobzowska jest jedyną alternatywną drogą dla bezpiecznego i wygodnego wyprowadzenia ruchu rowerowego ze ścisłego centrum Krakowa i z obrębu Plant w kierunku północno zachodnich osiedli mieszkaniowych, pozwala ominąć zatłoczoną Długą i Karmelicką. Mniej doświadczeni rowerzyści ominą w ten sposób śliskie torowiska w jezdni. Łobzowska razem z ul Artura Grottgera i Młynówką Królewską stworzyłyby także ciągły i bardzo przyjazny rowerom ciąg. Czy analizując bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego Policja wzięła pod uwagę, że wypychając z Łobzowskiej rowerzystów zmusza ich do podróży ulicami o większym natężeniu ruchu i w praktyce bardziej niebezpiecznymi (także z powodu lewoskrętów)?
Zresztą odpowiedzi udziela już sam SEWiK za lata 2007-2010:
– Karmelicka – 9 zdarzeń drogowych,a w nich 6 osób lekko rannych
– Długa – 8 zdarzeń drogowych,a w nich 1 ciężko ranny i 6 lekko rannych
– Łobzowska – 2 zdarzenia drogowe, a w nich 1 ciężko ranny.
Im więcej rowerzystów na Łobzowskiej, tym mniej ich na Karmelickiej i Długiej i tym mniej wypadków.

foto: Maciej Janiec, Szczepan1990, oraz NORC.pl

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • Bartek

  Z tego co kojarzę, podobne przewężenie jest na ul. Turonia

 • Adam Łaczek

  Przyłącz się też do naszej walki na facebooku
  http://www.facebook.com/event.php?eid=288989767780458

 • rbk

  Również na ul. Siostry Faustyny jest takie przewężenie przy sklepie Lewiatan vis a vis wejścia do klasztoru i jakoś ruch dwukierunkowy jest a i rowerzystów niemało tamtędy jeździ. Zastanawia mnie o co tak naprawdę chodzi policji z tym, że byłoby za wąsko. Skoro tam nie mieszczą się dwa samochody by się minąć (o to chodzi), to po co miałby samochód ładować się na to przewężenie, gdy akurat jedzie tamtędy rower?? Znaki z ustaleniem pierwszeństwa dla nadjeżdżających z naprzeciwka, na odcinku przewężenia przerywana linia kontrapasa i już by było.

 • maciek

  A jak wygląda statystyka wypadków na ul. Krowoderskiej? Dwa kierunki, brak tramwajów, ruch samochodowy średni. Mam nadzieję, że pominięcie Krowoderskiej to zwykłe przeoczenie, a nie umyślna manipulacja ;) Aha, żeby było jasne – jestem jak najbardziej za kontrapasem na ul. Łobzowskiej.

  • Krowoderska jest dobrym wjazdem/wyjazdem, jak ktoś jedzie Mazowiecką. Karmelicka też jest ok, ale obie ulice są wybierane raczej przez rowerzystów, którzy czują się pewnie na jezdni. Widziałem tam kilka osób próbujących chodnikiem i kiepsko to wyglądało.

   Łobzowska ma bardzo spokojny ruch i tu jest jej plus, jak również to, że łączy się z Młynówką. Ale przejazd przez Aleje przy Radiu Kraków jest tragiczny, i gdyby tam poprawić sytuację, to byłby rewelacyjny wjazd do Śródmieścia – chyba, że celem władz Krakowa jest uspokojenie ruchu na Krowoderskiej i Karmelickiej przez zapchanie ich rowerzystami ;-)

   Jeszcze jedno – na Krowoderskiej na światłach przy przejeździe przez Aleje jest zwykle dość duży korek, a mało miejsca na wyminięcie aut, co powoduje czasem niemiłe sytuacje. Za to na Karmelickiej tramwaj dostaje szybciej „zielone” i czasem dzwoni.

  • Adam Łaczek

   Krowoderska wygląda podobnie jak Łobzowska – 3 zdarzenia i 0 wypadków, ale w 2011 doszło tam do co najmniej 1 wypadku (Marcin Hyła był świadkiem).
   Oczywiście można mówić, że Krowoderska jest alternatywą więc kontrapas na Łobzowskiej nie jest potrzebny, ale jak widać dość kiepską alternatywą skoro ludzie i tak głosują nogami na Karmelicką i Długą. Szczególnie dla Karmelickiej Krowoderska jest kiepską alternatywą.

 • Adam Łaczek

  Prof. Jacek Majchrowski
  Prezydent Miasta Krakowa Kraków, 28.09.2011 r

  Interpelacja: dotyczy kontrpasa na ul. Łobzowskiej.

  Uprzejmie proszę o przeprowadzenia niezbędnego rozpoznania i udzielenie szczegółowych wyjaśnień w sprawie dotyczącej kontrpasa na ul. Łobzowskiej:
  1. Jak przebiega procedura wypracowania decyzji o wyznaczeniu kontrpasa na ul. Łobzowskiej, jaka była opinia policji i na ile jest ona wiążąca dla tej decyzji,
  2. Czy lokalne przewężenie wpłynęło ostatecznie na nie wyznaczenie kontrpasa na ul. Łobzowskiej, jeśli tak to dlaczego dopuszczono dwukierunkowy ruch samochodowy, w tym też rowerowego, na:
  – moście na Rudawie w ciągu Al Marszałka Ferdynanda Focha
  – ul Judyma przy Szkole Podstawowej nr 97 w Krakowie
  – ul Myśliwskiej przy Szkole Podstawowej nr 47 w Krakowie.
  – ul. Bolesława Śmiałego w Tyńcu
  3. Łobzowska jest jedyną alternatywną drogą dla bezpiecznego i wygodnego wyprowadzenia ruchu rowerowego ze ścisłego centrum Krakowa i z obrębu Plant w kierunku północno-zachodnich osiedli mieszkaniowych, pozwala ominąć zatłoczoną Długą i Karmelicką, czy istnieje bezpieczniejsza trasa dla rowerów na tym kierunku.

  Radny Miasta Krakowa
  Włodzimierz Pietrus

 • Adam Łaczek

  ———- Wiadomość przekazana dalej ———-
  Od: Midro Witold
  Temat: kontrapas na Łobzowskiej

  Informuję, że opnię Policji wydaje się podmiotowi który składa projekt organizacji ruchu do zaopiniowania. Tak więc nie mogę spełnić Pana prośby. Dodatkowo informuję, że Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wydał opinię pozytywną z uwagami na wyznaczenie kontrapasa na ul. Łobzowskiej w Krakowie. Jedną z uwag było zmniejszenie zawężenia jezdni w rejonie ul. Siemiradzkiego dla bezpiecznego i płynnego pokonania tego odcinka dla pojazdów nadjeżdżających z obu kierunków.
  z upoważnienia
  Naczelnika WRD KMP w Krakowie
  mł. asp. Witold Midro

  • Hubert Mazur

   A to dobre…

 • policja po raz kolejny udowadnia, ze o BRD nie wie nic.
  przewezenie na Łobzowskiej, podobnie jak w innych miejscach powstalo po to by uspokajac ruch, a uspokojenie jest mozliwe tylko przez miejscowe utrudnienia w plynnosci ruchu.
  po co wiec sugeruja poszerzac te ulice w tym miejscu?
  byc moze opinia zostala wydana pod dyktando ZIKiT-u, ktory chcial dostac argument blokujacy kontrapas, bo przeciez pieniedzy na przebudowe skrzyzowania nie ma, projektu zreszta tez.

  winnych, czyli tych ktorzy blokuja powstanie tego kontrapasa trzeba dalej szukac.

 • jak tak patrze na zdjecie Łobzowskiej na wspominanym skrzyzowaniu z przewezeniem to dla poprawy bezpieczenstwa niechronionych uzytkownikow – rowerzystow, oprocz stosownych znakow dajacych jadacym pod prad cyklisto pierwszenstwo na przewezeniu, dorzucilbym separator zawezajacy pas dla samochodow przed skryzowaniem, tak by zmuszal on do dojezdzania do wlasciwego przewezenia z jeszcze mniejsza predkoscia. tym samym zniknelyby te samochody z pod okien kamienicy.

 • Nie jeżdżę Łobzowską zbyt często, ale wydaje mi się, że nie ma tam zbyt wielkiego natężenia ruchu ?

 • Adam Łaczek

  ZIKiT/S/75570/11/DR/P-1988/65091 Kraków, dnia 19.10.2011
  Dotyczy: ul. Łobzowsltiej
  W odpowiedzi na pisma z dnia 2011-09-20, Zarząd Infi’astruktury Komunalnej iTransportu
  W Krakowie informuje.
  – Szerokość jezdni ul. Łobzowskiej w miejscu przewężenia przed skrzyzowaniem z ulicą
  Siemiradzkiego wynosi 3,50 metra.
  – Opinia Policji wydawana jest do organizacji ruchu na drodze powiatowej na podstawie art. 106 § 1
  ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania adminisn’ucj¿jnego (tekst jednolity –
  Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.), w związku z § 7 ust. 2 pkt3 rozporządzenia
  Ministra lnÍ`rastrukt1|ry z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków
  zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz.U. Nr 177
  poz. 1729 z późn. zm.).
  Brak jest przepisu prawnego stwierdzającego, że opinia Policji ma decydujące zdanie w sprawie
  organizacji ruchu, jednakze z uwagi na fakt, że to Policja czuwa nad bezpieczeństwem na drogach
  w myśl art. 129 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo 0 ruchu drogowym (tekst jednolity ›
  Dz.U. z 2005 r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.), nie może być sytuacji że zarządzający ruchem
  wprowadzi organizację, z którą nie zgadza się Policja i przy której niejest W stanie zapewnić
  bezpieczeństwa.
  – W opinii Policji brakjest podstaw prawnych do wyrażonych uwag.
  – Przytoczony most na rzece Rudawa w ciągu al. Focha nie posiada przewężenia ~ występują na
  nim pasy po 3,0 m dla kazdego kierunku, umożliwiające bezpieczne mijanie się pojazdów.
  Dwukierunkowy ruch pojazdów przy wyszczególnionych W piśmie lokalnych zaweżeniach
  istnieje przy zachowanej widoczności nadjeżdżających z naprzcciwka pojazdów oraz brakiem
  parkujących w okolicach przewężeń pojazdów.
  W przypadku przewężenia w ciągu ulicy Łobzowskiej, parkującc pojazdy przed przewężeniem
  powodowałyby ograniczenie widoczności nadjeżdżających rowerzystów.
  Jednocześnie informujemy, że zdaniem Z[KiT można wyznaczyć kontrapas na ul. Łobzowskiej przy
  obecnych parametrach ulicy. więc przygotowano projekt organizacji ruchu uwzględniający kontrapas
  na ul. Łobzowskiej, stanowiący pewien ciąg kontrapasów otwartych w dniu 22.lX.20l 1.
  Z uwagi na odmienną opinię Policji w tej sprawie, ZIKÍT zamierza powołać niezależnego biegłego
  sądowego z dziedziny bezpieczeństwa ruchu drogowego, w celu przeanalizowania obu propozycji. Po
  tych analizach i opinii ZlKiT będzie podejmować dalsze działania, aby ten kontrapas wyznaczyć.

 • Adam Łaczek

  Odpowiedź na interpelację Radnego Pietrusa (puszczona w OCR):

  Pan
  Włodzimierz Pietrus
  Radny Miasta Krakowa
  W odpowiedzi na Pana interpelację w sprawie kontrapasa przy ul. Łobzowskiej,
  zgłoszoną na sesji Rady Miasta Krakowa w dniu 28 września 2011 r , uprzejmie informuje:
  Ad l
  Procedura działań w zakresie wyznaczenia kontrapasa rowerowego na ulicy
  Łobzowskiej wyglądała W sposób następujący:
  – wizja lokalna w terenie;
  – sprawdzenie parametrów technicznych ulicy (m.in szerokości umożliwiającej bezpieczne
  mijanie się pojazdów);
  – sporządzenie projektu organizacji ruchu;
  – uzyskanie opinii Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie;
  – analiza i rozpatrzenie mozliwości wyznaczenia kontrapasa, ze szczególnym
  uwzględnieniem wniesionych przez KMP uwag, konieczności zapewnienia
  bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom drogi oraz potrzeb społeczności lokalnej,
  Komendant Miejski Policji W Krakowie wniósł następujące uwagi do przedmiotowego
  projektu:
  – bezwzględnie dla ruchu pojazdów pozostawić pas ruchu 0 szerokości minimum 2,50 m
  uwzględniając parkujące pojazdy po lewej i prawej stronie ulicy,
  – należy oddzielić pas ruchu dla rowerów od pasa ruchu i miejsc parkingowych
  oznakowaniem poziomym na całej długości przedmiotowego odcinka ul. Łobzowskiej,
  – istniejące zawężenie jezdni zlokalizowane W rejonie skrzyżowania z ul.. Siemiradzkiego
  należy poszerzyć do wymiarów, które umożliwią wprowadzenie pasów ruchu o szerokości
  1,50 m dla ruchu rowerowego i minimum 2,50 m dla pozostałych pojazdów
  Opinia Policji nie jest bezpośrednio wiążąca w świetle obowiązujących przepisów
  prawa, jednakże jest uwzględniana przez organ zarządzający ruchem, mając na uwadze
  art. 129 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo 0 ruchu drogowym (tekst jednolity:
  Dz. U 2 2005 rx Nr’ 108, poz, 908 z późn zm .) oraz § 2 ust. 2 i § 3 ust. l pkt 8 rozporządzenia
  Ministra Infiastruktury z dnia 23 września 2003 rā w sprawie szczegółowych warunków
  zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U
  Nr’ 177, poz 1729 z późn. zm.) w związku z art 10 ust.. 12 pkt 1 i 3 ww. ustawy

  Ad 2.
  Lokalne przewężenie przy ul Siemiradzkiego wpłynęło ostatecznie na odrzucenie
  możliwości wyznaczenia kontrapasa dla rowerów
  Przywołany most na rzece Rudawa w ciągu al Focha nie posiada przewężenia –
  występują na nim normatywne pasy po 3 m dla każdego kierunku, umożliwiające bezpieczne
  rnijanie się pojazdów
  Przewężenia W pozostałych lokalizacjach wykazanych w interpelacji posiadają
  długość do 10 metrów, natomiast zawężenie na ulicy Łobzowskiej az 35 metry.
  Dwukierunkowy ruch przy wyszczególnionych lokalnych zawężeniach istnieje przy
  zachowanej widoczności nadjeżdżających z napr zeciwka oraz braku parkujących w okolicach
  przcwężeń pojazdów W przypadku przewężenia w ciągu ulicy Łobzowskiej pojazdy
  parkujące przed przewężeniem powodowałyby ograniczenie widoczności nadjeżdżających
  rowerzystów.
  W przypadku wyznaczenia kontrapasa powyższe czynniki mogłyby prowadzić do
  zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym
  Ad 3 .
  Uchwała nr CIX/1493/10 Rady Miasta Krakowa z dnia 22 września 2010 r. w sprawie
  przyjęcia „Programu Inwestycji ~ Studium Pod.stcrwowyc’h Tras Rowerowych ” nie przewiduje
  innego kierunku wyprowadzenia ruchu rowerowego z centrum Krakowa w kierunku
  północnym niż poprzez ulice Łobzowską, Długa i Warszawska.

  Oülzymuiąr
  1 . Adresat
  2. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Iransportu
  3. Pełnomocnik ds, Ochrony Informacji Niejawnych
  4.. Biuletyn Informacji Publicznej
  5. aa

 • Pingback: Kontrapas na Łobzowskiej: mamy pierwotne plany ZIKiT – da się! | I bike Kraków :: nowa kultura mobilności()

 • nie może być tak by wszędzie można było dojechać rowerem!