Jak ugryźć „niedasie” w sprawie kontrapasów rowerowych

Coraz częściej możemy w Krakowie doświadczać na własnych kołach dobrodziejstwa wydzielonych pasów jezdni ulicy jednokierunkowej, przeznaczonych dla ruchu rowerów w kierunku przeciwnym do obowiązującego pozostałe pojazdy – czyli dobrze znanych kontrapasów rowerowych. Okazuje się jednak, że pojedyncze wnioski mieszkańców miasta w sprawie wyznaczenia kontrapasa w ich okolicy spełzają na niczym. Zarządca drogi arbitralnie rozstrzyga je na niekorzyść wnioskującego tłumacząc to zazwyczaj bliżej niesprecyzowanymi argumentami, które w skrócie podsumować można „niedasie”. Tymczasem…

…uprzywilejowanie niezmotoryzowanego ruchu w coraz bardziej zakorkowanych miastach powinno być priorytetem.  Co za tym idzie – zarządcy dróg powinno zależeć, by wyznaczyć spójną sieci połączeń rowerowych z wykorzystaniem rozwiązań „miękkich”, jakimi są m.in. kontrapasy i tym samym ułatwiać życie rowerzystom i zachęcać mieszkańców do wybierania tego środka transportu.

Jeśli spotkało Cię to przykre zderzenie z urzędniczym niedasizmem w kwestii kontrapasa i męczy Cię – ale czemu!? – najlepiej zapytaj u źródła. Decyzje podejmowane przez urzędników nie powinny być uznaniowe, a opierać się na racjonalnych przesłankach. Dowiedz się, co wpłynęło na „NIE” dla kontrapasa w Twojej okolicy – skorzystaj ze swojego obywatelskiego prawa i wyślij w tej sprawie wniosek o udostępnienie informacji publicznej, który znaleźć można w dziale Wzory pism.


Przypomnijmy, że w menu ibikekrakow.pl w „Działania -> Wzory pism”,  można znaleźć kilka przydatnych wzorów wniosków i innych pism do zarządcy drogi w sprawach rowerowych. Skorzystanie z „gotowca” powinno Wam zaoszczędzić dużo czasu, a do tego zwiększacie szansę na lepszą infrastrukturę rowerową na trasie, którą się poruszacie.

Krakus od urodzenia. Absolwent VIII LO i archeologii UJ, pracuje w jednym z międzynarodowych koncernów chemicznych. Z zamiłowania dziennikarz społeczny. Zamieszkiwał w Nowej Hucie, na Klinach, Prądniku Czerwonym, a obecnie na Górce Narodowej. To ostatnie spowodowało, że sprzedał samochód i kupił rower. Nadal nie może się nadziwić, jak inny jest Kraków z perspektywy dwóch kółek. W wolnych chwilach spotyka się z rowerową bracią, a co zasłyszy, opisuje.

 • raj

  Mozna wysyłac wnioski, dopóki dopiero co łaskawie przyjęta przez parlament ustawa nie zablokuje nam dostepu do informacji publicznej…

 • rbk

  Też mi się nie podoba ta przegłosowana poprawka ale jest jeszcze szansa, że prezydent skieruje ustawę do TK. Chociaż mając na uwadze jego praktyki z NIE udostępnieniem ekspertyz dot. OFE (i ignorowanie wyroków sądu administracyjnego) to… jak to się mówi: przykład idzie z góry. Co się potem dziwić żuczkom w ZIKiT, że leją na ludzi z góry na dół.

 • Pytajmy tez o zasadność budowy ścieżek z kostki brukowej frezowanej dlaczego ? – to jest dla mnie wciąż wielka niezgłębiona tajemnica.

 • Jakub Stępak

  Budowanie takich DDRów z kostki jest niezgodne z Zarządzeniem Prezydenta 2103/2004. Więc w takim przypadku domagamy się zmiany nawierzchni, a nie jakichś tłumaczeń ;)

 • poza tym to sie juz nie zdarza w Krakowie

 • ale budowane są tak ciągi C-13/C-16 z poziomą kreską.

 • dawno nie widzialem w Krakowie nowowybudowanego ciagu pieszo-rowerowego. moge sie mylic, oswiec mnie prosze.

  • tramwajem

   Np. Powstańców Wielkopolskich.

 • Ruczaj(były zdjęcia na liście masy), Rondo Ofiar Katynia(częściowo) i częściowo gdzieś tam na obrzeżach Botewa