Jedź Bezpiecznie na rowerze

Jedź Bezpiecznie na rowerze

Rowerzystom pamiętającym czerwcowe i lipcowe wydania programu „Jedź Bezpiecznie” polecam najnowsze wydanie tego cyklu autorstwa Marka Dworaka pt: „Rowerzyści i kierowcy na ul. JPII, Mogilskiej, Meissnera, Kotlarskiej„. Najnowszy odcinek trzeba po prostu pochwalić: promowane jest wzajemne partnerstwo, poszanowanie różnych grup uczestników ruchu, dobre zachowania i omówione zostają miejsca potencjalnych konfliktów na linii kierowca-rowerzysta. Cieszy też, że informacja o tym, że rowerzysta powinien jednak na tych przejazdach rowerowych uważać podana jest wreszcie w sposób, który nie sugeruje kierowcom niebezpiecznych zachowań. Padła też ważna deklaracja dotycząca poprawy bezpieczeństwa na przejeździe rowerowym przez łącznik Kotlarska – Podgórska (ograniczenie do 30km/h). Jest też tak potrzebny przekaz o tym, że miejscem rowerzysty jest jezdnia, a nie chodnik i kierowcy powinni zachowywać się tak, by rowerzysta nie bał się tej jezdni i wąski chodnik zostawił pieszym. Panie Marku, wcześniej słusznie Pana krytykowałem, ale teraz widząc Pańską odmianę ślę wyrazy uznania dla Pańskiej metamorfozy. O taką edukację nam chodzi! Ufam, że takich odcinków będzie więcej.

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • terkalski

  Na PdR Podgórska – Kotlarska to tam chyba najlepiej byłoby postawić A-7 dla kierowców. Ograniczenie do 30 km/h nic nie da, kierowcy i tak będą jeździć jak jeżdżą, a 90% z nich i tak nie będzie miało pojęcia, że pierwszeństwo ma rowerzysta.

  Tam chodzi o to, aby w jasny sposób zakomunikować kierowcom, że obojętnie z jaką jadą prędkością to mają ustąpić pierwszeństwa przejazdu. Sama 30 w rozumieniu większości kierowców będzie niestety oznaczać „ooo, dali ograniczenie, bo ci debile na rowerach wjeżdżają na przejazd myśląc, że mają pierwszeństwo”…. :/

  • Adam Łaczek

   No właśnie myślałem nad tym, ale to nie jest możliwe z technicznego pkt widzenia bo i DDR i jezdnia to ta sama droga więc nie można regulowac tu pierwszeństwa w obrębie 1 drogi :) Tu pierwszeństwo wynika z PoRD.
   Co innego jak przecinają się 2 różne drogi.

   • terkalski

    Jesteś pewien, że tak jest…? Przecież tam z PdR nie przecina się Kotlarska, tylko łącznik między nią, a Podgórską :-)

    Przy czym przyznam szczerze, że nie jestem w tym momencie przekonany co do słuszności mojego rozumowania :-)

   • Adam Łaczek

    To tylko moja interpretacja a nie wykładnia prawa :)

   • Można przed przejazdem postawić A7, bo zauważ iż on nie będzie się tyczył rowerzysty bo będzie go miał po lewej stronie.

 • Robert

  Rzeczywiście Pan Marek w ostatnim programie promował tak bardzo potrzebne wzajemne poszanowanie i kulturę na drodze. Bardzo miło się oglądało objektywne traktowanie tematu. Ponownie lubię:) program „jedź bezpiecznie”… mimo dwóch poprzednich koszmarnych odcinków. To co robią kierowcy i …rowerzyści i piesi to często „masakra”. Winni są wszyscy, więc warto promować KULTURĘ w ruchu na ulicach Krakowa. Nie jest dobrze, ale takimi programami można małymi kroczkami zrobić wiele. Pan Marek znakomicie pokazał w ostatnim odcinku częsty brak myślenia wśród uczestników ruchu. Jedynie proszę Pana Marka i nie tylko o to by pamiętać, że piesi i rowerzyści są na „przegranej pozycji”… jeżeli ktoś mimo wszystko nie będzie zwracał uwagi na nich. Dużo by pisać, przedewszystkim o znajomości przepisów i sposobie poruszania się na ulicach rowerzystów… ale to są już odgórne rozwiązania na szczeblu Państwowym. Trzeba się opierać na przepisach i rzeczywistości jaka nas otacza. Mimo, że jestem kierowcą i rowerzystą trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że duża część cyklistów nie ma pojęcia o przepisach ruchu drogowego a duża część kierowców mimo, że je zna, stosuje je zgodnie z własnymi potrzebami. Na koniec mały przykład spotkania rowerzysty i kierowcy:): jadąc za samochodem z szybkością okolo 10km/h… powoli zacząłem mijać samochód z prawej strony… kirowca zajechał mi drogę skręcając w prawo, lekkie „dotknięcie” koła roweru i samochodu, stanąłem i zwróciłem uwagę „co Pan robi, nie sygnalizuje Pan skrętu a dodatkowo ja mam pierszeństwo”, odpowiedź kierowcy; „spie….aj na chodnik i zabieraj te głupie nowe przepisy”. Pozdrawiam i Dzięki Panie Marku (mimo kilku wpadek) za promowanie kultury na drodze i za często potrzebny i znakomity program „Jedź Bezpiecznie”. Robert

 • rbk

  zawsze byłem pierwszy do komentowania transportowego szowinizmu w wykonaniu pana Dworaka to teraz pochwalę go – widać, że się stara zrozumieć zmiany, jakie zachodzą w nawykach komunikacyjnych krakowian. W dwóch poprzednich odcinkach – nomen omen nie poświęconym rowerzystom ale było parę dygresji na ich temat, też widać było, że nadeszła odwilż i duże wyważenie słów.

  Póki co pierwszy odcinek bez mantry w postaci Art 3 i podkreślający prawdziwy problem tzn wzajemnego braku poszanowania i kultury przez niektórych uczestników ruchu. Oby była to zmiana na stałe i nowa jakość w programach realizowanych przy wsparciu WRBRD, czego Państwu i sobie życzę :)

 • Karol Bajołek

  Aż nie poznałem go ;o Oby to było zmiana na stałe

 • Zapnij pasy – Radio Kraków -dziś
  Prowadzący: Marek Dworak i Piotr Sławeta
  Dziś obaj panowie wymieniali ciężkie grzechy rowerzystów. Ciekaw jestem czy kierowca głośno słuchający radia w samochodzie jest mniej niebezpieczny niż rowerzysta w słuchawkach i też należałoby go karać, jak padło pod adresem rowerzystów.

 • Jakub Stępak

  Pan Dworak się wycwanił i smaruje rowerzystów w radiu, a tam go mało naszych słucha ;)

 • to kiedy Dworak spadnie ze stanowiska w MORDzie?

  • Mam nadzieję, że jeszcze długo je zachowa. „Jedź bezpiecznie” jest chyba jedynym tego rodzaju programem telewizyjnym w Polsce i jest bardzo potrzebny. Jazda na tzw. zamek błyskawiczny została wpojona wielu krakowskim kierowcom właśnie dzięki temu programowi. Widzę jednak, że ibikekrakow zamienia się w „Dworak Watch”.

   • rbk

    Mamy różne obszary zainteresowań :-) Nie kwestionuję przydatności „Jedź bezpiecznie”. Natomiast kwestionuję sposób w jaki mówi(-ło?) się w nim o rowerzystach – niemalże jako intruzach na drogach. Nieważne, że nie wprost. Pokazywanie TYLKO błędnych zachowań nie służy budowaniu pozytywnych relacji. Co innego napominać, co innego zaostrzać konflikt. Natomiast ostatni odcinek o partnerstwie był bardzo wyważony i dlatego trzeba było to odnotować.

    A poza tym, to na pewno TVP Kraków i sam Pan Dworak cieszą się z większej oglądalności. Co zwłaszcza w momencie, gdy pojawiają sie pomysły likwidacji regionalnych oddziałów TVP jest im na rękę.

 • Co innego widzimy co innego słyszymy w Radio Kraków jak widać po dzisiejszej audycji.

 • Dale

  Też go nie poznałem w tym odcinku. Albo ktoś go porządnie zjechał, albo otworzyły mu się wreszcie oczy. Jednak do puki ten Pan będzie „aktywnie uczestniczył” w budowie infrastruktury rowerowej Krakowa to niestety raczej nie doczekamy się chociażby regulacji pierwszeństwa na drogach rowerowych znakami, a na ulicach typu Meissnera dalej będą tworzone „śmieszki pieszorowerowe” przy jednoczesny braku budowania dróg rowerowych na takich niebezpiecznych arteriach jak np. Wielicka, Kamieńskiego, Konopnickiej. O Alejach nawet nie wspominam. Aha – i pasy rowerowe na jezdni (takie jak na Reymonta) ciągle będą „gryzły”…

 • JW_

  Oglądnąłem w końcu ten odcinek i mi szczęka opadła. Toż to nie jest Dworak, to chyba jakiś jego sobowtór :-D

 • Dale

  Pan Marek zawsze był cięty na rowerzystów, ale od momentu rozmowy z Panem Hyłą w Krakowie Bez Ogródek jest jeszcze gorzej, czego upust dał po raz kolejny w Radiu Kraków. Zbyt szybko chciałem go pochwalić. Tem człowiek ma betonowe myślenie i do puki nie spadnie ze stołka to nic się w tym mieście nie zmieni, no może poza kolejnymi znakami B-9 i C-13/C-16 dzielonymi poziomo stawianymi na lewo i prawo. I po co w jednych wypowiedziach wykazuje zrozumienie, a w tym czasie w innych miejscach smaruje z góry na dół, a kierowcy tego słuchają i zaciskają zęby. Kończ już waść… bo pusty śmiech ogarnia.

 • winkelried

  Swego czasu miałem konto na forum tego genialnego programu, ale cieszę się że odszedłem z niego zanim zrobił się tam kompletny rozgardiasz i jechanie po rowerzystach ile się da. Dziś tam z ciekawości zajrzałem i co zobaczyłem: http://forum.tvp.pl/index.php?board=459.0
  Nieźle się uśmiałem czytając to pod-forum. Praktycznie pierwsze 10 tematów to bezustanne ataki kilku „włatców dróg” na rowerzystów w każdy możliwy sposób. Nikt tego nie kontroluje, nie ma żadnych moderatorów, jedynie wzajemne nakręcanie się i bicie piany przez wielce pokrzywdzonych „kierowców”. Nie polecam czytać forum ani oglądać odcinków JB związanych z rowerami osobom, które traktują temat poważnie. Szkoda nerwów, lub zdartego gardła ze śmiechu (niepotrzebne skreślić) :)

  • Jakub Stępak

   O mamo. Dawno tam nie wchodziłem. Tutaj zrobiliśmy porządek z trollami, ale tam to jest faktycznie jakaś makabra :O