W czerwcu czyli w sierpniu czyli kiedy?

W połowie czerwca informowaliśmy o gotowości krakowskiego rowerzysty do wsparcia ZIKiTu własnym rowerem byle tylko umożliwić testy rozruchowe urządzeń do automatycznej detekcji rowerzystów (Automatyczna detekcja rowerzystów vs ZIKiT). Nie byle kto, bo sam dyrektor ZIKiT informował, że urządzenia takie będą testowane w wybranych lokalizacjach Krakowa przez całe wakacje. Instalacja miała się zakończyć w czerwcu. Miała.

Postanowiłem przypomnieć Zarządowi o jego – własnych wszakże planach i zapewnieniach:

Uprzejmie proszę o podanie lokalizacji zainstalowanych urządzeń [automatycznej detekcji rowerzystów], jak również o podanie adresu strony internetowej, na której znaleźć można zestawienie urządzeń, o których mowa w odpowiedzi z dnia 18 czerwca 2011 roku udzielonej przez dyrektora Andrzeja Olewicza. Pan Dyrektor informował, że jeszcze w czerwcu urządzenia takie zostaną zainstalowane, a opinia publiczna zostanie o tym fakcie poinfrmowana przez stronę internetową ZIKiT.

Dyrektor Andrzej Olewicz odpowiedzialny za organizację ruchu w Krakowie dość szybko (podkreślam: „dość szybko” czyli w terminie!) wyjaśnił:

W odpowiedzi na pismo z dnia 25.06.2011 r. [mała wtopa z datą, bo chodziło o 25.07.2011r -przyp. red.]  Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu informuje, że zlecono prace mające na celu przygotowanie poligonu testowego urządzeń wykrywających rowerzystów na jednym z przejazdów dla rowerów w Krakowie. Wybrano sygnalizację świetlną położoną przy al. Kijowskiej w pobliżu Młynówki Królewskiej.

Przed przejazdem rowerowym przez al. Kijowską zainstalowane zostaną pętle indukcyjne, specjalnie zaprojektowane do wykrywania rowerów. Dwa alternatywne rozwiązania będą wykonane po przeciwnych stronach jezdni, celem ich późniejszego porównania pod kątem skuteczności i niezawodności działania. Dodatkowo wymieniony zostanie sterownik sygnalizacji świetlnej, ponieważ obecnie stosowane urządzenie starszej konstrukcji, umożliwia tylko najprostsze sterowanie oraz nie posiada rozbudowanych funkcji serwisowych potrzebnych dla przeprowadzenia testów. Dzięki nowemu sterownikowi będzie możliwa m.in. kontrola poziomu sygnału jaki jest wykrywany w przypadku najechania na detektor indukcyjny rowerów celem porównania skuteczności takich pętli w przypadku wykrywania pojazdów o różnej konstrukcji, zbudowanych z różnych materiałów w zmiennych warunkach atmosferycznych. Porównywane będą również oba alternatywne rozwiązania pętli indukcyjnych.

Ponadto przeprowadzane będą testy detekcji rowerzystów alternatywnymi detektorami. Na przejeździe zostaną zamontowane czujniki mikrofalowe (tzw. radarowe firmy APKO) oraz jeden detektor wideo (SafeWalk) przystosowany do wykrywania pieszych i rowerzystów w ramach kontrolni i monitoringu. Planowany termin ukończenia instalacji wszystkich urządzeń wyznaczono na koniec sierpnia bieżącego roku. Prace związane z montażem detekcji się przedłużyły, ze względu na konieczność uzgodnienia nowego projektu sygnalizacji świetlnej, wymiany sterownika oraz ingerencji w nawierzchnię ze względu na montaż pętli indukcyjnych. Po wprowadzeniu zmiany umieścimy stosowną informację na stronie www.zikit.krakow.pl.

Konia z rzędem temu, kto zgadnie kiedy zakończą się prace na „poligonie testowym” i przeniosą się z Zarządu na ulice Krakowa.

Krakus od urodzenia. Absolwent VIII LO i archeologii UJ, pracuje w jednym z międzynarodowych koncernów chemicznych. Z zamiłowania dziennikarz społeczny. Zamieszkiwał w Nowej Hucie, na Klinach, Prądniku Czerwonym, a obecnie na Górce Narodowej. To ostatnie spowodowało, że sprzedał samochód i kupił rower. Nadal nie może się nadziwić, jak inny jest Kraków z perspektywy dwóch kółek. W wolnych chwilach spotyka się z rowerową bracią, a co zasłyszy, opisuje.

 • Adam Łaczek

  Nic tylko ubrać kask i wybrać się na poligon :)

  • Michał Młody

   Nie zapomnij o ciepłym ubraniu, ochraniaczach na buty, czapce i szaliku, wszak w zikitowskiej czasoprzestrzeni „do końca sierpnia” może oznacza „w grudniu” (roku celowo nie podaję).

 • rbk

  Coś dzisiaj ekipa drogowców grzebałą przy tym przejeździe. Rano sygnalizacja była wyłączona. Jeśli chodzi o to, co w artykule, to rzutem na taśmę ZIKiT dotrzyma drugiego terminu jaki sobie wyznaczyli na toto.