GDDKiA o kombinacji znaków C-16 i T-22

GDDKiA o kombinacji znaków C-16 i T-22

Na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ukazała się kolejna opinia Zespołu ds. Ścieżek Rowerowych (poprzednia dotyczyła możliwości dopuszczania ruchu „pod prąd” na ulicach jednokierunkowych). Tym razem opracowanie omawia cel, zakres, podstawy prawne i przykłady zastosowania ciągu pieszego z dopuszczonym ruchem rowerów, oznakowanego kombinacją znaków C-16 i T-22. Oznakowanie to służy dopuszczeniu ruchu rowerzystów na chodniku, ale bez obowiązku korzystania z niego, który wymusza kombinacja C-13/16 (ciąg pieszo-rowerowy).

Tego typu rozwiązania są popularne m.in. w Niemczech, Austrii i Szwajcarii…
Kombinacja znaków C-16+T-22 jest ważnym narzędziem organizacji ruchu rowerowego. W Polsce jest ono nawet bardziej potrzebne niż w krajach Europy Zachodniej, ze względu na występujące braki w infrastrukturze rowerowej, w szczególności znaczną liczbę substandardowych ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych.

Dodatkowym argumentem za stosowaniem tego typu oznakowania jest duże zróżnicowanie typów rowerów i ich użytkowników w Polsce – od rozwijających niewielkie prędkości osób starszych na „składakach” przez młodych rowerzystów na rowerach górskich po kolarzy szosowych.

Kraków wybija się w tej kwestii na tle innych miast Polski, ponieważ taki typ oznakowania stosowany jest już od kilku lat.

Aleksander Buczyński, Radek Lesisz
Za: zm.org.pl
Foto: Rowerowe Gliwice: Aleja Pokoju w Krakowie

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • pg

  O i to jest świetne rozwiązanie!!

 • marian

  dla przypomnienia:
  po chodniku się chodzi
  po jezdni się jeździ
  zatem
  chodzi się po chodniku
  a jeździ po jezdni

  może wprowadźmy jeszcze jazdę samochodami po chodniku
  to przecież tez pełnoprawny uczestnik ruchu

  • problem w tym, ze jazda samochodem po chodniku od dawna w naszym kraju jest dozwolona. parkowanie bez wczesniejszej jazdy jest niemozliwe, tak wiec samochody jezdza po chodnikach.
   jestem za calkowitym zakazem jezdzenia po chodniku, ale on tez wiazalby sie z calkowitym zakazem parkowania samochodow na chodnikach.

   • marian

    bardziej mi chodziło jednak o te rowery
    jazda po chodniku a w konsekwencji przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych jest karygodne
    więc może najpierw trzebaby ponajeżdżać trochę na rowerzystów i przypomnieć im o panujących zasadach (może ustawić patrole straży miejskiej tu i tam) zanim będzie się stawiać krzyżyk na kierowcach

    wszędzie się tyle mówi że winni są kierowcy, ale to rowerzyści ponoszą winę za większość potrąceń szczególnie na pasach
    a jakiekolwiek zwrócenie uwagi rowerzyście że robi błąd i łamie przepis grozi odrazu wiązanką przekleństw że on ma zielone to może jechać

    zatem pytam kiedy i czy w ogóle będzie jakaś akcja uświadamiająca rowerzystów gdzie ich miejsce?

   • Adam Łaczek

    Przecież jazda rowerem po chodniku przy założeniu ustępowania pieszym jest legalna przy oznakowaniu C-16 T-22, a pozostały zarzut także jest niewłaściwy wobec tego, że w ciągu takich chodników można wyznaczyc przejazdy dla rowerów (co się w Krakowie robi)

 • Wertek

  Ja może przytoczę pewne dane uzyskane od straży miejskiej – od 1 stycznia do 1 czerwca br. nałożono na rowerzystów zaledwie 8 mandatów , 1 wniosek do sądu i 53 pouczenia. Sam mam niestety przykre doświadczenia z niektórymi rowerzystami pchającymi się po chodniku, a podobne przypadki można zobaczyć praktycznie cały czas. Ostatnio nawet w tv jedna pani zapytana o nowe przepisy, powiedziała, że podoba jej się to, że teraz może jeździć przez przejścia dla pieszych:) Akcja przypominania więc jak najbardziej by się przydała, ale uzyskałem informację, że SM ma zwracać na to coraz większą uwagę. Pzdr

  • Adam Łaczek

   SM reaguje równie opornie nakierowców parkujących nielegalnie po chodnikach. Nie przeszkadza Ci to jako pieszemu?

 • Dale

  C16/C13 to profanacja roweru. Da się to zrozumieć na ruchliwych arteriach, ale to się zdarza np. na Meissnera! Po co mieszać tam rowerzystów z pieszymi? Ta ulica należy do tych o małym ruchu. Po co robi się tam ciąg pieszorowerowy na wąskim dziurawym chodniku? Chyba tylko dla statystyk, albo dla wyrzucenia rowerów z szerokiej małoruchliwej jezdni. Ciekawe jaki geniusz wpadł na ten pomysł… Tam powinno co najwyżej być C16 i T22!