Happening: Rowerzyści uczyli kierowców nowych przepisów

Happening: Rowerzyści uczyli kierowców nowych przepisów

We wtorek 28 czerwca od godziny 16:00 przy zbiegu ulic Ułanów i Jana Pawła II odbył się happening „Nowe prawo – rowerzysta z prawej” propagujący zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym. Skręcający w prawo (z Jana Pawła II w Ułanów) kierowcy uczyli się ustępować pierwszeństwa rowerzystom.


Miesiąc temu (21 maja br.) weszła w życie od dawna postulowana i oczekiwana pro-rowerowa nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zmiany przepisów są istotne i w znaczący sposób zmieniają zasady poruszania się rowerem oraz podnoszą status rowerzystów na drogach. Zmiany przepisów są już znane rowerzystom, wciąż jednak nie dotarły do wielu kierowców. Popularyzacja przepisów jest kluczowa dla poprawy bezpieczeństwa. Happening był częścią ogólnopolskiej kampanii Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, przy współpracy z ogólnopolską siecią „Miasta dla Rowerów”.

Rowerowi aktywiści wybrali przejazd rowerowy przez ul. Ułanów w ciągu al. Jana Pawła II, ponieważ jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych przejazdów rowerowych w Krakowie. W latach 2008-2010 doszło tam w sumie do 4 zdarzeń z udziałem rowerzystów (dane za systemem SEWiK).
Jeden z rowerzystów trzymał w rękach znak (wzorowany na znaku stosowanym w Holandii) informacyjny na którego tarczy pojawił się napis „Skręcając ustąp rowerzyście”, przypominający kierowcom o nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z 21 maja br.
Na miejscu pojawiły się też 2 radiowozy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Kilku kierowców zostało pouczonych jak należy się zachować względem rowerzystów, oraz by nie blokować przejazdu dla rowerów gdy dojeżdżają z ul. Ułanów do al. Jana Pawła II.
Pojawiła się też Straż Miejska, ponieważ ktoś „życzliwy” doniósł na happening jako nielegalne zgromadzenie publiczne. „Policja wyjaśniła wszystko Straży Miejskiej, bo wcześniej zgłosiłem happening w odpowiednim urzędzie i wszystko było legalne.” – mówi Marek Wójcik, koordynator akcji. Nie zawiedli też przypadkowi rowerzyści – ciąg Jana Pawła II jest główną trasą rowerową łączącą Nową Hutę i centrum Krakowa, wobec czego na przejeździe co chwilę byli jacyś nowi rowerzyści.

Wnioski:
– kierowcy wzorowo wręcz ustępowali pierwszeństwa rowerzystom, gdy na skrzyżowaniu stała Policja. Czy oznacza to, że kierowcy znają nowe przepisy, ale w dalszym ciągu je ignorują, gdy nie ma Policji w pobliżu?
– gdy Policja oddaliła się to automatycznie liczba wymuszających pierwszeństwo kierowców zwiększyła się.
– sama Policja mimo dobrych chęci chyba nie do końca rozumie nowe przepisy, bo zdarzyło się że wymuszający pierwszeństwo kierowca wykpił się stwierdzeniem że „on był już NA przejeździe i rowerzysta wymusił na nim pierwszeństwo”, co w świetle nowych przepisów jest nieprawdą, jednak takie tłumaczenie już wystarczyło Policji, która wypuściła kierowcę bez pouczenia.
– także wielu rowerzystów albo nie zna nowych przepisów, albo ciągle obecny jest w nich zbyt duży strach by korzystać z nowych uprawnień. Duży odsetek rowerzystów zatrzymywał się przed przejazdem, a kilka osób nawet zeszła z rowerów i przeprowadziła rower po przejeździe (co jest zachowaniem niezgodnym z przepisami).
Na pewno jednak happening wniósł wiele pozytywnego dla wszystkich uczestniczących w nim osób i mam nadzieję że w przyszłości więcej kierowców „Włączy Myślenie” przed przejazdem rowerowym.

Relacje medialne:
Gazeta Wyborcza: Happening. Skręcając, ustąp rowerzyście
Radio Kraków
MMKraków

Galeria zdjęć autorstwa:
Karola Leona
Michała Młodego
Film autorstwa:
Małgorzaty Krakowian
Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,