Happening rowerowy: „Nowe prawo – rowerzysta z prawej”

Happening rowerowy: „Nowe prawo – rowerzysta z prawej”

Miesiąc temu (21 maja br.) weszła w życie od dawna postulowana i oczekiwana pro-rowerowa nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zmiany przepisów są istotne i w znaczący sposób zmieniają zasady poruszania się rowerem oraz podnoszą status rowerzystów na drogach. W związku ze zbliżającym się okresem wakacji i dającym się bez trudu przewidzieć zwiększeniem liczby rowerzystów w ruchu drogowym postanowiliśmy przypomnieć kierowcom i rowerzystom na czym polegają najważniejsze zmiany.

28.06 o godzinie 16.00 na skrzyżowaniu dróg Ułanów i al. Jana Pawła II odbędzie się happening rowerowy zorganizowany przy współpracy z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i stowarzyszeniem Miasta dla Rowerów. Zostanie zamontowany znak, wzorowany na znaku stosowanym w Holandii przypominający kierowcom wykonującym manewr zmiany kierunku jazdy o konieczności ustępowania pierwszeństwa rowerzystom korzystającym z przejazdu rowerowego. W sugestywny sposób pokażemy jak może się skończyć zapominanie o tej konieczności.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą porozmawiać o nowym prawie pro-rowerowym i generalnie o rowerach w mieście.

Autorem tekstu i koordynatorem happeningu jest Marek Wójcik.
Zajrzyj też na facebooka.

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • Michał Młody

  Zgłaszam swoją obecność na Happeningu! :D

  • Marek Wójcik

   Super! Zgłoś swój udział w wydarzeniu na facebooku i bądź na bieżąco :)

 • Anika

  Bardzo fajny pomysł. Już jakiś czas temu widziałam informacje na ten temat na FB Gianta (zresztą jak wiele innych fajnych info). W końcu rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem drogi.