Ponad 1000 rowerzystów na Święcie Cyklicznym!

III Krakowskie Święto Cykliczne za nami. W niedzielę na Placu Szczepańskim zgromadziło się około 850 osób – pozostali uczestnicy dołączali do peletonu na trasie. Spóźnialskich było około 150 bo do Fabryki dojechaliśmy już 1000 – osobową grupą. Po drodze przeciskaliśmy się wąskimi ulicami starego miasta, uatrakcyjniliśmy nudne zwiedzanie Wawelu turystom na ul. Podzamcze, zajęliśmy na chwilę aleje Trzech Wieszczów, krzycząc „Kraków dla rowerów – aleje dla rowerów” i  trzykrotnie przekroczyliśmy Wisłę.  Święto Cykliczne jednak zaczęło się znacznie wcześniej. Od samego rana w największej hali trwał turniej dwuosobowych drużyn BikePolo. Na miejscu rozstawił się też  rowerowy namiot dyskusyjny RUMB, gdzie później odbywało się spotkanie Miastoprojktora o transporcie w mieście. Kolejni uczestnicy imprezy dołączali do nas w trakcie trwania wydarzeń w Fabryce. Szacujemy więc, że w sumie było nas około 1200 osób.

Po krótkim przywitaniu i przemówieniu organizatorów oraz Marcina Hyły – prezesa „Miasta dla Rowerów”, który przypomniał o ważnej dla rowerzystów nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym przeszliśmy do rozdawania nagród w konkursach. Nalepiej przebrany okazał się Mikołaj na rowerze – reniferze. Doceniamy pomysłowość i wytrwałość (musiało być gorąco:). Mikołaj – Bartosz  odjechał z Fabryki na nowym rowerze od Decathlonu (nie wiemy co z reniferem).  Jedną z nagród odebrała też Cecylia Malik, która pojawiła się na Święcie wraz ze swoją modraszkową drużyną – Modraszek Kolektyw.

Kolejny rower, tym razem od Bicykli.pl przyznaliśmy zwyciężczyni Cyklofotografii 2011 – Justynie Gamoń. Wystawę nagrodzonych i wyrożnionych prac można było oglądać w sali barowej.

Na terenie między budynkami dawnej Fabryki największym powodzeniem cieszył się darmowy warsztat Bike Trip, ale nie brakowało też chętnych na naukę jazdy na monocyklach. Dzieciaki miały do dyspozycji swój kącik, gdzie mogły wyżywać się plastycznie. Rodzice w tym czasie mogli zapoznać się z przyczepkami rowerowymi od woozek.pl Obok nad przerabianiem zużytych kół i kapsli w żyrandole pracował PolTwór.

Ważnym elementem Święta była Strefa Obywatelska, w której zbieraliśmy podpisy i petycje w sprawie udostępnienia nowych ulic jednokierunkowych dla ruchu rowerowego oraz propozycje lokalizacji stojaków rowerowych. Zebrane ponad 300 pism ucieszy z pewnością i zmobilizuje do pracy ZIKiT :)

W środku dawnej Fabryki zapełniły się hale wykładowa, podróżnicza i filmowa. Marcin Hyła opowiadał o nowym prawie drogowym, a Kuba Stępak radził jak jeździć rowerem po Krakowie. Zbyszek Gałęza, Tomek Budzioch i Stowarzyszenie „Nie Widzę Przeszkód” przedstawili relacje ze swoich rowerowych podróży po Afryce i Azji. W sali filmowej Jarek Rafa wyświetlił kompilację rowerowych fimów z całego świata. Obok można było skorzystać z warsztatów stylizacji roweru BikeBelle.

Wieczorem mieliśmy okazję oglądać pokaz mody rowerowej VeloModa zorganizowany przez Agatę Zolich, szkołę SAPU i Małopolską Wyższą Szkołę Zawodową.

Najwytrwalszych doładował jeszcze większą ilością pozytywnej energii koncert Nibyland Sound System. Potem pozostało nam już tylko posprzątać :)

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc przy organizacji Święta Cyklicznego i zapraszamy na afterparty w klubie Betel – 18.06, sobota, godz. 20:00 !

Kilka relacji foto:

Gosia Małochleb, Paweł Jach, Marcin Kasprzak, Karolina Dyląg, Piotr

Film autorstwa Rudego